هتلداری

تجهیزات آشپزخانه رستوران

پیشنهاد ما به شما
کتاب اصول شیرینی پزی و پخت کیک (۲۰۱۱)۲,۴۹۰,۰۰۰ ریال۶۹۸,۰۰۰ ریالتهیه و دانلود کتاب

هنگام افتتاح یک رستوران جدید یا بازسازی یک کسب و کار ، انتخاب تجهیزات آشپزخانه رستوران مناسب برای موفقیت ضروری است. تیم کارشناسان بوک سی اف لیستی از تجهیزات ضروری رستوران را تهیه کرده اند.توجه به این نکته مهم است که انواع مختلف رستوران ها ممکن است به تجهیزات اضافی نیاز داشته باشند که ممکن است در این لیست نباشد. در عوض، این لیست شامل مواردی است که هر رستورانی به آن نیاز دارد، و پایه‌ای را فراهم می‌کند که می‌توانید برای برآوردن نیازهای خاص خود از آن بسازید.

 

تجهیزات آشپزخانه تجاری :

 • تجهیزات آشپزی
 • تجهیزات برودتی
 • تجهیزات ذخیره سازی
 • تجهیزات آماده سازی غذا
 • ظروف کوچک
 • تجهیزات سرایداری

 

 1. تجهیزات پخت و پز

تجهیزات آشپزی سنگ بنای هر آشپزخانه تجاری است. هنگام انتخاب تجهیزات آشپزی برای رستوران خود، حتماً به این فکر کنید که بیشتر از چه تجهیزاتی استفاده می کنید. اگرچه قطعات کوچک‌تر تجهیزات ممکن است ارزان‌تر باشند، اما اگر بخواهید به طور مرتب از آنها استفاده کنید، ممکن است نیازهای ظرفیت شما را برآورده نکنند و در درازمدت هزینه بیشتری را برای کسب‌وکارتان به همراه داشته باشند.

 

 

در اینجا لیست ما از تجهیزات پخت و پز ضروری برای رستوران ها آمده است:

 

فر

این قطعه همه کاره از تجهیزات را می توان برای پختن و بسیاری موارد دیگر استفاده کرد. در نتیجه، یک فر (یا اجاق های متعدد، بسته به کسب و کار شما) ضروری است.

سرخ کن

در حالی که سرخ کن ها برای تهیه سیب زمینی سرخ کرده، مرغ و سایر موارد دلخواه مشتری ایده آل هستند، می توانید از آنها برای سرخ کردن انواع غذاها استفاده کنید.

گریل

گریل ها طعم دودی و ذغالی را به شما می دهد که برای بسیاری از دستور العمل های مختلف کاربردی است.

کباب پز

مثل گریل، اما با سطح فلزی مسطح، گریل پایه اصلی در غذاخوری ها هستند و می توانند برای انواع روش های پخت و پز استفاده شوند.

تجهیزات نگهداری

هلدینگ کابینت‌، غذای شما را در دمای خاصی نگه می‌دارند، و آن‌ را غذا تا زمانی که آماده سرو شود یا نان‌ها را قبل از پخت، نگهداری می‌کند.

سمندر یا برویلر (آون رو اجاقی)

این محصولات برای ، برشته کردن نان یا آب کردن پنیر عالی هستند. همچنین سمندرها خروجی حرارت کافی برای پختن ماهی یا سایر غذاها را دارند.

توستر

اگر قرار است رستوران شما برای صبحانه باز باشد، یک توستر تجاری برای نان و شیرینی های شما ضروری است.

قهوه ساز

قهوه یک نوشیدنی محبوب است و یک مکمل عالی برای سرویس نوشیدنی شماست، حتی اگر قصد راه اندازی کافه یا نانوایی را ندارید.

مایکروویو

مایکروویو روشی مناسب برای گرم کردن سس ها، یخ زدایی مواد غذایی منجمد و گرم کردن مجدد محصولات است.

 

توجه داشته باشید که ممکن است برای نصب موفقیت آمیز تجهیزات آشپزی خود به شیلنگ های گاز اضافی و سایر قطعات نیاز داشته باشید.

 

 

 

 1. تجهیزات برودتی

سبک های مختلفی از تجهیزات برودتی وجود دارد و سبکی که انتخاب می کنید به نوع رستوران و نیازهای خنک کننده گی خاص شما بستگی دارد. در اینجا چند نمونه که یک رستوران استاندارد ممکن است انتخاب کند را برایتان آماده کرده ایم:

 

 

یخچال

برخی از انواع رایج یخچال‌ها عبارتند از:

walk-in coolers

فریزرهای های صنعتی بسیار بزرگ (که می توان واردشان شد) فضاهای بسیار بزرگ، عایق بندی شده و محصور که برای نگهداری و/یا نمایش مواد غذایی در یخچال یا منجمد یا سایر کالاهای فاسد شدنی استفاده می شود.

 

reach-in fridges:

یخچال های فروشگاهی واحدهای مستقلی که در اندازه‌ها و پیکربندی‌های مختلف در دسترس هستند

pass-through

یخچالهایی که امکان دسترسی از جلو و عقب را برای دسترسی راحت تر به غذاها و مواد تشکیل دهنده شما می دهند.

prep fridges

طراحی شده برای حفظ دمای معین، معمولاً در محدوده ۳۸ تا ۴۰ درجه فارنهایت، برای اطمینان از تازگی مواد غذایی داخل این احتمال وجود دارد که رستوران شما به ترکیبی از انواع مختلف نیاز داشته باشد.

 

فریزر

فریزرها مانند یخچال ها در اندازه ها و سبک های مختلفی مطابق با نیازها و ظرفیت های غذایی شما هستند.

دستگاه یخ ساز

دستگاه های یخ ساز جزء ضروری برای سرویس نوشیدنی در هر رستورانی هستند. علاوه بر این، کافه‌ها، بارها ممکن است از یخ برای تهیه اسموتی یا کوکتل‌های ترکیبی استفاده کنند.

 

 1. تجهیزات ذخیره سازی

 

علاوه بر یخچال، هر رستورانی به تجهیزات ذخیره سازی مواد اولیه و همچنین ظروف کوچک و تجهیزات نیاز دارد. در اینجا چند قطعه استاندارد از تجهیزات ذخیره سازی معرفی شده  که در اکثر رستوران ها پیدا خواهید کرد:

 

 

شلف

می توانید از قفسه بندی در یخچال یا فریزر خود برای نگهداری مواد غذایی مختلف استفاده کنید. همچنین می توانید از قفسه بندی برای نگهداری قابلمه، ماهی تابه، ظروف غذاخوری، مواد خشک و غیره استفاده کنید. قفسه بندی در اندازه ها و پیکربندی های مختلف وجود دارد که به شما امکان می دهد آن را برای فضای خود شخصی سازی کنید.

چرخ دستی‌های Utility یا Bussing

می‌توانید از آن‌ها در قسمت جلوی آشپزخانه برای میزهای یا در قسمت پشت  آشپزخانه برای جابجایی تجهیزات یا مواد سنگین استفاده کنید.

قفسه سینی ورقه ای

برای نگهداری و حمل و نقل مواد غذایی طراحی شده اند، اما می توانید از آن ها برای نگهداری و نان نیز استفاده کنید. قفسه های تابه ای به گونه ای طراحی شده اند که بلند باشند و نه پهن، بنابراین برای آشپزخانه های تنگ ایده آل است.

ظروف نگهداری مواد غذایی

ظروف نگهداری مواد غذایی ابزارهای چند منظوره عالی هستند. می‌توانید از آن‌ها برای نگهداری مواد آماده، مخلوط کردن سس‌ها و سس‌ها، یا نگهداری مواد خشک مانند پاستا یا برنج استفاده کنید. بهتر از همه، بسیاری از ظروف نگهداری مواد غذایی دارای درب یا علامت های رنگی هستند، بنابراین می توانید برای سازماندهی آسان آنها را کد رنگ کنید.

خشک کن های قفسه ای

این قفسه ها نه تنها مکانی را برای نگهداری تجهیزات شما، بلکه برای خشک کردن آن در هوا نیز فراهم می کنند. می توانید از قفسه های خشک کن برای خشک کردن ظروف غذاخوری، ظروف شیشه ای، ظروف آشپزی، تخته های برش، ظروف و موارد دیگر استفاده کنید.

قفسه های Dunnage

قفسه های Dunnage شبیه به قفسه های خشک کن هستند زیرا برای تجهیزات خشک کردن استفاده می شوند، اما قفسه های dunnage معمولاً فقط چند سانت از زمین فاصله دارند. می توانید از آنها برای اقلام سنگین مانند کنسروها، کیسه های برنج یا قطعات بزرگ تجهیزات استفاده کنید.

علاوه بر این، هنگام تجهیز آشپزخانه جدید خود به تجهیزات برودتی و ذخیره سازی، در نظر داشته باشید که منوی شما چگونه خواهد بود و چه مقدار از مواد غذایی را باید ذخیره کنید. تا ایده بهتری درباره تعداد یخچال، فریزر و قفسه مورد داشته باشید.

 

 1. تجهیزات آماده سازی غذا

رستوران های مختلف بسته به دستور غذا، اقلام مختلفی را در لیست تجهیزات آشپزخانه خود خواهند داشت. به‌جای فهرست کردن همه اقلام بالقوه‌ای که می‌توانید سفارش دهید، فهرست تجهیزات آشپزخانه حرفه‌ای خود را به موارد ضروری محدود کردیم که اکثر عملیات‌های خدمات غذایی به آن‌ها نیاز دارند:

غذاسازها

می توانید از آنها برای تهیه سس، ترکیب مواد، خرد کردن سبزیجات، برش دادن پنیر و موارد دیگر استفاده کنید.

تاپینگ ها(میزهای آماده سازی)

وسایل و تجهیزات را بالای این میزهای محکم قرار دهید یا از آنها به عنوان سطحی برای آماده سازی مواد یا مونتاژ ظروف استفاده کنید.

میکسرها

در حالی که نانوایی ها و پیتزا فروشی ها ممکن است بیشتر از همزن های تجاری استفاده کنند، این وسیله مفیدی است که هر رستورانی باید داشته باشد.

آسیاب ادویه

در حالی که استفاده از ادویه های از قبل آسیاب شده مقرون به صرفه است، ادویه ها و گیاهان تازه آسیاب شده طعم منحصر به فردی دارند که می تواند به دستور العمل های شما طعم بیشتری بدهد.

مخلوط کن ها

مخلوط کن ها که بیشتر در بارها و کافه ها یافت می شوند، کاربردهای زیادی دارند. می توانید از آنها برای تهیه نوشیدنی، ترکیب سس ها یا تهیه ماریناد استفاده کنید.

 

 

 1. ظروف کوچک

ظروف کوچک ابزاری هستند که پرسنل شما در آشپزخانه برای تهیه و طبخ غذاهای شما استفاده می کنند. هنگام سفارش ظروف کوچک برای آشپزخانه جدید خود، اطمینان حاصل کنید که مقدار مناسبی را خریداری می کنید، تا کارمندان شما دنبال یک مورد نگردند. در اینجا لیست پیشنهادی ما برای ظروف کوچک ضروری برای آشپزخانه تجاری شما آمده است:

 

چاقوهای سرآشپز

مجموعه چاقوهای تیز مهمترین مجموعه ابزار آشپزخانه هستند. چاقوهای تیز آشپزی نه تنها آماده سازی غذا را آسان می کنند، بلکه خطر تصادف و بریدگی را نیز کاهش می دهند.

تخته های برش

همچنین، اگر می خواهید آشپزخانه خود را برای جلوگیری از آلودگی کدگذاری کنید، می توانید تخته های برش چند رنگ خریداری کنید و دستورالعمل های HACCP را دنبال کنید.

کاسه مخلوط کن

هنگام خرید کاسه مخلوط کن، مطمئن شوید که چندین اندازه برای کاربردهای مختلف تهیه کنید.

ماهی تابه

انواع مختلفی از تابه ها مانند ساس، سرخ کردنی، گریل، ووک، چدنی، گرانیتی، لبه بلند، تفلون وجود دارد. قبل از ثبت سفارش، در نظر بگیرید که آشپزخانه شما به چه نوع و چه مقداری نیاز دارد.

قابلمه ها

مشابه تابه ها، انواع مختلفی از قابلمه ها وجود دارد، مانند قابلمه های استوک، دیگ های دوبل، اجاق های ماکارونی، قابلمه های ساس و غیره.

همزن(ویسک ها)

ویسک ها ابزار مفیدی هستند که می توانید از آن برای وارد کردن هوا به مواد خود استفاده کنید و بافتی سبک و پف دار به آنها بدهید. همچنین می‌توانید از بین انواع مختلف همزن بهترین نوع همزن را انتخاب کنید.

تابه های ood

ظروف را در فر در تابه های غذا آماده کنید یا از آنها برای نگهداری غذا در گرمکن غذا استفاده کنید تا زمانی که برای سرو آماده شود. ظروف غذا مخصوصاً برای کترینگ ها برای حمل غذا و بوفه ها برای سرو غذا روی میزهای بخار ضروری است.

قاشق‌های آشپزخانه

سس‌ها را در قسمت پشتی آشپزخانه هم بزنید، غذاها را در بوفه سرو کنید، یا با قاشق‌های آشپزخانه، مواد را از یک کاسه بردارید. این ابزار همه کاره باید در لیست تجهیزات رستورانی باشد.

کفگیر

اگر رستوران یا غذاخوری شما در حال برنامه ریزی برای استفاده از کباب پز است، ترنرها ابزاری هستند که باید داشته باشید. آنها را با دسته‌هایی با حرارت بالا انتخاب کنید تا دست‌های کارمندان خود را ایمن نگه دارید.

انبرها

انبرها کاربرد زیادی دارند و بسته به نیازتان می توانید از آن برای تهیه غذا، آبکاری یا سرو غذا استفاده کنید.

 

 1. تجهیزات سرایداری

نظافت در صنعت خدمات غذایی ضروری است، بنابراین باید مطمئن باشید که کسب و کار جدید شما تمام تجهیزات سرایداری و لوازم نظافت مورد نیاز خود را دارد. رستوران‌های مختلف بسته به وسایل و کفپوش‌هایی که دارند ممکن است به لوازم نظافتی مختلفی نیاز داشته باشند، اما در اینجا فهرستی از لوازم نظافت ضروری برای هر عملیات وجود دارد:

 

پارچه‌های میکروفایبر و پارچه‌های تمیزکننده

پارچه‌های میکروفایبر کاربردهای زیادی در رستوران‌ها دارند، از تمیز کردن مواد ریخته شده، پاک کردن میز و صندلی، صیقل دادن ظروف شیشه‌ای و غیره.

 

 

 

 

سینک ۳ لگن

علاوه بر سینک ۳ محفظه ، باید روی یک چربی گیر و یک شیر آب تجاری نیز سرمایه گذاری کنید.

مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده های خدمات غذایی

مواد شیمیایی مناسب را برای تمیز کردن تجهیزات تجاری خود انتخاب کنید و فراموش نکنید که مواد شیمیایی ضدعفونی کننده را نیز تهیه کنید که محصولات شما را برای تماس با مواد غذایی ایمن نگه می دارد.

سطل های زباله و سطل های بازیافت

سطل های زباله و بازیافت را خریداری کنید و آنها را به صورت استراتژیک در سراسر محل کار خود قرار دهید.

پاک کن ها و سطل های پاک کن

تمیز کردن کف های خود در پایان روز به تمیز کردن هرگونه ریخت و پاش و آشفتگی که در طول سرویس انباشته شده است کمک می کند.

تابلوهای کف خیس

علاوه بر موپ ها، به تابلوهای کف مرطوب نیاز دارید تا به مشتریان و کارمندان هشدار دهد که هنگام راه رفتن روی زمین خیس احتیاط کنند.

اسکاج و اسفنج ها

انواع اسکرابرها و اسفنج ها را با سایندگی های مختلف سفارش دهید .

لوازم سرویس بهداشتی

حتماً برای دستشویی های خود،لوازمی مانند دستمال توالت، حوله کاغذی، صابون دست، میزهای تعویض کودک تهیه کنید.

جاروها و گردگیرها

با جاروها غذای ریخته شده روی زمین، گرد و غبار و موارد دیگر را جارو کنید.

اگر از عاشقان صنعت آشپزی و خلق طعم های شگفت انگیز هستید میتوانید با مراجعه به صفحه کتاب آشپزی، به دنیایی از دستور پخت ها و رسپی های محرمانه بین المللی دست یابید و دانش آشپزی خود را تا عالیترین سطوح جهانی ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *