طرز تهیه و دستور پخت

طرز تهیه میلک شیک شکلاتی

طرز تهیه میلک شیک شکلاتی
پیشنهاد ما به شما
کتاب کوکی شکلاتی۱,۴۹۰,۰۰۰ ریال۲۹۸,۰۰۰ ریالتهیه و دانلود کتاب

اگر عاشق شکلات هستید درست کردن میلک شیک های شکلاتی ساده است و طعم خوبی دارد. می توانید آن ها را با چند ماده ترکیب یا با انواع طعم های اضافی آزمایش کنید.

 • زمان آماده سازی: ۱۰ دقیقه
 • زمان پخت: ۵ دقیقه
 • زمان کل: ۱۵ دقیقه

مواد لازم برای تهیه میلک شیک شکلاتی:

 • شیر، ¼ فنجان (۶۰ میلی لیتر) تا ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر)، بر اساس غلظت مورد نظر
 • بستنی شکلاتی یا وانیلی یا ماست یخ زده، دو قاشق بزرگ
 • شکلات (چند تکه)، یا شربت شکلات (۲ قاشق غذاخوری / ۳۰ میلی لیتر) (اختیاری مگر اینکه از بستنی وانیلی استفاده کنید)
 • خامه فرم گرفته (اختیاری)

این مقادیر میتواند به ما یک لیوان بزرگ یا دو لیوان کوچک شیک شکلاتی بدهد.

ابزار لازم:

 •  مخلوط کن، میلک شیک ساز، یا کاسه بزرگ + میکسر، همزن یا چنگال
 •  لیوان میلک شیک بلند
 • نی ها

دستورالعملها:

اجازه دهید بستنی نرم شود. اگر از بستنی ای که مستقیم از فریزر خارج شود استفاده کنید، طعم میلک شیک شما رقیق، خواهد شد . اگر بستنی را حدود ده دقیقه روی پیشخوان بگذارید تا زمانی که نرم شود و شروع به ذوب شدن کند، نتایج بسیار بهتری خواهید داشت.
در یک روز گرم، بستنی را حدود ۳۰ دقیقه در یخچال بگذارید.
گرم کردن خیلی سریع بستنی می تواند بافت آن را خراب کند. این بهترین روش است.
اگر از ماست یخ زده استفاده می کنید این مرحله را نادیده بگیرید.

مواد را با هم ترکیب کنید. دو قاشق بزرگ بستنی نرم شده یا ماست یخ زده را به مخلوط کن یا میلک شیک ساز اضافه کنید. اگر مخلوط کن ندارید، به جای آن از یک کاسه بزرگ فولادی ضد زنگ استفاده کنید. ¼ فنجان (۶۰ میلی لیتر) شیر را برای یک میلک شیک غلیظ یا یک فنجان کامل (۲۴۰ میلی لیتر) اگر نوشیدنی رقیق تری را ترجیح می دهید، اضافه کنید.

شیر کامل شیک غلیظ تری تری ایجاد می کند، در حالی که شیر کم چرب یا بدون چربی گزینه سالم تری است.
برای یک میلک شیک بسیار غلیظ، ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری (۱۵ تا ۳۰ میلی لیتر) خامه فرم گرفته را نیز مخلوط کنید.
یخ خرد شده طعم میلک شیک شما را رقیق می کند. به جای آن از شیر اضافی برای رقیق کردن شیک استفاده کنید و اگر خیلی رقیق بود، میلک شیک را چند دقیقه در فریزر قرار دهید.

در صورت لزوم شکلات را اضافه کنید. اگر از بستنی وانیلی استفاده می‌کنید یا می‌خواهید طعم شکلات را بیشتر کنید، یکی از این مواد را اضافه کنید:
۲ قاشق غذاخوری (۳۰ میلی لیتر) شربت شکلات، ۱۰ تا ۳۰ ثانیه دیگر مخلوط کنید. اگر از بستنی وانیلی استفاده می کنید تا ۴ قاشق غذاخوری (۶۰ میلی لیتر) استفاده کنید.

چند تکه شکلات تقریباً ¼ فنجان (۶۰ میلی لیتر)یا یک مشت شکلات چیپسی را در ذوب کنید.
۲ قاشق غذاخوری (۳۰ میلی لیتر) پودر کاکائو به یک شیک شکلاتی طعم می دهد، اما ممکن است آنقدر قوی نباشد که بتوان از آن به عنوان تنها ماده تشکیل دهنده شکلات استفاده کرد.

با هم مخلوط کنید یا هم بزنید. این کار با یک مخلوط کن، انجام دهید. بستنی نیمه منجمد را راحت تر می توان با پالس های کوتاه یا با یک چنگال محکم به جای لیسک مخلوط کرد. اگر باز هم مخلوط نشد، آن را با یک کاردک لاستیکی یا قاشق صاف به طرفین له کنید و دوباره امتحان کنید.
در لیوان سرد سرو کنید. قبل از ریختن آن در لیوان، آن را بچشید، می‌توانید شیر بیشتری (رقیق ‌تر) یا بستنی (غلیظ ‌تر) بیشتری مخلوط کنید. در صورت تمایل، روی آن یک قاشق خامه فرم گرفته، و/یا مقداری خرده شکلات بپاشید، یا تغییرات بیشتر زیر را بررسی کنید.
با قاشق یا نی سرو کنید.

برای تنوع:

میلک شیک شکلاتی مکزیکی درست کنید.

 • ⅛ قاشق چایخوری (۱ پیمانه) دارچین آسیاب شده
 • ⅛ قاشق چایخوری (۱ پیمانه) چیلی آسیاب شده
 • ⅛ قاشق چایخوری (۱ قطره) عصاره وانیل

پودر اسپرسو را برای طعم بهتر اضافه کنید. ۲ تا ۳ قاشق چای‌خوری (۱۰ تا ۱۵ میلی‌لیتر) از پودر اسپرسو را مخلوط کنید.
که به خوبی نیز با ½ قاشق چای خوری (۲.۵ میلی لیتر) عصاره بادام جفت می شود.

در میوه مخلوط کنید. یک موز، دو عدد توت فرنگی یا یک مشت تمشک را فریز کنید. میوه های یخ زده را به تکه های کوچک برش دهید، سپس چند ثانیه مخلوط کنید تا طعم ها با هم مخلوط شوند.
یک یا دو کوکی شکلاتی یا یک براونی کوچک را چند تکه کنید یا میتوانید دونات های مینیاتوری بخرید یا درست کنید و آنها در اطراف یک نی بزرگ قرار دهید.

نکات:

اگر از شکلات های کوچک استفاده می کنید، مطمئن شوید که از قبل کمی گرم شده اند تا به درستی مخلوط شوند.
اگر از شکلات ذوب شده استفاده می کنید، بلافاصله آن را با مواد سرد داخل مخلوط کن نریزید، زیرا باعث سفت شدن آن می شود. اگر ببندد، طعم شکلاتی را از دست خواهید داد.

اکثر مردم شیک شکلاتی خود را شیرین دوست دارند، اما شما همیشه می توانید طعم آن را بسته به ترجیح خود تغییر دهید.

سوالات رایج:

شکلات بریزم یا پودر کاکائو؟

اگر می‌خواهید بافت نرم‌تری داشته باشید، از پودر کاکائو استفاده کنید، اما اگر در حین نوشیدن لقمه‌های کوچک شکلات می‌خواهید، می‌توانید از شکلات ریز خرد شده استفاده کنید.

در میلک شیکم چی بریزم؟

بیشتر میلک شیک ها شیر، بستنی و شربت شکلات دارند، اما می توانید کره بادام زمینی یا هر چیز دیگری که فکر می کنید میلک شیک شما را تقویت می کند نیز اضافه کنید.

آیا میتوان میلک شیک را با شیر بدون چربی درست کرد؟

بله،و روش حذف چربی را نیز برایتان در این مقاله شرح داده ایم.

نحوه حذف چربی از شیر کامل

شیر بدون چربی سرشار از پروتئین ، کربوهیدرات و کمی چربی است. اگر می‌خواهید خودتان شیر بدون چربی را در خانه درست کنید، مطمئن شوید که یا شیر گاو خام یا شیر کامل غیر هموژنیزه شده دارید، شیری که هنوز بیشتر چربی خود را دارد. می توانید چربی را با جوشاندن شیر جدا کنید یا بگذارید ۲۴ ساعت در یخچال بماند.

روش اول

ته نشین شدن شیر خام

۱.اطمینان حاصل کنید که شیر شما همگن نیست. شیر هموژن شده قبل از ارسال به فروشگاه، مولکول های چربی آن شکسته شده است. اگر شیر شما مستقیماً از گاو است، می دانید که هنوز همگن نشده است. بررسی کنید و مطمئن شوید که شیر شما “غیر همگن” است. شما می توانید شیر غیر هموژن را در بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی طبیعی یا لبنیاتی ها خریداری کنید.
نکته: همچنین می توانیدشیر پاستوریزه بخرید. شیر پاستوریزه برای از بین بردن باکتری ها حرارت داده شده است، اما چربی آن حذف نشده است.

۲. شیر را در یک ظرف شفاف و بدون هوا، مانند شیشه درب دار بریزید. از یک ظرف شفاف استفاده کنید تا به راحتی خط جدایی بین شیر و چربی را ببینید.

۳.اجازه دهید شیر به مدت ۲۴ ساعت در یخچال بماند. شیر را در ظرف داخل یخچال نگه دارید. چربی به طور طبیعی به بالا می رود و شیر بدون مزاحمت می نشیند. دقت کنید که شیر را تکان ندهید و آن را در حالت نشسته حرکت ندهید.
جدا شدن شیر سرد بیشتر طول می کشد، اما بیرون گذاشتن شیر در دمای اتاق می تواند باعث فاسد شدن آن شود.

۴.به دنبال “خط خامه” در شیر خود باشید. هنگامی که شیر شما جدا شد، می توانید لایه ای از خامه یا چربی را که در بالای ظرف شما شناور است، ببینید. رنگ کرم کمی روشن‌تر خواهد بود و ممکن است حباب‌های کوچکی در آن باشد.
هنگامی که خط خامه را شناسایی کردید، متوجه خواهید شد که چه مقدار خامه را باید از روی آن جدا کنید.

۵.در ظرف را باز کرده و با قاشق خامه را بردارید. با احتیاط لایه خامه را با قاشق از روی شیر بتراشید. می توانید خامه را برای استفاده در دستور غذا ذخیره کنید. مراقب باشید خامه را دوباره با شیر مخلوط نکنید.

۶.شیر بدون چربی را در یخچال نگهداری کنید و ظرف ۷ روز از آن استفاده کنید. می‌توانید شیر بدون چربی را در ظرفی که استفاده می‌کردید نگهداری کنید یا آن را به ظرف جداگانه منتقل کنید. شیر بدون چربی خود را حتما در دمای سرد در یخچال نگهداری کنید.
سعی کنید شیر بدون چربی را به عنوان جایگزین سالم تری برای شیر کامل در دستور العمل ها قرار دهید.

روش دوم

جوشاندن شیر خام برای چربی زدایی

۱.شیر کامل خام و غیر هموژن را به مدت ۶ دقیقه در یک قابلمه بجوشانید. مقداری شیر را در قابلمه ای بریزید و بگذارید تا بجوشد. شیر را به مدت ۶ دقیقه روی حرارت متوسط بجوشانید. کمی هم بزنید تا ته نگیرد.
هشدار: در صورت استشمام بوی سوختگی، شیر را فورا از روی حرارت بردارید.

۲. قابلمه را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید شیر به مدت ۲ دقیقه خنک شود. می بینید که خامه یا چربی با سرد شدن شیر شروع به بالا رفتن به سمت بالا می کند. شیر را وقتی از روی حرارت خارج شد هم نزنید یا مخلوط نکنید، در غیر این صورت چربی را دوباره با شیر مخلوط می کنید.

۳.خامه را با قاشق از روی شیر جدا کنید. شیر را به آرامی با یک قاشق بزرگ از روی آن جدا کنید. می توانید از خامه برای دستور غذا استفاده کنید. مطمئن شوید که خامه را دوباره در شیر مخلوط نمیکنید یا هم نمیزنید.
اگر می‌خواهید خامه‌تان را برای دستور غذا ذخیره کنید، آن را در ظرف دربسته قرار دهید و تا ۵ روز در یخچال نگهداری کنید.

 

۴.در قابلمه خود را با درب بپوشانید و شیر را به مدت ۸ ساعت در یخچال بگذارید. با سرد شدن شیر چربی آن بالا می رود. اطمینان حاصل کنید که درب قابلمه شما هوادار باشد. قابلمه خود را در جایی قرار دهید که در آن تکان نخورد یا مزاحمتی ایجاد نشود.

 

۵.خامه را با قاشق از قابلمه جدا کنید. یک لایه ضخیم از خامه روی شیر شما شناور خواهد بود. با استفاده از قاشق، بقیه خامه را به آرامی از شیر جدا کنید،این خامه غلیظ تر از خامه ای است که قبل از سرد کردن شیرتان برداشته اید.

۶.شیر بدون چربی را در یخچال نگهداری کنید و ظرف ۷ روز از آن استفاده کنید. شیر را از یک قابلمه به ظرف دیگری مانند شیشه درب دار منتقل کنید. از شیر بدون چربی خود در دستور العمل ها استفاده کنید یا آن را مستقیماً ظرف ۱ هفته بنوشید.

سوالات رایج

? چند بار می توانید شیر را کم چرب کنید؟

شما فقط یکبار باید شیر خود را کم چرب کنید. اگر سعی کنید دفعات بیشتری این کار را انجام دهید، احتمالاً چربی زیادی نمی گیرید، زیرا چربی زیادی در شیر شما باقی نمانده است.

? آیا این همان فرآیندی است که برای کاهش محتوای چربی شیری که در فروشگاه ها فروخته می شود انجام می شود؟

معمولا شیر بدون چربی که در فروشگاه ها به فروش می رسد را در دستگاه جداکننده قرار می دهند.در یک محیط تجاری، یک جداکننده گریز از مرکز اغلب برای این فرآیند استفاده می شود. با این حال، این دستگاه بسیار گران است و راه های آسان تری برای انجام شیر بدون چربی در خانه وجود دارد!

نکته: اگر خامه کافی دارید می توانید تکان دهید یا هم بزنید و کره درست کنید.

اگر از عاشقان صنعت آشپزی و خلق طعم های شگفت انگیز هستید میتوانید با مراجعه به صفحه کتاب آشپزی، به دنیایی از تکنیک، دستور پخت ها و رسپی های محرمانه بین المللی دست یابید و دانش خود را در صنعت خوراک و نوشیدنی (آشپزی، بیکری، باریستا، بارتندری، میکسولوژی، رستری و ...) تا عالیترین سطوح جهانی ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *