طرز تهیه و دستور پخت

طرز تهیه نان حجیم در منزل بدون فر

طرز تهیه نان حجیم در منزل بدون فر
محصول پیشنهادی
فر پیتزا گازی دو طبقه استار۷۹۴,۸۸۰,۰۰۰ ریال۷۹۴,۸۸۰,۰۰۰ ریالتهیه محصول

با استفاده از یک تابه بزرگ می توانید نان خانگی  حجیم خوشمزه ای را روی اجاق گاز خود درست کنید. در این مقاله قصد داریم طرز تهیه نان حجیم در منزل بدون فر را به شما نشان دهیم.

طرز تهیه نان حجیم در منزل بدون فر

مواد لازم برای نان حجیم 

آرد گندم معمولی (همه منظور)  ۵۰۰ گرم
آب ولرم۳۳۰ میلی لیتر
نمک۱ قاشق چایخوری
شکر۱/۲ قاشق چایخوری
مخمر نانوایی(½ قاشق غذاخوری)
روغن(برای چرب کردن تابه)

طرز تهیه نان حجیم در منزل بدون فر

مرحله اول

میز پیشخوان را که نان خود را روی آن کار می کنید، تمیز و خشک کنید. خیلی مهمه که خوب تمیز بشه وگرنه هر کثیفی به خمیر میچسبه و ما این را نمیخواهیم!

 

مرحله دوم

آرد، مایه خمیر، شکر و نمک را داخل کاسه اضافه کنید. وسط آرد را باز کنید و مایه و شکر را در آنجا قرار دهید. سپس نمک را اینگونه اضافه کنید که،  آن را جدا از خمیر مایه قرار دهید. بنابراین، نمک را در یکی از دو طرف قرار دهید. مواد اول را خیلی خوب و بدون دست زدن به نمک مخلوط کنید. از قاشق چوبی یا دستتان استفاده کنید.

 

مرحله سوم

¾ قسمت از آب را در ناحیه بدون نمک اضافه کنید. قبل از اینکه همه چیز را یکدست کنید، آن قسمت را خیلی خوب مخلوط کنید. از آب خیلی گرم یا خیلی سرد استفاده نکنید، آب ولرم را انتخاب کنید. آب بسیار داغ مخمر را غیرفعال می کند و آب بسیار سرد فعال شدن آن را به تاخیر می اندازد.

 

کم کم در آب بریزید. این کار به این دلیل است که شما بیش از آنچه نیاز دارید اضافه نخواهید کرد. زمانی که خمیر به نقطه ایده آل خود رسیده است، متوجه خواهید شد که بافت یکدست آن را مشاهده کنید. الان نباید اینقدر چسبناک باشه

 

طرز تهیه نان حجیم در منزل بدون فر

مرحله چهارم

در این مرحله از طرز تهیه نان حجیم در منزل بدون فر، روی پیشخوان کمی آرد بپاشید و خمیر خود را روی آن اضافه کنید. اکنون می توانید با آزادی بیشتری روی خمیر خود کار کنید تا به مخلوط خمیری ایده آل برای یک نان پف دار و خوشمزه برسید.

 

مرحله پنجم

ورز دهید تا بافتی بسیار صاف به دست آورید. با یک ماله پلاستیکی به خودتان کمک کنید تا به صورت دستی کار کنید. همچنین خمیر را چندین بار به سختی روی پیشخوان بریزید تا گلوتن بهتر رشد کند.

 

طرز تهیه نان حجیم در منزل بدون فر

 

مرحله ششم

اجازه دهید ۱۰ دقیقه استراحت کند. به این ترتیب، رطوبت به بهترین وجه به آرد نفوذ می کند و به آرد اجازه می دهد سریعتر و بدون نیاز به اضافه کردن آرد بیشتر روی پیشخوان، قوام مورد نیاز خود را بدست آورد.

مرحله هفتم

خمیر را دوباره این بار فقط ۵-۱۰ دقیقه ورز دهید. متوجه خواهید شد که بعد از هر بار استراحت و ورز دادن، حالت کنترل پذیری بیشتری پیدا می کند و بافت آن بسیار نرم تر می شود. این چیزی است که نان شما را نرم و پف دار می کند، به همین دلیل بسیار مهم است که از این مراحل صرف نظر نکنید.

 

مرحله هشتم

اجازه دهید ۱۰ دقیقه دیگر استراحت کند. یک استراحت کوتاه دیگر برای اینکه خمیر به قوام دلخواه خود برسد و راحت تر در دست بگیرید.

 

مرحله نهم

فقط ۱ دقیقه دیگر ورز دهید. در این مرحله خمیر را تا حدودی باد کرده می بینید و وقتی آن را کار می کنید دیگر به دستتان نمی چسبد. اکنون برای اولین استراحت طولانی خود آماده هستید!

 

مرحله دهم

یک چانه درست کنید، آن را در ظرفی که با کمی روغن چرب کرده اید قرار دهید و روی آن را با پلاستیک بپوشانید. روغن و کاغذ از چسبیدن و خشک شدن خمیر جلوگیری می کند.

 

مرحله یازدهم

بگذارید استراحت کند تا حجمش دو برابر شود. این مرحله می تواند ۱-۲ ساعت طول بکشد، گاهی اوقات کمتر و گاهی اوقات بیشتر. همه چیز به آب و هوای آشپزخانه شما بستگی دارد: دمای سرد زمان بیشتری را نیاز دارد و دمای گرم زمان کمتری برای حجیم شدن آن نیاز دارد. اگر در یک مکان سرد یا مرطوب زندگی می کنید، خمیر را در نزدیکی منبع گرما یا یک مکان بسته مانند مایکروویو یا اجاق قرار دهید (باید خاموش باشد).

 

طرز تهیه نان حجیم در منزل بدون فر

مرحله دوازدهم

پس از استراحت خمیر، آن را با نوک انگشتان خود به آرامی روی تمام سطح فشار دهید. با این کار خمیر شما گاز زدایی می شود و هوای محبوس شده در خمیر آزاد می شود.

 

مرحله سیزدهم

آن را به توپ های کوچکتر تقسیم کنید. آن را با یک چاقوی بسیار تیز یا با همان پد پلاستیکی که ورز می دادید برش دهید.

 

بعد نان را قالب بزنید. لبه ها را به سمت داخل تا کنید، خمیر را برگردانید و دورهای آن را گرد کنید. همین کار را با بقیه خمیر تکرار کنید.

 

مرحله چهاردهم

یک سینی یا بشقاب پر از آرد آماده کنید. پس از آماده شدن گلوله های خمیر را در آنجا قرار دهید. با یک پارچه تمیز بپوشانید.

 

طرز تهیه نان حجیم در منزل بدون فر

مرحله پانزدهم

۳۰ دقیقه صبر کنید. این دومین و آخرین استراحت طولانی است. در این مدت، نان ها باید دوباره عمل بیایند.

 

مرحله شانزدهم

یک تابه را گرم کنید. پس از داغ شدن، حرارت را کم کرده و با روغن خیس کنید. می توانید این کار را با یک برس سیلیکونی یا با یک تکه کاغذ جاذب انجام دهید. اگر کاغذ روغنی دارید، تکه ای را که سطح از قبل چرب شده را بپوشاند، برش دهید و در آنجا قرار دهید.

 

مرحله هفدهم

نان را در تابه قرار دهید و درب آن را ببندید که از خروج گرما و کاهش دما جلوگیری شود. ۱۲-۱۵ دقیقه روی حرارت خیلی کم بپزید.

مرحله هجدهم

۱۲-۱۵ دقیقه صبر کنید. اگر متوجه شدید که از طرف دیگر زیاد برشته شد، حرارت را بیشتر کم کنید. کم کم به این کار دست پیدا می کنید و می دانید که چگونه نان بدون فر درست کنید.

 

مرحله نوردهم

بررسی کنید که نان پخته شده باشد. با یک مشت بسته، آن را به آرامی روی سطح آن بکوبید، طوری که انگار در را می کوبید. اگر پوک به نظر می رسد آماده است، اگر نه باید آن را کمی بیشتر بپزید. مراقب باشید که آن را برای مدت طولانی رها نکنید و نسوزند.

 

مرحله بیستم

در آخرین مرحله از تهیه نان حجیم، بگذارید کاملا خنک شود. نان را روی توری قرار دهید تا به طور یکنواخت خنک شود. و شما آن را دارید! نان شما آماده است .از آن لذت ببرید!

 

پس از آماده شدن، بهتر است بدانید که چگونه نان را نگهداری کنید تا ماندگاری بیشتری داشته باشد. اگر تمایل دارید که رسپی های مختلف نان را بیاموزید از دیدن لینک و کشف بهترین ترفندها برای پخت آن درنگ نکنید.

 

 

کتاب آشپزی ماشین نان (ترجمه فارسی)

نکات و ترفندها

از آرد زیاد استفاده نکنید، چون نانرا  بسیار فشرده، شنی و سنگین میکند.

راز نان در ورز دادن است. آنقدر ورز دهید تا نان نرم و پفکی داشته باشید!

در این دستور می توانید ۱۵ گرم مخمر تازه را جایگزین مخمر خشک کنید.

اگر از مخمر تازه استفاده می کنید، باید قبل از اضافه کردن آن، آن را فعال کنید.

 

اگر از عاشقان صنعت آشپزی و خلق طعم های شگفت انگیز هستید میتوانید با مراجعه به صفحه کتاب آشپزی، به دنیایی از دستور پخت ها و رسپی های محرمانه بین المللی دست یابید و دانش آشپزی خود را تا عالیترین سطوح جهانی ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *