طرز تهیه و دستور پخت

طرز تهیه سس سالاد سزار

طرز تهیه سس سالاد سزار
پیشنهاد ما به شما
کتاب اصول شیرینی پزی و پخت کیک (۲۰۱۱)۲,۴۹۰,۰۰۰ ریال۶۹۸,۰۰۰ ریالتهیه و دانلود کتاب

بهترین طرز تهیه سس سالاد سزار که سریع و آسان است – بدون نیاز به مخلوط کن یا غذاساز!

این طرز تهیه سس سالاد سزار خانگی، یک ترکیب خامه‌ای، روشن، تند و سیری است. این سس سالاد سزار حاوی تخم مرغ خام نیست، بنابراین درست کردن آن آسان است و در صورت خوش شانسی، تا دو هفته در یخچال شما ماندگار خواهد بود. 

 در این دستور سس سزار از تخم مرغ خام استفاده نمی شود. برای اینکه این دستور تا حد ممکن، ماندگاری بیشتری داشته باشد و هرگونه نگرانی در مورد تخم مرغ خام، آن را برخلاف تخم مرغ و روغن زیتون با پایه سس مایونز و خامه ترش تهیه میکنیم. سس مایونز از ترکیب  کردن تخم مرغ، روغن و نوعی اسید، معمولاً سرکه یا آب لیمو تهیه می شود، بنابراین همه کارها از قبل برای ما انجام شده است. علاوه بر این، پایه خامه ترش بافت خامه‌ای فوق‌العاده‌ای به آن اضافه می‌کند. چیزی که در نهایت به آن می‌رسیم یک سس سالاد سزار خانگی خامه‌ای، شور، تند و پرچرب است که به اندازه نسخه سنتی آن خوشمزه است و درست کردن آن بسیار آسان است!

این دستور تهیه سس سزار نیازی به بیرون آوردن غذاساز یا مخلوط کن برای مخلوط کردن آن ندارد. 

این سس سالاد سزار فقط به چند ماده غذایی نیاز دارد. هر چیزی که برای این دستور غذا نیاز دارید به راحتی در دسترس است و برای هفته ها در یخچال یا در انبار نگهداری می شود.

سالاد سزار به نام چه کسی یا چه کسی نامگذاری شده است؟

این یک سوء تفاهم/فرض رایج است که سالاد سزار و سس سزار به نام امپراتور روم، جولیوس سزار نامگذاری شده اند – اینطور نیست. سالاد سزار به نام سزار کاردینی، یک رستوران‌دار ایتالیایی که در شمال ایتالیا به دنیا آمد، نامگذاری شده است. سالاد سزار در مکزیک توسط یک ایتالیایی اختراع شد.

مواد تشکیل دهنده برای طرز تهیه سس سالاد سزار

 • ۱/۲ فنجان خامه ترش
 • ۱/۴ فنجان سس مایونز
 • ۲ قاشق غذاخوری آب لیمو
 • ۱ قاشق چایخوری خردل دیژون
 • ۱ قاشق چایخوری سرکه بالزامیک
 • ۱ قاشق چایخوری سس Worcestershire
 • ۴ عدد فیله آنچوی کامل، چرخ کرده سپس له شده* (اختیاری)
 • ۲ حبه سیر، ریز خرد شده
 • ¼ قاشق چایخوری نمک، فلفل و مقدار بیشتری برای طعم دادن
 • ۱/۳ فنجان پنیر پارمزان ریز و تازه رنده شده (مانند پودر)
 • شیر به میزان لازم

خامه ترش

پایه سس سزار خانگی را با کمک کمی مایونز فراهم می کند.

 

سس مایونز

دستور العمل های سس سزار کاملاً از ابتدا به روغن زیتون و زرده تخم مرغ نیاز دارند که با امولسیون شدن در مخلوط کن به سس مایونز تبدیل می شوند. در عوض، ما راه آسان را انتخاب می کنیم و از سس مایونز خریداری شده در فروشگاه استفاده می کنیم زیرا فقط ¼ فنجان می خواهیم. سس مایونز حالت کرمی بودن را اضافه می کند و همه مواد را به هم می چسباند. حتی اگر سس مایونز دوست ندارید، پیشنهاد نمی‌کنم از آن صرف نظر کنید زیرا از جدا شدن مواد سس جلوگیری می‌کند – و سس شما طعم مایونز نخواهد داشت!

طرز تهیه سس سالاد سزار

پنیر پارمسان

پارمزان طعم شوری را تقویت و بافت چرب و پنیری رضایت بخش را اضافه می کند. 

سیر

دو حبه سیر تازه را با دست ریز خرد کنید.

سس ورچسترشایر

Worcestershire دارای طعمی از آنچوی (یا نسخه های گیاهی از سس سویا) مخلوط با تمر هندی و سرکه برای ترشی، ملاس و شکر برای شیرینی، و میخک، دانه کرفس و عصاره فلفل چیلی است.

آب لیمو

آب لیمو حالت خامه‌ای سس را از بین می‌برد و بقیه طعم‌ها را با مرکبات برجسته می‌کند. 

سس خردل دیژون

خردل دیژون یک عنصر کلیدی در سس سالاد سزار است، پس لطفا از آن صرف نظر نکنید. ما از ۱ قاشق چای‌خوری استفاده می‌کنیم، خردل دیژون کمک می کند همه طعم ها با هم ترکیب شوند. 

سرکه بالزامیک

برای داشتن بهترین طعم از سرکه بالزامیک با کیفیت استفاده کنید.

 

طرز تهیه سس سالاد سزار

نمک و فلفل

¼ قاشق چایخوری از هر کدام مقدار مناسبی است، اما در صورت تمایل می توانید از مقدار بیشتری استفاده کنید، به خصوص فلفل، زیرا سس برای طعم دادن به کل سالاد استفاده می شود.

تغییرات دستور العمل و جایگزین های غذایی

سس سالاد سزار را می توان مطابق با ترجیحات غذایی شخصی شما تغییر داد. در اینجا چند ایده وجود دارد:

 

جایگزین سس مایونز:

از جایگزین سس مایونز گیاهی مورد علاقه خود استفاده کنید. مثل  روغن هسته انگور 

جایگزین خامه ترش:

ترجیح با خامه ترش در این سس است، اما ماست یونانی هم انتخاب خوبی است، فقط با ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو شروع کنید و مقدار بیشتری را به طعم اضافه کنید. اگر وگان هستید، خامه ترش گیاهی مورد علاقه خود یا حتی مایونز گیاهی را جایگزین کنید.

 جایگزین پارمزان:

اگر گیاهخوار یا گیاهخوار هستید، برندهای Whole Foods 365 یا BelGioioso پارمسان را امتحان کنید، که واقعاً گیاهخوار هستند (بیشتر پارمسان ها حاوی مایه پنیر حیوانی هستند).

 جایگزین آنچوی:

از هر یک از جایگزین های آنچوی که در بالا ذکر شده است استفاده کنید.

 سس وگان سزار:

از خامه ترش وگان، سس مایونز وگان، سس وگان وگان، پارمزان گیاهی استفاده کنید و آنچوی ها را با ۱ قاشق غذاخوری کیپر خرد شده و له شده جایگزین کنید.

بازی با مقادیر مواد کم و بیش از هر یک از مواد تشکیل دهنده برای درست کردن این سزار خانگی مناسب برای شما استفاده کنید! من عاشق یک سس سزار پررنگ و با طعم کامل هستم، اما می توانید با استفاده از سیر و آنچوی کمتر، سس را رام کنید.

 

آنچو

یک عنصر کلیدی هستند، پس لطفا از آن صرف نظر نکنید! شما به ۴ عدد آنچوی از یک قوطی یا شیشه که معمولاً در کنار ماهی تن قرار دارد نیاز دارید. این آنچوی ها فیله شده، با نمک پخته شده و در روغن زیتون نگهداری می شوند. این فرآیند پخت، طعم بسیار شوری را که ما برای این دستور سس سزار می خواهیم تولید می کند. از آنجایی که آنچوی ها قرار است چرخ شده و له شوند، واقعاً مهم نیست که از چه مارکی استفاده می کنید.

 

برای استفاده از آنچوی، آن ها را از قوطی بیرون بیاورید، روی تخته برش دهید و روغن اضافی را با دستمال کاغذی پاک کنید.

آیا باید از آنچوی استفاده کنم؟

خیر،الزامی وجود ندارد.

آنچوی ها عنصر کلیدی و غنی از اومامی هستند که به این سس ، شوری و عمقی خوش طعم و پیچیده می بخشد، بدون اینکه مزه ماهی به آن بدهد. در واقع، شما احتمالاً حتی متوجه نخواهید شد که آنها در سس هستند.

آنچوی ها به سلاح های مخفی گلوتامیک و اسید اینوزینیک مجهز هستند – دو مولکول که مسئول تحریک احساس خوش طعمی ما هستند. اسیدها عمق غیر قابل تعویض طعم و حس خوش طعمی را اضافه می کنند.با این حال، اگر گیاهخوار هستید یا آلرژی دارید، چند جایگزین آنچوی را در زیر ارائه کرده ایم.

طرز تهیه سس سالاد سزار

به جای آنچو از چه چیزی می توانم استفاده کنم؟

خمیر آنچوی:

در این دستور از ۱ ½ قاشق چایخوری استفاده کنید.

سس :

Worcestershire احتمالاً به همان اندازه که از نظر طعم نزدیک به آنچوی واقعی است، زیرا با آنچوی (یا ساردین) درست می شود. با ۱ قاشق غذاخوری شروع کنید و مقدار بیشتری به آن اضافه کنید.

سس وگان ورچسترشایر:

اگر گیاهخوار هستید یا حساسیت دارید، به دنبال سس Worcestershire بدون آنچوی باشید. اما مانند همیشه، ابتدا برچسب ها را بررسی کنید. مارک های وگان معمولاً فاقد گلوتن نیستند اما از سویا استفاده می کنند، اگر این چیزی است که باید به آن توجه کنید.

سس ماهی:

سس ماهی آسیایی معمولاً از آنچوی تخمیر شده تهیه می‌شود، بنابراین یکی از بهترین جایگزین‌های آنچوی در سس سالاد سزار است. این سس طعم قوی دارد و غلیظ است. بنابراین با ½ قاشق چایخوری شروع کنید و مقدار بیشتری را به طعم اضافه کنید.

کیپر:

یک جایگزین آنچوی گیاهی با طعم شور، اسیدی و معطر است. ابتدا با ۱ قاشق غذاخوری خرد شده و له شده شروع کنید و مقدار بیشتری را به دلخواه اضافه کنید

زیتون:

یک زیتون با آب نمک انتخاب کنید و آنها را له کنید و به شکل خمیر درآورید. با ۱ قاشق غذاخوری شروع کنید و مقدار بیشتری به آن اضافه کنید.

 

 • وعده های غذایی: ۱ فنجان
 • زمان آماده سازی: ۱۰ دقیقه

 

طرز تهیه سس سالاد سزار

در صورتی که از آنچوی صرف نظر کردید مرحله ۱ را حذف کنید.

مرحله ۱: آنچوی را آماده کنید. با خرد کردن آنچوی شروع کنید تا ریز خرد شود. در مرحله بعد، از کنار چاقوی خود برای له کردن آنچوی ها با فشار دادن و کشیدن چاقو روی تخته برش استفاده کنید. 

مرحله ۲: مواد را به یک کاسه اضافه کنید: همه مواد سس را به جز پارمزان به یک کاسه همزن اضافه کنید و مخلوط کنید تا یکدست شود.

مرحله ۳: پارمزان و شیر را اضافه کنید. شیر را هر بار ۱ قاشق غذاخوری اضافه کنید تا به غلظت دلخواه برسید. بچشید و در صورت نیاز نمک/فلفل و در صورت تمایل آب لیموترش اضافه کنید.

مرحله ۴: خنک شدن مانند همه سس‌ها، طعم‌ها پس از سرد شدن ایجاد و ترکیب می‌شوند.

نکات و ترفندهایی برای طرز تهیه سس سالاد سزار

از پنیر پارمزان ریز رنده شده استفاده کنید. پنیر را با ریزترین سوراخ ها رنده کنید تا پودر شود.

سس را خنک کنید. سرد کردن سس همه طعم‌ها را با هم ترکیب می‌کند ، بنابراین طعم آن به‌طور تصاعدی بهتر می‌شود. برای اطمینان از اینکه زمان خنک شدن کافی دارید، همیشه سس را قبل از شروع تهیه مواد تشکیل دهنده سالاد درست کنید. اگر فقط ۳۰ دقیقه وقت دارید، سس را در فریزر بگذارید و بعد از ۳۰ دقیقه آن را به یخچال منتقل کنید.

سس را بچشید و آن را متناسب با ترجیحات شخصی خود بسازید. دقیق ترین تست طعم با فرو بردن یک برگ کاهو در سس به جای قاشق انجام می شود.

طرز تهیه سس سالاد سزار

راه های استفاده از این سس سالاد سزار

این سس سزار خانگی یک راه حل سریع و آسان برای زنده کردن بسیاری از غذاهای کسل کننده یا بی مزه روزمره ارائه می دهد. این کاربردهای لذیذ را برای سس خود امتحان کنید:

به عنوان سس سالاد سزار. استفاده از این سس روی سالاد سزار برگ دار بزرگ با کاهو رومی، کروتون ترد و پنیر پارمزان است.

به عنوان سس سالاد سزار مرغ. مرغ را به سالاد مورد علاقه خود اضافه کنید یا با ذرت، فلفل دلمه ای و آووکادو برای بهترین سالاد سزار مرغ درست کنید!

به عنوان سس سالاد پاستا سزار. کاهو را با روتینی، کاواتاپی، یا حتی تورتلینی عوض کنید و با کروتون، روی کاهو رومی خرد شده  بریزید.

روی یک ساندویچ، برگر بریزید یا بسته بندی کنید. از آن به جای سس مایونز روی ساندویچ مرغ، برگر یا بسته بندی شده همراه با بیکن، گوجه فرنگی، آووکادو و کاهو استفاده کنید.

به عنوان یک دیپ. سبزیجات خام یا سبزیجات برشته مانند سیب زمینی سرخ شده، سیب زمینی خرد شده، کلم بروکلی سوخاری، کلم بروکسل برشته و غیره را در دیپ خامه ای بچکانید. همچنین می توانید روی سیب زمینی کامل سوخاری یا دوبار سیب زمینی پخته بریزید.

به عنوان مرینیت. اجازه دهید مرغ در این سس خانگی تا ۱۲ ساعت مرینیت شود. همچنین مقداری از برای رومال مرغ استفاده می‌کنم. شما همچنین می توانید آن را به عنوان ماریناد ماهی قزل آلا تا ۶۰ دقیقه استفاده کنید سپس مانند این ماهی قزل آلا در فویل یا این دستور پخت فیله ماهی آزاد بپزید.

نکات نگهداری

سس سالاد سزار برای چه مدت قابل استفاده است؟

این سس سالاد سزار از تخم مرغ خام استفاده نمی کند، بنابراین تا ۲ هفته در ظرف دربسته در یخچال نگهداری می شود. ممکن است لازم باشد قبل از استفاده شیر اضافی را با همزن بزنید تا رقیق شود.

 

آیا می توانم سس سالاد سزار را فریز کنم؟

خیر، متأسفانه سس سالاد سزار به خوبی یخ نمی‌زند، زیرا مواد تشکیل دهنده آن در صورت یخ زدن و آب شدن، بافتی بدبو و دانه‌دار ایجاد می‌کنند.

اگر از عاشقان صنعت آشپزی و خلق طعم های شگفت انگیز هستید میتوانید با مراجعه به صفحه کتاب آشپزی، به دنیایی از تکنیک، دستور پخت ها و رسپی های محرمانه بین المللی دست یابید و دانش خود را در صنعت خوراک و نوشیدنی (آشپزی، بیکری، باریستا، بارتندری، میکسولوژی، رستری و ...) تا عالیترین سطوح جهانی ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *