طرز تهیه و دستور پخت

طرز تهیه آیس کافی

طرز تهیه آیس کافی
پیشنهاد ما به شما
کتاب اصول شیرینی پزی و پخت کیک (۲۰۱۱)۲,۴۹۰,۰۰۰ ریال۶۹۸,۰۰۰ ریالتهیه و دانلود کتاب

برای تهیه بهترین طعم قهوه سرد(ایسد کافی)، با خیساندن پودر قهوه در آب سرد شروع کنید. این قهوه غلیظ را صاف کرده و سپس روی یخ بریزید. با آب سرد یا شیر مخلوط کنید و بلافاصله سرو کنید. همچنین می توانید با طعم ها و بافت ها بازی کنید. به عنوان مثال، سعی کنید یک قهوه سرد با وانیل یا یک قهوه یخی فراپه درست کنید. در متن زیر به طور کامل طرز تهیه آیس کافی را توضیح داده ایم:

 

مواد لازم:

  • ۱/۳ فنجان (۳۰ گرم) قهوه آسیاب شده درشت
  • یک و نیم فنجان (۳۵۰ میلی لیتر) آب سرد، ترجیحا فیلتر شده
  • شیر یا نصف نصف برای سرو
  • یخ

 

روش اول 

طرز تهیه آیس کافی

قهوه داغ را در فریز قرار دهید.

اگر وقت کافی برای تهیه قهوه سرد ندارید، یک فنجان قهوه داغ، با روش دم کردن دلخواه خود درست کنید و سپس قهوه را در یخچال بگذارید تا سرد شود. سپس قهوه سرد را در لیوانی پر از یخ بریزید و از آن لذت ببرید.

مرحله دوم

طرز تهیه آیس کافی

پودر قهوه فوری را حل کرده و روی یخ برای نوشیدنی بریزید. 

این یک راه سریع دیگر برای تهیه قهوه سرد است. ۱ قاشق غذاخوری (۶ گرم) قهوه فوری را با ۲ قاشق غذاخوری (۳۰ میلی لیتر) آب داغ در یک لیوان بلند هم بزنید. سپس لیوان را با یخ پر کنید و ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) آب سرد روی آن بریزید. قهوه سرد را با قاشق دراز هم بزنید و قبل از آب شدن یخ آن را بنوشید.

برای یک قهوه سرد خامه ای، به جای آب از شیر سرد استفاده کنید.

مرحله سوم

از تکه های یخ قهوه استفاده کنید.

کافی است قهوه سرد را در یک سینی یخ خالی بریزید و آن را فریز کنید تا مکعب ها جامد شوند

یک راه عالی برای استفاده از باقی مانده قهوه به جای دور ریختن آن است.

طرز تهیه آیس کافی

مرحله چهارم

شربت های مورد علاقه خود را برای طعم دادن اضافه کنید.

شربت کارامل، وانیل یا شکلات را اضافه کنید، سپس به اندازه ای که دوست دارید هم بزنید. با ترکیب طعم‌ها، مانند کارامل شکلاتی برای تهیه نوشیدنی‌های قهوه سرد منحصربه‌فرد بازی کنید.

طرز تهیه آیس کافی

مرحله پنجم

قهوه سرد را با بستنی مخلوط کنید. 

۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) قهوه سرد و ۱⁄۴ فنجان (۵۹ میلی لیتر) شیر را در یک لیوان بلند بریزید. لیوان را با یخ پر کنید و سپس ۱ قاشق بزرگ بستنی وانیلی روی نوشیدنی بگذارید.

طرز تهیه آیس کافی

اگر دوست دارید،میتوانید ۲ قاشق غذاخوری (۳۰ میلی لیتر) شربت، مانند کارامل وانیل، اضافه کنید.

روش دوم

درست کردن قهوه سرد با فرنچ پرس

طرز تهیه آیس کافی

در این طرز تهیه آیس کافی، فرنچ پرس را بیرون بیاورید و ۱/۳ فنجان (۳۰ گرم) قهوه درشت آسیاب شده را در ته آن بریزید. ۱/۲ فنجان (۳۵۰ میلی لیتر) آب سرد بریزید و با قاشق آن را به آرامی هم بزنید. فعلا فرنچ پرس را غوطه ور نکنید زیرا پودر قهوه به زمان زیادی نیاز دارد تا با آب تماس پیدا کند.

اگر فرنچ پرس ندارید، قهوه و آب را در یک شیشه، ظرف یا قهوه جوش ترکیب کنید.

طرز تهیه آیس کافی

مرحله دوم

فرنچ پرس را یک شب در یخچال بگذارید.

از آنجایی که احتمالاً نمی توانید فرنچ پرس را با درب در یخچال خود قرار دهید، روی پرس را با پلاستیک بپوشانید. پرس را در یخچال بگذارید و بگذارید حداقل ۱۲ ساعت یا یک شب بماند تا دم بکشد.

مرحله سوم

فرنچ پرس را از یخچال خارج کرده و پلاستیک آن را بردارید. درب فرنچ پرس را در بالا قرار دهید و به آرامی به سمت پایین فشار دهید تا بتوانید تفاله ها را به پایین فشار دهید.

طرز تهیه آیس کافی

مرحله چهارم

قهوه را از طریق فیلتر بریزید

نتیجه این کار این است که روغن های طبیعی از بین برود. برای بهترین طعم قهوه، یک فیلتر قهوه را در یک صافی مشبک قرار دهید و آن را روی یک پارچ اندازه گیری قرار دهید. قهوه سرد را به آرامی در فیلتر بریزید و تفاله های باقیمانده در فرنچ پرس را دور بریزید .

اگر قهوه را در ظرف یا شیشه درست کرده اید، حتما باید آن را فیلتر کنید تا رسوبات قهوه از بین برود.

طرز تهیه آیس کافی

مرحله پنجم 

قهوه سرد را روی یخ بریزید و در شیر یا آب هم بزنید.

یک لیوان بلند برای سرو را با تکه های یخ پر کنید و به اندازه کافی قهوه سرد بریزید تا تا نیمه لیوان بالا بیاید. سپس بقیه لیوان را با آب سرد یا شیر پر کنید. نوشیدنی را به آرامی هم بزنید تا قهوه ترکیب شود و قبل از شروع به آب شدن یخ آن را بنوشید.

 

آیس کافی

قهوه سرد یک نوشیدنی قابل استفاده در فصلهای گرم است و به راحتی درست می شود و راه‌هایی برای درست کردن آن وجود دارد که میتواند تفاوت ایجاد ‌کند، در این مقاله طرز تهیه آیس کافی را برایتان شرح دادیم.

تفاوت بین آیس کافی و کلد برو چیست؟

با قهوه سرد معمولا قهوه را ابتدا با آب داغ تهیه می کنند و سپس خنک می کنند. وقتی قهوه را با استفاده از آب داغ درست می‌کنید، بسیار بیشتر اکسیده و تجزیه می‌شود و این کار را سریع‌تر انجام می‌دهد.

Cold Brew از آب سرد یا با دمای اتاق برای دم کردن قهوه استفاده می کند که کیفیت متفاوتی به طعم می دهد زیرا نسبت به دم کردن آن در آب داغ حلالیت کمتری دارد. این بدان معناست که این فرآیند کندتر از قهوه سرد است، اما با افزایش زمان «عصاره‌گیری» یا «دم کردن»، حلالیت تفاله‌های قهوه را به حداکثر می‌رسانید. بنابراین تهیه یک آیسد کافی مناسب می تواند کمی بیشتر طول بکشد.

هنگام استفاده از روش کلد برو ، اغلب متوجه خواهید شد که اسیدیته و تلخی قهوه کمتر است. 

دستور تهیه قهوه سرد:

مقدار زیادی یخ به یک لیوان اضافه کنید. ۳۰ تا ۵۰ میلی لیتر دبل اسپرسو  داغ را روی یخ بریزید.

  • با قهوه فیلتر شده 

یک قهوه قوی ۲۵۰-۳۰۰ میلی لیتری بریزید/فیلتر کنید (به جای ۱۸ گرم از ۲۵ گرم قهوه استفاده کنید – کمی با یخ رقیق می شود). بگذارید تا دمای اتاق خنک شود یا در یخچال قرار دهید.

پس از خنک شدن، مقدار زیادی یخ را به یک لیوان اضافه کنید. قهوه فیلتر شده قوی را اضافه کنید.

آن را سیاه بنوشید یا ۲-۴ قاشق غذاخوری شیر یا جایگزین گیاهی اضافه کنید. اگر شیرین دوست دارید، مقداری شربت ساده اضافه کنید.

۴۰ گرم قهوه تازه آسیاب شده متوسط تا درشت را در یک شیشه بریزید.

۵۰۰ میلی لیتر آب سرد یا دمای اتاق (در صورت امکان فیلتر شده) اضافه کنید. روی آن را بپوشانید و یک شب یا ۲۴-۱۲ ساعت در یخچال بگذارید.

روز بعد قهوه را فیلتر کنید. 

یک مشت یخ را در یک لیوان بریزید. قهوه سرد خود را روی یخ بریزید.

برای نوشیدن آن سیاه و سفید

یک مشت سخاوتمندانه یخ به یک لیوان اضافه کنید.

اگر میخواهید با شیر سرو کنید ۵۰ میلی لیتر قهوه سرد قوی را با ۲۰۰ میلی لیتر شیر یا جایگزین گیاهی را به دلخواه خود اضافه کنید.

  • آیسد کافی وگان

شیر جو دوسر، شیر نارگیل، شیر پروتئین نخود را میتوانید جایگزین شیر لبنی کنید.

اگر از عاشقان صنعت آشپزی و خلق طعم های شگفت انگیز هستید میتوانید با مراجعه به صفحه کتاب آشپزی، به دنیایی از دستور پخت ها و رسپی های محرمانه بین المللی دست یابید و دانش آشپزی خود را تا عالیترین سطوح جهانی ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *