طرز تهیه و دستور پخت

درست کردن قهوه فرانسه با فرنچ پرس

درست كردن قهوه فرانسه با فرنچ پرس
پیشنهاد ما به شما
فر پیتزا گازی دو طبقه استار۷۹۴,۸۸۰,۰۰۰ ریال۷۹۴,۸۸۰,۰۰۰ ریالتهیه و دانلود کتاب

راه های زیادی برای دم کردن یک فنجان قهوه وجود دارد، اما فرنچ پرس یکی از محبوب ترین آنهاست. با این حال، کار کردن با فرنچ پرس برای اولین بار شاید برای بعضی افراد ترسناک باشد. به‌علاوه، ممکن است مجبور شوید چندین مرتبه قهوه دم کنید و میزان نسبت قهوه به آب را پیدا کنید. اما ارزش آن را دارد که یک فنجان از دمنوش غنی و عمیقاً طعم‌دهنده‌ای را که یک فرنچ پرس تولید می‌کند، تجربه کنید. در مقاله زیر، درست کردن قهوه فرانسه با فرنچ پرس را به همراه نکاتی در مورد بهترین قهوه، برای استفاده، آورده شده است.

درست کردن قهوه فرانسه با فرنچ پرس

فرنچ پرس چیست؟

فرنچ پرس یک دستگاه دم کردن دستی قهوه با یک کاراف استوانه ای، یک پیستون داخلی و فیلتر مشبک است. قهوه در فرنچ پرس با اشباع کردن قهوه آسیاب شده در آب داغ دم می‌شود، سپس با اعمال فشار دستی، آب داغ را از طریق قهوه به ته ظرف وارد می‌کند و یک دمنوش قهوه غلیظ و خوش طعم ایجاد می‌کند.

میزان قهوه برای فرنچ پرس

بسته به میزان کافئین قهوه، میزان روست یا تیرگی و نوع دانه قهوه، نسبت قهوه به آب هنگام استفاده از فرنچ پرس متفاوت خواهد بود. ممکن است لازم باشد نسبت ها را چندین مرتبه تست کنید، تا نسبتی مناسب پیدا کنید، که به بهترین وجه با قهوه شما مطابقت دارد. شاید شنیده باشید که طرفداران قهوه به « نسبت طلایی » اشاره می‌کنند، یعنی ۱ گرم قهوه به ازای هر ۱۷ گرم آب . اما برای دم کردن قهوه با فرنچ پرس، جایی که آب با قهوه آسیاب شده ته نشین می شود(به جای عبور از آن)، نسبت کمتری ایده آل است. متخصصان توصیه می کنند آب و قهوه خود را در مقیاس گرم وزن کنید، اما برای اهداف دم کردن در خانه، ما نسبت های پیشنهادی را با استفاده از اندازه گیری فنجان و قاشق غذاخوری ارائه کرده ایم. برای یک فنجان قهوه دم کرده استاندارد، نسبت ۱ و ۱۵ یا ۳ قاشق غذاخوری قهوه به ۱ فنجان (۸ اونس) آب را امتحان کنید. برای یک فنجان قهوه قوی تر و دارای کافئین بالاتر، از نسبت ۱ و ۱۲ یا ۴ قاشق غذاخوری قهوه به ۱ فنجان (۸ اونس) آب استفاده کنید.

بهترین قهوه در فرنچ پرس

برای درست کردن قهوه فرانسه با فرنچ پرس، قهوه های تک خاستگاه یا اسپشیالیتی خیلی طعم بهتری به شما می دهد. لذا این نکات را برای تهیه و آسیاب کردن قهوه به خاطر بسپارید.

با دانه های قهوه تازه برشته شده شروع کنید

به دنبال دانه های قهوه با کیفیت بالا که تازه برشته شده اند باشید. نوع قهوه ای که استفاده می‌کنید مطابق نظر شخصی است، اما دانه هایی با برشته کاری متوسط (مدیوم رست) ​​و تیره، به‌ویژه برای تولید دمی هایی با طعم غنی و کامل برای درست کردن قهوه فرانسه با فرنچ پرس مناسب هستند.

قهوه را درست قبل از دم کردن آسیاب کنید

طبق بررسی های انجام شده، یک گام اضافی برای تهیه قهوه وجود دارد. اینگونه که به اندازه استفاده، از قهوه های از قبل آسیاب شده تهیه کنید. اما برای حفظ طعم تا حد ممکن، بهتر است دانه‌های قهوه را درست قبل از دم کردن، آسیاب کنید.

از قهوه درشت آسیاب شده استفاده کنید

دانه ها را در آسیاب قهوه در حالت درشت آسیاب کنید – قهوه باید به طور یکنواخت آسیاب شده و شبیه شکر یا ماسه‌های درشت باشد. قهوه ای که خیلی ریز آسیاب شده باشد، درخشندگی روغنی و طعم تلخی به شما می دهد. برای بهترین نتیجه، از آسیاب حبوبات استفاده کنید، که دانه ها را از طریق دو سطح ساینده (خرد) می گذراند، که درشتی آسیاب شما را کنترل می کند و یکنواخت ایجاد می کند. اگر در خانه آسیاب قهوه ندارید، از فردی که در بخش قهوه خواربار فروشی یا کافی شاپ محلی خود است بخواهید دانه ها را برای فرنچ پرس آسیاب کند.

اگر از قهوه آسیاب شده از قبل، برای درست کردن قهوه فرانسه با فرنچ پرس استفاده می کنید، از هر چیزی که برای اسپرسو آسیاب می شود اجتناب کنید، زیرا خیلی زیاد آسیاب می شود. به خاطر داشته باشید که آسیاب قهوه در برخی از قهوه های از پیش بسته بندی شده و آسیاب شده ممکن است برای فرنچ پرس مناسب نباشد(هیچ کس قهوه رنده شده را دوست ندارد). علاوه بر این، از آنجایی که قهوه از قبل آسیاب شده و بسته بندی شده است، قهوه به تازگی و طعم آن به اندازه دانه های تازه آسیاب شده نخواهد بود.

نحوه استفاده از فرنچ پرس، گام به گام

درست کردن قهوه فرانسه با فرنچ پرس

با ۴ قاشق غذاخوری (۱/۴ فنجان) دانه‌های قهوه و ۲ فنجان (۱۶ اونس) آب شروع کنید، اما نسبت را تغییر دهید و اگر می‌خواهید نوشیدنی قوی تری داشته باشید، قهوه بیشتری اضافه کنید.

نکته : اگر آسیاب قهوه ندارید، از فردی که در بخش قهوه خواربار فروشی یا کافی شاپ محل خود است بخواهید دانه ها را برای فرنچ پرس آسیاب کند. می توانید از ۱/۴ فنجان قهوه از قبل آسیاب شده نیز استفاده کنید.

مرحله ۱: آب را آماده کنید

یک کتری آب بیاورید تا بجوشد. آب جوشیده را در یک پرس قهوه فرانسوی ۴ تا ۸ فنجانی بریزید، تا در حین آسیاب کردن دانه هایتان گرم شود. دوباره کتری را با ۲ فنجان آب پر کنید و به جوش بیاورید.

مرحله ۲: قهوه خود را آسیاب کنید

دانه ها را در آسیاب قهوه در حالت درشت آسیاب کنید. قهوه آسیاب شده باید شبیه شکر دانه درشت یا ماسه باشد.

مرحله ۳: آب را برای دم کردن آماده کنید

زمانی که کتری به جوش آمد، آن را از روی حرارت بردارید و بگذارید ۳۰ ثانیه بماند تا به دمای مطلوب برای دم کردن قهوه با فرنچ پرس برسد. اگر بیش از حد گرم باشد، می تواند طعم سوختگی دم را ایجاد کند.

مرحله ۴: زمین را شیب دار کنید

آب داغ را از فرنچ پرس بریزید. قهوه اندازه گیری شده را در قسمت پایین قرار دهید. ۱ فنجان آب داغ بریزید، روی آن را بگذارید (اما فشار ندهید) و بگذارید ۱ دقیقه بماند.

مرحله ۵: به آرامی هم بزنید تا دوباره دم بکشد

بعد از ۱ دقیقه با دسته قاشق چوبی به آرامی هم بزنید تا لایه قهوه روی آن شکسته شود. ۱ فنجان آب داغ باقی مانده را در آن بریزید. فرنچ پرس را روی آن قرار دهید (اما آن را فشار ندهید) و بسته به میزان قوی بودن قهوه خود، اجازه دهید ۳ تا ۴ دقیقه دیگر بماند. این مرحله سلیقه ای است، لذا تست کنید تا زمان مورد نظر خود را دریافت کنید.

مرحله ۶: پودر قهوه را فشار دهید

به آرامی پیستون را به سمت پایین فشار دهید تا تفاله های قهوه به ته دیگ فشار داده شود. به عنوان یک قاعده کلی، اگر فشار دادن آن بسیار دشوار است، احتمالاً قهوه شما خیلی ریز آسیاب شده است. اگر بدون مقاومت به سمت پایین سر بخورد، احتمالاً آسیاب شما خیلی درشت است. نقطه شیرین مقاومت جایی در وسط وجود دارد.

مرحله ۷: قهوه دم کرده را سرو کنید

در صورت استفاده، قهوه را بلافاصله با شیر و شیرین کننده سرو کنید. اگر می خواهید منتظر بمانید تا یک فنجان دوم بخورید، بهتر است قهوه را به قمقمه ای منتقل کنید. اگر آن را در پرس بگذارید، به دم کشیدن ادامه می دهد و می تواند خیلی تلخ شود.

قهوه فرنچ پرس

هنگامی که هوس استفاده از آن را پیدا کردید، یک فرنچ پرس میتواند نتایج ثابت و همچنین یک قهوه دمی سنگین‌ را ارائه می‌دهد. چند پیش نیاز وجود دارد: قهوه ای که خیلی ریز آسیاب شده باشد محصول نهایی شما را کدر می کند و درخشندگی روغنی و طعم تلخی به آن می بخشد. اگر آسیاب قهوه ندارید، از فردی که در بخش قهوه خواربار فروشی یا کافی شاپ محلی خود است بخواهید دانه ها را برای فرنچ پرس آسیاب کند. دمای آب نیز مهم است – خیلی داغ باشد می تواند باعث شود طعم سوختگی بگیرد. مدت زمانی که دم آوری شود هم موضوعی سلیقه ای است، بنابراین آزمایش کنید تا زمان مورد نظر خود را پیدا کنید.

چه مقدار کافئین در یک فنجان قهوه وجود دارد؟

متأسفانه هیچ پاسخ مشخصی برای این سؤال وجود ندارد، زیرا عوامل زیادی بر محتوای کافئین تأثیر می گذارد. یک فنجان قهوه می تواند تا ۴۸۵ میلی گرم کافئین داشته باشد .

 

عوامل موثر بر میزان کافئین در یک فنجان قهوه

عوامل زیادی بر میزان کافئین موجود در یک فنجان قهوه تأثیر می‌گذارند. یک مورد بزرگ: نوع دانه ای که قهوه شما با آن دم می کند.

برخی معتقدند: «برخلاف تصور عمومی، قهوه تیره رست کافئین بیشتری نسبت به رست روشن ندارد. “در واقع برعکس است، زیرا دانه های برشته شده روشن حاوی کافئین کمی بیشتر از کباب تیره هستند.”

از عوامل دیگر می توان به روش دم کردن و میزان تفاله قهوه برای تهیه یک فنجان قهوه اشاره کرد.

برخی از باریستاها بر این باورند که: «به طور کلی، هرچه آب طولانی‌تر با تفاله‌های قهوه تماس داشته باشد و آسیاب ریزتر باشد، محتوای کافئین بالاتری دارد. قهوه چکه‌ای یا دم‌آوری مقدار متوسطی کافئین دارد، در حالی که قهوه‌های ریخته‌شده یا سرد کافئین بیشتری دارند. قهوه جوشانده ای که در برخی از کشورهای مدیترانه ای سنتی است، بیشترین کافئین را دارد.

و البته، اندازه سرو قهوه شما بر محتوای کافئین تأثیر می گذارد. اگرچه ما اغلب در مورد قهوه به صورت “فنجان” صحبت می کنیم، اما بسیاری از وعده های قهوه ۱۲ یا ۱۶ اونس هستند.

چه مقدار کافئین در یک فنجان اسپرسو و یک نوشیدنی مبتنی بر اسپرسو وجود دارد؟

یک اونس “شات” اسپرسو معمولاً حاوی ۶۳ میلی گرم کافئین، به ازای USDA است . با این حال، در قهوه‌های زنجیره‌ای محبوب، سرو استاندارد اسپرسو دو اونس یا دو شات است. اسپرسو یک نوشیدنی ایتالیایی است که مقدار کمی آب جوش را تحت فشار بالا از طریق قهوه ریز آسیاب شده مصرف می کند. این منجر به یک مایع با غلظت بالایی در کافئین می شود.

خبر خوب در مورد نوشیدنی های مبتنی بر اسپرسو

به طور کلی، نوشیدن کافئین به عنوان اسپرسو ایمن تر است. از آنجایی که اندازه سرو در یک یا دو اونس استاندارد شده است، غلظت کافئین بیشتر کنترل می شود.

چه مقدار کافئین در قهوه بدون کافئین وجود دارد؟

از شنیدن اینکه قهوه بدون کافئین حاوی کافئین است متعجب شده اید؟

برای طبقه‌بندی قهوه بدون کافئین، لازم است که بیش از ۹۷ درصد کافئین اصلی آن در محصول نهایی نباشد. یک فنجان قهوه بدون کافئین معمولاً حاوی ۲ میلی گرم کافئین بر اساس USDA است .

قهوه بدون کافئین می‌تواند برای هر کسی که می‌خواهد مصرف کافئین خود را محدود کند، از جمله زنان باردار یا شیرده، گزینه مناسبی باشد. قهوه بدون کافئین گزینه‌ای عالی برای افرادی است که به کافئین حساسیت دارند. این شامل افرادی می شود که سابقه ضربان قلب بالا، مشکلات روانی از جمله اضطراب، افسردگی، بی قراری و بی خوابی، یا اختلالات روده مانند سندرم روده تحریک پذیر دارند. اگر به کافئین حساس هستید، باید چندین ساعت قبل از خواب از نوشیدنی های کافئین دار – حتی قهوه بدون کافئین – خودداری کنید.

اگر از عاشقان صنعت آشپزی و خلق طعم های شگفت انگیز هستید میتوانید با مراجعه به صفحه کتاب آشپزی، به دنیایی از دستور پخت ها و رسپی های محرمانه بین المللی دست یابید و دانش آشپزی خود را تا عالیترین سطوح جهانی ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *