طرز تهیه و دستور پخت

طرز تهیه نان باگت

طرز تهیه نان باگت
پیشنهاد ما به شما
کتاب اصول شیرینی پزی و پخت کیک (۲۰۱۱)۲,۴۹۰,۰۰۰ ریال۶۹۸,۰۰۰ ریالتهیه و دانلود کتاب

نان باگت نوعی نان فرانسوی است. که طعم فوق‌العاده‌ای دارد و بسیار محبوب و پر مصرف است. در این مقاله طرز تهیه نان باگت و روش های رومال آن، همراه با چند راهکار ساذه برای تازه نگه داشتن نان باگت توضیح داده شده است. 

 

مواد لازم برای تهیه نان باگت

  • ۶ پیمانه آرد نان
  • ۱ قاشق غذاخوری نمک کوشر
  • ۲ قاشق چایخوری مخمر
  • ۲ فنجان آب گرم

 

ابزار مورد نیاز برای تهیه نان باگت

  • میکسر با قلاب خمیر یا یک کاسه بزرگ و قاشق چوبی بزرگ
  • وردنه
  • ورقه نان یا ورق کوکی
  • بطری اسپری آب

 

طرز تهیه نان باگت

۱. درست کردن خمیر

در این طرز تهیه نان باگت باید مقدار ۱/۴ پیمانه آرد و ۱/۲ پیمانه آب گرم را با هم مخلوط کنید. تا حالت دوغ آبی پیدا کند. سپس مایه خمیر را اضافه کنید. صبر کنید تا سفت شود. وقتی آماده شد شروع به کف کردن می کند.

طرز تهیه نان باگت

باقی مانده آرد و نمک را در یک کاسه همزن بریزید. آن را هم بزنید تا ترکیب شود یا از یک قلاب خمیر روی همزن خود استفاده کنید و هم بزنید.

طرز تهیه نان باگت

مخمر خشک را اضافه کنید.

طرز تهیه نان باگت

خمیر را مخلوط کرده و آب را اضافه کنید. از قاشق چوبی برای مخلوط کردن خمیر استفاده کنید. هر بار چند قاشق غذاخوری آب اضافه کنید. و مرتب هم بزنید تا خمیر جمع شود و از کناره های کاسه جدا شود.

طرز تهیه نان باگت

هم زدن را متوقف کنید. بگذارید خمیر استراحت کند. اجازه دهید چند دقیقه آب را جذب کند. این کار باعث می‌شود که نسبت آرد/آب نهایی را راحت‌تر به دست آوریم.

طرز تهیه نان باگت

به ورز دادن ادامه دهید. آب یا آرد اضافی را به آرامی اضافه کنید. تا زمانی که کاسه “تمیز” شود، بدون اینکه مقدار زیادی خمیر به طرفین بچسبد. وقتی خمیر را نیشگون می گیرید باید کمی چسبنده باشد. اگر خیلی مرطوب به نظر می رسد، مقداری آرد دیگر اضافه کنید (حدود ¼ تا ½ فنجان را امتحان کنید) و کمی بیشتر هم بزنید.

طرز تهیه نان باگت

خمیر را ورز دهید.باید حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با دست ورز دهید تا مواد را پخش کرده و گلوتن موجود در آرد ایجاد شود. سطح کار و دست ها را آرد پاشی کنید سپس خمیر را روی سطح بچرخانید و ورز دهید.

طرز تهیه نان باگت

اجازه دهید خمیر عمل بیاید. خمیر را به اندازه ۳ برابر آرد استفاده شده در ظرفی بریزید. کاسه را با روغن چرب کنید، خمیر را در ظرف بریزید و روی آن را با پلاستیک یا حوله آشپزخانه بپوشانید. آن را در قسمت گرم آشپزخانه بگذارید تا عمل بیاید.

بسته به دمای محیطی که کاسه در آن نقطه گرم مانده است، اولین ور آمدن چند ساعت طول می کشد. در صورت تمایل می توانید اجازه دهید خمیر یک شب در یخچال ور بیاید.

طرز تهیه نان باگت

خمیر را با مشت بکوبید. پس از اینکه حجم خمیر تقریباً سه برابر شد، باید خمیر را با ضربه زدن با انگشتان خود “بکوبید” تا باد آن خالی شود.

طرز تهیه نان باگت

بگذارید تا خمیر دوباره ور بیاید. آن را دوباره در یک کاسه روغنی بریزید و با پلاستیک بپوشانید و در یک مکان گرم قرار دهید تا برای بار دوم عمل بیاید. وقتی حجم آن دو برابر شد، دوباره آن را با مشت بکوبید

اجازه دهید خمیر برای بار سوم ور بیاید. سه بار عمل آمدن باعث ایجاد حباب های کوچکتر در خمیر می شود. اگر می‌خواهید فرآیند را تسریع کنید یا نان پخته با حباب‌های بزرگ‌تر را ترجیح میدهید، می‌توانید یک یا دو مرحله از این عمل آمدن‌ها را حذف کنید.

۲. شکل دادن به خمیر

طرز تهیه نان باگت

در این مرحله از طرز تهیه نان باگت باید یک باتوم یا باگت درست کنید. خمیر را به دو یا سه تکه تقسیم کنید و هر بار روی یک تکه کار کنید. سطح کار و دستتان را آرد پاشی کنید. خمیر را به صورت مستطیل به اندازه دلخواه باتوم (نان کوتاهتر و پهن تر) یا نان باگت (طول و نازک) باز کنید. از یک لبه بلند شروع کنید، خمیر را محکم به شکل باتوم یا باگت بغلتانید و پس از اتمام درز را فشار دهید.

طرز تهیه نان باگت

خمیر فرم داده شده را در ظرف پخت بریزید. اگر از ورقه کوکی استفاده می کنید، کمی روغن بزنید و آرد ذرت بپاشید. برای ورق های سوراخ دار، کمی روغن بزنید. می توانید دو یا سه قطعه را روی یک صفحه قرار دهید.

طرز تهیه نان باگت

خمیر را برای آخرین بار عمل  می آوریم. نان ها را روی ورقه با یک حوله آشپزخانه مرطوب بپوشانید و بگذارید تا اندازه آن دو برابر شود. بسته به دمای آشپزخانه شما باید حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول بکشد.

۳. پختن نان

فر را از قبل با دمای ۴۵۰ درجه گرم کنید.

طرز تهیه نان باگت

نان ها را برش دهید. نان ها را باز کنید و هر نان را با یک چاقوی بسیار تیز برش دهید.الگوی معمول یک برش مورب به عمق ۲.۵ سانتی متر از هم است. 

در طرز تهیه نان باگت دو روش برای رومال نان باگت وجود دارد اولی این است که نان ها را با مخلوطی از ۱ سفیده تخم مرغ، حدود ۱ قاشق غذاخوری نمک و ۱/۴ فنجان یا بیشتر آب گرم رومال کنید. یا روی نان ها را کمی آب بپاشید و نمک درشت بپاشید. بسیاری از مصرف کنندگان رومال نمکی همراه با کنجد را برای نان باگت  ترجیح می دهند.

طرز تهیه نان باگت

نان های باگت را در فر قرار دهید و به آن رطوبت اضافه کنید. وقتی فر داغ شد، آن ها را روی توری وسط قرار دهید. مقداری آب داخل فر بپاشید تا محیط پخت مرطوبی ایجاد شود. شما یک محیط مرطوب می خواهید تا خمیر بدون شکافتن سطح آن بالا بیاید (انشعاب با چاقو از قبل مشخص می کند که کجا باید شکافته شود).

روش دیگر این است که ۱۰ دقیقه اول یک ظرف آب را روی قفسه پایینی قرار دهید.

اگر اجاق گازی دارید، میزان رطوبت در فر به طور طبیعی بیشتر از اجاق برقی خواهد بود.

بعد از ۱۰ دقیقه فر را با دمای ۳۵۰ درجه روشن کنید. یک اسپری آب دیگر نیز به رطوبت و دما کمک می کند.

طرز تهیه نان باگت

نان باگت را ۲۰ دقیقه دیگر بپزید. وقتی دمای داخلی ۱۹۰ درجه شد آن را از فر خارج کنید. اگر دما خیلی خنک تر از این باشد، نان “خمیری” خواهد بود و اگر بسیار گرمتر باشد ، خشک خواهد شد. دما را می توانید با دماسنج اندازه گیری کنید.

نان را از فر خارج کرده و روی توری خنک کننده قرار دهید. وقتی خنک شد، می توان آن را بلافاصله مصرف کرد.

چند کار ساده هست که می توانید برای تازه نگه داشتن باگت خود انجام دهید. اگر می‌دانید که در روز خرید یا درست کردن باگت  آن را کامل نمی‌خورید، نان را در فویل آلومینیومی بپیچید و در دمای اتاق نگهداری کنید یا تا ۳ ماه در فریزر قرار دهید. اگر به هر دلیلی بیات می‌شود، راه‌های زیادی برای استفاده از آن وجود دارد.

۴. نگهداری صحیح نان باگت

طرز تهیه نان باگت

اگر نان باگت گرمی را خریداری کردید که در کیسه کاغذی یا پلاستیکی قرار داده شده است، از کیسه پلاستیکی خارج کنید تا نان رطوبت را جذب نکند. این رطوبت باعث نرم شدن و خیس شدن نان می شود.

طرز تهیه نان باگت

باگت را در فویل آلومینیومی بپیچید. یک ورق بزرگ فویل آلومینیومی را جدا کنید و باگت را از طول روی آن قرار دهید. کناره های بلند فویل را روی باگت تا بزنید و انتهای فویل را زیر آن قرار دهید. فویل آلومینیومی را فشرده کنید تا بسته شود

اگر می خواهید نان باگت را فریز کنید، شاید  بهتر باشد قبل از پیچیدن باگت آن را به صورت ضربدری نصف کنید.

باگت پیچیده شده را به مدت ۱ روز در دمای اتاق نگه دارید. نان باگت پیچیده شده در فویل آلومینیومی را روی پیشخوان قرار دهید و سعی کنید تا ۱ روز از آن استفاده کنید. از نگهداری نان در یخچال خودداری کنید زیرا یخچال رطوبت وارد کرده و باعث سفت شدن سریع نان می شود.

یک باگت بسته بندی شده را تا ۳ ماه می توانید فریز کنید.

طرز تهیه نان باگت

نان باگت را خیس کنید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در فر گرم کنید. نان کهنه را بردارید و کف نان آب بریزید. سپس باگت را مستقیماً به مدت ۱۰ دقیقه در فر با دمای ۴۰۰ درجه فارنهایت (۲۰۴ درجه سانتیگراد) قرار دهید. اگر از نان باگت یخ زده استفاده می کنید، باید آن را نزدیک به ۱۵ دقیقه گرم کنید.

طرز تهیه نان باگت

نان باگت را برش دهید. و نان تست درست کنید. برای برش باگت کهنه به برش های نازک به یک چاقوی دندانه دار تیز نیاز دارید. آنها را داخل توستر بریزید تا کمی ترد شوند. اگر توستر ندارید، برش های نان باگت را روی سینی فر بچینید و آن ها را زیر مرغ قرار دهید تا قهوه ای شوند. برگردانید و طرف های دیگر را برشته کنید.

طرز تهیه نان باگت

نان باگت را مکعبی برش دهید. و کروتون درست کنید. با استفاده از یک چاقوی دندانه دار نان را به مکعب هایی برش دهید. (به اندازه دلخواه کروتون). آنها را روی یک ورقه فر پهن کرده و روی آن روغن زیتون بپاشید. سپس کروتون ها را بپزید تا ترد و قهوه ای طلایی شوند.

طرز تهیه نان باگت

برای تهیه پودینگ نان، نان باگت را برش دهید. و یک کاستارد ساده را با استفاده از تخم مرغ، خامه و شکر با هم مخلوط کنید. برش های کهنه یا تکه های باگت را در یک ظرف پخت پهن کنید.  سپس کاستارد را روی آن بریزید. اجازه دهید باگت حدود ۳۰ دقیقه بماند. (تا کاستارد را جذب کند. سپس پودینگ نان را تا ۱ ساعت بپزید.

قبل از پختن پودینگ نان می توانید کشمش یا چیپس شکلاتی را به آن اضافه کنید. سپس پودینگ نان را با خا مه یا کاستارد سرو کنید.

۵. طرز مصرف نان باگت

طرز تهیه نان باگت

نان باگت را در فر با دمای ۱۶۰ درجه سانتیگراد به مدت پنج دقیقه بپزید. با این کار نان باگت ترد و تازه می شود. بگذارید یک دقیقه در فر بماند تا خنک شود. 

اگر از عاشقان صنعت آشپزی و خلق طعم های شگفت انگیز هستید میتوانید با مراجعه به صفحه کتاب آشپزی، به دنیایی از تکنیک، دستور پخت ها و رسپی های محرمانه بین المللی دست یابید و دانش خود را در صنعت خوراک و نوشیدنی (آشپزی، بیکری، باریستا، بارتندری، میکسولوژی، رستری و ...) تا عالیترین سطوح جهانی ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *