طرز تهیه و دستور پخت

طرز تهیه میلک شیک موز

طرز تهیه میلک شیک موز
پیشنهاد ما به شما
کتاب اصول شیرینی پزی و پخت کیک (۲۰۱۱)۲,۴۹۰,۰۰۰ ریال۶۹۸,۰۰۰ ریالتهیه و دانلود کتاب

با چند ماده، میلک شیک موز به راحتی درست می شود و فوق العاده رضایت بخش است. می توان آن را در چند دقیقه آماده کرد. شیک موز می تواند بخش سالمی از هر رژیم غذایی باشد که  برای صبحانه، یک میان وعده خوشمزه یا دسر قابل استفاده است.در مقاله زیر طرز تهیه میلک شیک موز لبنی و غیر لبنی را برایتان آماده کرده ایم.

ابزار مورد نیاز برای طرز تهیه میلک شیک موز:

 • مخلوط کن
 • لیوان
 • قاشق

?میلک شیک موز لبنی

 • ۱-۲ موز (ترجیحا منجمد)
 • ۱ فنجان یخ
 • ۱/۲ فنجان  شیر
 • ۲ ۱/۲ قاشق چایخوری شکر، جایگزین شکر یا عسل
 • ۱ پیمانه  بستنی وانیلی
 • ۱ ۱/۲ قاشق چایخوری عصاره وانیل (اختیاری)
 • ۴-۶ عدد بادام خرد شده (اختیاری)
 • هر طعم دیگری که ممکن است بخواهید (انبه، آناناس، اسفناج، کلم پیچ ، بلوبری و غیره)

 

?میلک شیک موز غیر لبنی

 • ۱-۲ موز (ترجیحا منجمد)
 • ۱ فنجان یخ
 • ۳/۴ فنجان آب پرتقال یا شیر سویا/بادام
 • شکر، جایگزین شکر یا عسل (به دلخواه)
 • هر طعم دیگری که می خواهید (انبه، آناناس، اسفناج، کلم پیچ، بلوبری ، و غیره. جو دوسر، کینوآ، بادام و کره بادام زمینی را می توان به عنوان غلیظ کننده استفاده کرد)

روش اول:

طرز تهیه میلک شیک موز سنتی

۱.یک یا دو عدد موز رسیده و ورقه شده را در مخلوط کن بریزید. اگر منجمد باشد بهتر است زیرا نیاز به یخ بیشتر را از بین میبرد.

طرز تهیه میلک شیک موز

۲.نصف فنجان شیر و ۱ فنجان یخ را به مخلوط کن اضافه کنید. اگر یخ خرد شود، کار روی مخلوط کن شما بسیار راحت تر خواهد بود و روند بسیار سریعتر پیش خواهد رفت.

طرز تهیه میلک شیک موز

۳.یک قاشق بستنی اضافه کنید و میتوانید با خلاقیت خود مواد دیگر را  نیز اضافه کنید. وانیل طعم موز را درخشان میکند کره بادام زمینی، شکلات، شکلات کره بادام زمینی، توت فرنگی، نارگیل، انبه یا قهوه مواد دیگری هستند که به انتخاب و سلیقه خود میتوانید آنها را به میلک شیکتان اضافه کنید.

طرز تهیه میلک شیک موز

۴. ۶ عدد بادام خرد شده را اضافه کنید. برای شکل گیری بافت شیک، اما می توان آن را حذف نیز کرد. اگر بادام دم دست ندارید اما مایلید چیز دیگری به میلک شیک خود اضافه کنید، ۱/۲ فنجان جو، کینوا یا کره بادام زمینی اضافه کنید.

در صورت تمایل میتوانید عصاره وانیل را اضافه کنید. که طعم طبیعی وانیل را در شیک شما نشان خواهد داد.

طرز تهیه میلک شیک موز

۵.مواد را با هم مخلوط کنید تا مخلوط یکدست شود. اگر یخ در کف مخلوط کن شما نشست، قاشق خود را بردارید و آن را بین دفعات مخلوط کردن مخلوط کنید. جدای از آن، فرآیند مخلوط کردن باید یک یا دو دقیقه طول بکشد.

طرز تهیه میلک شیک موز

۶.میزان شکر مورد نیاز آن را بسنجید. عسل یک جایگزین طبیعی است که یک یا دو قاشق چایخوری کافی است.

۷.میلک شیک موزی را داخل لیوان بریزید. میلک شیک در یک لیوان سرد،  بیشتر سرد و غلیظ می ماند. اگر باقیمانده دارید، تا زمانی که هوس کنید آنها را در یخچال یا فریزر نگه دارید.

طرز تهیه میلک شیک موز

۸.موز با طعم های مختلف به خوبی هماهنگ می شود و بستر مناسبی برای امتحان ترکیب های جدید فراهم میکند.

در صورت تمایل روی آن را با گیلاس، خامه فرم گرفته، شکلات چیپسی یا بادام خرد شده تزیین کنید.

روش دوم:

طرز تهیه میلک شیک موز غیر لبنی(گیاهی)

طرز تهیه میلک شیک موز

۱.یک یا دو موز رسیده و ورقه شده را در مخلوط کن بریزید. موز یخ زده برای یک میلک شیک سردتر و غلیظ تر مفید است. 

طرز تهیه میلک شیک موز

۲.یک فنجان یخ و مایع دلخواه اضافه کنید. یخ خرد شده برای مخلوط کردن راحت تر است. و برای افزودن مایع به شیک دو راه دارید:

یک جایگزین شیر، مانند سویا، بادام یا نارگیل. میلک شیک سنتی شما به خوبی با شکلات، کره بادام زمینی و دیگر طعم‌های شیرین‌تر و مغذی‌تر ترکیب می‌شود.

آب‌میوه‌هایی مانند پرتقال، سیب یا آناناس اسموتی درست می‌کنند که با میوه‌ها و سبزیجات دیگر ترکیب می‌شود – مانند بلوبری، انبه یا اسفناج.

طرز تهیه میلک شیک موز

۳.شکر و طعم های دیگری را که می خواهید امتحان کنید اضافه کنید. موز به قدری شیرین است که نیازی به شکر اضافه ندارد و اگر از آب میوه یا شیر نارگیل استفاده کرده اید، ممکن است معجون به اندازه کافی شیرین باشد.در مورد طعم های اضافی، موارد ذکر شده در مرحله قبل عالی خواهند بود، اما محدودیت ها فقط تصور شماست. اگر میوه ای، سبزیجات، شکلاتی یا مغزی باشد، ممکن است کارساز باشد! بسته به اینکه چقدر عطر و طعم می خواهید، ۱/۲ فنجان یا کمتر مصرف کنید.

طرز تهیه میلک شیک موز

۴.مخلوط کنید. فقط باید یک یا دو دقیقه طول بکشد. در صورتی که یخ سخت باشد، ممکن است یک یا دو بار قبل از انجام آن نیاز به مخلوط کردن داشته باشد. غلظت را با افزودن مایع یا میوه اضافی در صورت لزوم تنظیم کنید.

طرز تهیه میلک شیک موز

۵.در لیوان ها بریزید و لذت ببرید. این دستور ۲ وعده را درست می کند. 

با نی و خامه فرم گرفته، گیلاس، شکلات چیپسی، آجیل یا میوه تزیین کنید.

 

سوالات رایج:

 

 • آیا می توانم مقداری کاکائو به آن اضافه کنم؟

بله، اما پودر کاکائو به خودی خود نسبتا تلخ است، بنابراین توصیه می شود به جای آن مقداری شکلات چیپسی یا شربت شکلات اضافه کنید.

 

 • آیا باید از موز یخ زده استفاده کنم؟

برای یک میلک شیک سردتر و غلیظ تر بهتر است، اما بدون آن هم امکان پذیر است.

 

 • آیا موز نفاخ است؟

پاسخ به این سادگی نیست. از یک طرف، موز حاوی سوربیتول، یک الکل قندی است که برخی ممکن است نسبت به آن حساسیت نداشته باشند یا هضم آن سخت باشد. سوربیتول یک ملین شناخته شده است که در صورت مصرف زیاد باعث ایجاد گاز، نفخ و حتی اسهال می شود.موز همچنین حاوی مقدار قابل توجهی فیبر محلول است که می تواند تولید گاز را به خصوص در کسانی که مشکلات گوارشی دارند افزایش دهد.

از سوی دیگر، اگر تا به حال مشکلات شکمی داشته اید، احتمالاً با رژیم غذایی BRAT (موز، برنج، و نان تست) تجربه کرده اید. این رژیم غذایی ملایم برای تسکین معده های حساس و ناراحت تحسین شده است.

چند عامل وجود دارد که ممکن است باعث افزایش گاز یا نفخ در هنگام مصرف موز شود:

 

 • آلرژی یا عدم تحمل موز
 • عدم تحمل فروکتوز
 • سندرم روده تحریک پذیر (موز ممکن است باعث افزایش گاز روده و نفخ در افراد مبتلا به IBS شود.)
 • مقدار خورده شده (مگر اینکه فردی دچار عدم تحمل یا اختلال گوارشی باشد، به نظر می رسد که موز معمولاً تنها زمانی که به مقدار زیاد خورده شود باعث ایجاد مشکل می شود. فیبر بیش از حد باعث گاز، نفخ و گرفتگی شکم می شود.)
 • رسیده بودن (موزهای رسیده حاوی قند بیشتری نسبت به موز نارس هستند، به این معنی که موز رسیده ممکن است انتخاب خوبی برای کسانی که دچار سوء جذب فروکتوز هستند نباشد. 

 

فواید شیک موز:

 • مدیریت وزن
 • گرفتگی عضلات
 • سلامت پوست 
 • سلامت قلب و عروق و دستگاه گوارش
 •  و موارد دیگر….

میلک شیک موز مزایای زیادی برای سلامتی و زیبایی دارد و غنی از مواد مغذی است. اگرچه یک انتخاب غذایی کاملاً بی عیب و نقص نیستند، اما می توانند نقشی در یک رژیم غذایی متعادل داشته باشند. پودر پروتئین یا دانه کتان را برای افزایش ارزش غذایی یا عسل برای شیرینی طبیعی و سالم اضافه کنید.

ارزش غذایی:

 • حدود ۱۰۵ کالری
 • ۲۷ گرم کربوهیدرات
 • ۱۴ گرم شکر
 • ۸۸ گرم آب
 • ۱۰ میلی گرم ویتامین C
 • ۴۲۲ میلی گرم پتاسیم
 • ۳ گرم فیبر

موز دارای دوز مناسبی از ویتامین B6 و منیزیم است. همچنین الکترولیت ها را دوباره پر می کنند و حاوی کربوهیدرات های پیچیده ای هستند که می توانند سلامت روده شما را حفظ کند. به علاوه، آنها مملو از پتاسیم هستند که به دفع سدیم اضافی در ادرار کمک می کند. همچنین وقتی شیر را به مخلوط اضافه می کنید، ویتامین ها، مواد معدنی و کلسیم بیشتری دریافت می کنید.

 

▪ کمک به افزایش وزن

میلک شیک موز یک راه عالی برای افزایش وزن است. موز یک میوه نسبتاً پرکالری است که دارای مقدار زیادی مواد مغذی حیاتی است، با افزودن یک چربی سالم مانند کره بادام در کنار  تمرینات قدرتی، این میان‌وعده کامل شما را در کمترین زمان به سمت بدنی سالم‌تر و زیباتر می‌رساند.

▪ کمک به کاهش وزن

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که شیک موز چگونه روشی موثر هم برای افزایش و کاهش وزن است؟ 

خب،همه چیز به بقیه رژیم غذایی و ورزش شما بستگی دارد. از آنجایی که موز سرشار از فیبر است (حدود ۳ گرم)، به شما کمک میکند مدت طولانی تری احساس سیری کنید. به دلیل شیرینی این میوه دیگر تمایل به اضافه کردن مواد شیرین به میلک شیکتان را ندارید. 

▪ تقویت تمرینات ورزشی

موز سرشار از کربوهیدرات های پیچیده است که بدن شما آهسته تر جذب و هضم می کند. از آنجایی که آنها نسبت به کربوهیدرات های ساده (با عرض پوزش سیب زمینی سرخ کرده) شاخص گلیسمی کمتری دارند، می توانند ذخایر گلیکوژن و پتاسیم عضلانی را تقویت کنند. که به جلوگیری از گرفتگی عضلات کمک کند. آنها همچنین جریان ثابتی از گلوکز را در بدن شما پمپ می کنند، که می تواند انرژی لازم را برای انجام آن تمرین با شدت بالا به شما بدهد.

▪ سلامت پوست

موز همچنین حاوی ویتامین C است. این ویتامین نقش کلیدی در تولید کلاژن طبیعی بدن دارد. کلاژن می تواند به بهبود آسیب های پوستی کمک کند، پوست را هیدراته نگه دارد و حتی ممکن است چین و چروک را کاهش دهد.بنابراین، شما پوست شفاف‌تر و سالم‌تری خواهید داشت.

مضرات شیک موز:

در حالی که موز به طور کلی برای سلامتی شما مناسب است، شیک ممکن است برخی از دام های بالقوه داشته باشد.

سیری کمتری نسبت به موز کامل دارد،در یک بررسی تحقیقاتی، افرادی که رژیم غذایی غنی از فیبر غذایی از میوه ها و سبزیجات را مصرف کردند، نسبت به افرادی که این رژیم را نداشتند، از مزایای بیشتری بهره بردند. خوردن میوه کامل، حتی به صورت ترکیبی، جایگزین خوبی برای میوه کامل است، اما همه چیز را تغییر می دهد.

نکته منفی میوه های مخلوط مانند موز این است که مصرف بیشتر آن با  توجه به سرعت بالاتر نسبت به خوردن میوه کامل (بدون نیاز به جویدن) آسانتر است. اما از آنجایی که جویدن باعث افزایش سیری می شود، میوه های ترکیبی به اندازه مصرف میوه کامل سیر کننده نیستند.

فیبر میوه نیز ممکن است هنگام مخلوط شدن مختل شود. اما این تأثیر بحث برانگیز است و ما دقیقاً نمی دانیم که چگونه فیبر هنگام مخلوط شدن تغییر می کند. طبق یک بررسی تحقیقاتی، برای سلامتی ، باید روزانه حدود ۱۴ گرم فیبر به ازای هر ۱۰۰۰ کالری دریافت کنید. رژیم غذایی کم فیبر می تواند منجر به افزایش وزن، التهاب، بیماری های مزمن و سایر نگرانی های سلامتی شود. همچنین، اگر می خواهید مقداری شیک موز بنوشید، فیبر کافی را در جای دیگر در برنامه غذایی خود دریافت کنید.

محتوای قند بالا،خوردن چندین موز در زمانی که به شکل نوشیدنی هستند، بسیار ساده تر است. در حالی که قندهای موجود در موز طبیعی هستند و بیش از ۹۰ درصد کالری از کربوهیدرات ها تامین می شود.یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که مواد شیرین بیش از حد ممکن است منجر به افزایش قند خون مضر شود که می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.تقریباً همیشه، میوه ها و سبزیجات کامل نسبت به همتایان مخلوط یا آب میوه خود ترجیح داده می شوند.

میوه ها و سبزیجات مخلوط از نظر تغذیه ای معادل میوه ها و سبزیجات کامل نیستند. به همین دلیل است که بنیاد قلب بریتانیا می گوید که اسموتی ها یا آب میوه ها فقط برای ۱ وعده میوه یا سبزیجات در روز حساب می شوند.

افزایش یا کاهش وزن ، بسته به این که چگونه این شیک ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید، میتواند اثری کاملاً معکوس داشته باشند.کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند می توانند به راحتی با این شیک ها در مصرف کربوهیدرات، شکر و کالری زیاده روی کنند. درحالیکه، کسانی که می خواهند وزن اضافه کنند ممکن است مواد مغذی و چربی های سالم کافی دریافت نکنند.

ضمن اینکه بدن هر کسی متفاوت است. میتوانید با یک متخصص تغذیه در مورد بهترین راه برای رسیدن به وزن ایده ال خود صحبت کنید.

 

طرز تهیه میلک شیک موز برای سوخت و تمرین: (شیک با پروتئین بالا)

اگر برای تمرینات قدرتی خود به سوخت نیاز دارید، یک شیک موز با پروتئین بالا می تواند به شما کمک کند.

مواد لازم:

 • ۱ فنجان شیر یا شیر جایگزین (شیر بادام در این یک طعم عالی دارد!)
 • ۱/۸ قاشق چایخوری دارچین آسیاب شده
 • ۱ قاشق پودر پروتئین وانیل
 • ۱/۲ فنجان ماست یونانی ساده
 • ۱ عدد موز یخ زده
 • یخ به میزان لازم

مخلوط کنید تا یکدست شود و لذت ببرید!

 

طرز تهیه میلک شیک موز برای کاهش وزن: (شیک کم کالری و کربوهیدرات)

میتوانید این شیک موز کم کالری را به برنامه کاهش وزن سالم خود اضافه کنید. 

مواد لازم:

 • ۱ عدد موز یخ زده
 • ۱/۲ فنجان شیر یا شیر جایگزین (نارگیل را در اینجا میل کنید)
 • ۱ قاشق غذاخوری کره بادام
 • دارچین برای مزه

مخلوط کنید و از طعم آن لذت ببرید.?

اگر از عاشقان صنعت آشپزی و خلق طعم های شگفت انگیز هستید میتوانید با مراجعه به صفحه کتاب آشپزی، به دنیایی از تکنیک، دستور پخت ها و رسپی های محرمانه بین المللی دست یابید و دانش خود را در صنعت خوراک و نوشیدنی (آشپزی، بیکری، باریستا، بارتندری، میکسولوژی، رستری و ...) تا عالیترین سطوح جهانی ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *