طرز تهیه و دستور پخت

باریستا چیست

باریستا چیست
پیشنهاد ما به شما
کتاب اصول شیرینی پزی و پخت کیک (۲۰۱۱)۲,۴۹۰,۰۰۰ ریال۶۹۸,۰۰۰ ریالتهیه و دانلود کتاب

آیا تا به حال به یک کافی شاپ تخصصی رفته اید که در آن همه نوشیدنی ها – و حتی اندازه فنجان ها – نام های عجیب و غریب داشته باشند؟پس احتمالاً یک باریستا را در حال فعالیت دیده‌اید، اما برای فهم بهتر اینکه باریستا چیست ؟ مقاله زیر را تا آخر دنبال کنید.

باریستا چیست

باریستا چیست و چکار میکند؟

باریستا شخصی است که نوشیدنی های قهوه بر پایه اسپرسو را تهیه می کند و به طور کلی سرو می کند. در ایالات متحده، اصطلاح باریستا اغلب به کارمندان کافی شاپ که هم اسپرسو و هم نوشیدنی های قهوه معمولی را تهیه می کنند، اطلاق می شود. اگرچه واژه باریستا از نظر فنی به شخصی اطلاق می‌شود که در تهیه اسپرسو به طور حرفه‌ای آموزش دیده است، اما ممکن است برای توصیف افرادی که مهارت بالایی در تهیه شات‌های اسپرسو و نوشیدنی‌های اسپرسو دارند، مانند لاته و کاپوچینو نیز به کار برود.

علاوه بر این: 

اکثر باریستاها کاری فراتر از تولید نوشیدنی های انجام می دهند. به طور کلی، باریستاهایی که در قهوه‌خانه‌ها، کافی‌شاپ‌ها یا کافی‌بارها کار می‌کنند، از دستگاه‌های اسپرسوساز تجاری (به‌جای دستگاه‌های اسپرسوساز خانگی) استفاده می‌کنند. در حالی که کار آنها ممکن است ساده به نظر برسد، اما ماشین‌های اسپرسوساز تجاری دارای مشکل هستند. برخی از آنها دستی هستند و به مهارت، آموزش و توانایی بسیار زیادی نیاز دارند تا با تفاوت های ظریف هر دسته از قهوه، شرایط آب و هوایی روز، ترجیحات مصرف کننده و سایر عوامل سازگار شوند. ماشین های دیگر “فوق اتوماتیک” هستند و نیازی به بارگیری دانه های کامل و فشار دادن یک دکمه ندارند همینطور آنها باید مراحل پیچیده تهیه شات اسپرسو را یاد بگیرند.علاوه بر تهیه اسپرسو، باریستاها معمولاً کف، کف و شیر بخارپز تهیه می‌کنند تا طیف وسیعی از نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو و همچنین قهوه فرنچ پرس و وی شصت را دم آوری کنند. 

یک باریستا می بایست:

تفاوت بین نوشیدنی‌هایی مانند کورتادو را که از قسمت‌های مساوی شیر بخار پز شده غلیظ با اسپرسو درست می‌شود، و فلت وایت که قسمت‌های مساوی شیر بخارپز و بافت‌دار و اسپرسو است، بداند. 

برای بسیاری از باریستاها، خدمات مشتری بخش کلیدی کار آنها است. آنها نوشیدنی هایی را که آماده کرده اند به مشتریان ارائه می کنند و بسیاری از مشتریان مستقیماً با آنها در ارتباط هستند. گرچه در کافه ‌های بزرگ‌تر، باریستاها ممکن است در پشت صحنه کار کنند و با مشتریان تعاملی نداشته باشند، اما در مغازه‌های کوچک‌تر، احتمالاً همان شخصی که سفارش نوشیدنی را میگیرد، نوشیدنی را نیز درست می‌کند.

 

باریستاها وظایف مختلفی دارند:

 • که شامل تهیه نوشیدنی و ارائه خدمات با کیفیت به مشتریان می شود. آنها سفارشات را می گیرند، به مشتریان خوش آمد می گویند و با استفاده از نرم افزار سفارش ها را ثبت میکنند. آنها همچنین ممکن است موجودی شیرینی ها و اقلام قیمتی فروخته شده در فروشگاه را نگه دارند. 
 • باریستاها نوشیدنی های سرد و گرم را با استفاده از دستگاه های مختلف تهیه می کنند. ماشین آلات شامل مخلوط کن، آسیاب، قهوه سازهای تجاری و … هستند. آنها شیر را بخارپز می کنند، مواد را اندازه می گیرند و قهوه یا دانه های اسپرسو را آسیاب می کنند. علاوه بر این، بسیاری از کافی شاپ ها وعده های غذایی کوچک یا شیرینی ارائه می دهند. بنابراین، ممکن است از شما خواسته شود غذا را آماده کنید، از توستر یا فرهای کانوکشن استفاده کنید.
 • کافی شاپ ها به دلیل محبوبیت زیاد، مکانهایی بسیار شلوغ هستند. شما باید بتوانید تحت استرس به خوبی کار کنید و توانایی انجام چند کار را داشته باشید. اغلب اوقات در طول روز زمانی وجود دارد که شما ممکن است به طور همزمان در حال اجرای رجیستر و تهیه نوشیدنی باشید. آنها برای مدت طولانی روی پای خود می ایستند و بیشتر روز را در اطراف دستگاه های داغ کار می کنند. بنابراین فرد باید استقامت و توانایی های بدنی خوبی داشته باشد. بسیاری از باریستاها به صورت پاره وقت کار می کنند، اما تعداد کمی نیز شغل تمام وقت دارند. 

 

منشاء کلمه باریستا چیست:

کلمه باریستا از ایتالیا سرچشمه گرفته است، جایی که به معنای “بارمن” است که نوشیدنی های الکلی و غیر الکلی از جمله قهوه و نوشیدنی های اسپرسو سرو می کند. اصطلاح ایتالیایی وقتی مفرد است جنسیت خنثی است. در انگلیسی، وقتی مفرد یا جمع باشد baristas))، جنسیت خنثی است، اما در ایتالیایی، وقتی جمع می‌شود، به جنسیت اختصاص دارد، یا (barista) مذکر که به معنای «بارمن» » است، یا «باریست» زنانه، ” که به معنای “میزبان” است. 

باریستا چیست

چگونه یک باریستا شویم:

به طور کلی، هیچ الزام آموزشی برای باریستا شدن وجود ندارد. با این حال، اکثر باریستاها دارای حداقل دیپلم دبیرستان یا معادل آن هستند.غالبا سن ۱۸ سال مناسب است.

آموزش باریستا: 

آموزش ممکن است شامل روست کردن دانه، تکنیک های دم کردن، بخار پز کردن شیر یا نظافت ماشین باشد. اگر مشتاق یادگیری تکنیک‌های بیشتر هستید،بوک سی اف نیز ارایه دهنده این دوره ها ی آموزشی  است.

بسیاری از کارفرمایان همچنین ممکن است به دنبال ویژگی های فردی مانند خوب گوش دادن، ارتباط کلامی، حضور به موقع و نظم  باشند. اما مهارت های خدمات مشتری نیز می تواند یک امتیاز مثبت باشد.

یک باریستا از نزدیک با مشتریان کار می کند، بنابراین شما باید توانایی ایجاد رابطه، شخصیتی برونگرا و حضور حرفه ای را داشته باشید. همچنین باید بتوانید اولویت بندی، حل مسئله و چند کار را در محیطی سریع انجام دهید. ممکن است با سفارشات مختلف، مشکلات ماشینی یا مشتریان ناراضی مواجه شوید، بنابراین باید بتوانید تحت فشار به خوبی کار کنید. همچنین میبایست توانایی انجام چند کار هم زمان را داشته باشید. برای مثال شما سفارش می‌گیرید، نوشیدنی‌های گرم تهیه می‌کنید، نوشیدنی‌ها را تزئین می‌کنید و آنها را سرو می‌کنید.

پیشرفت در مدیریت ممکن است به تحصیلات اضافی نیاز داشته باشد به منظور کسب دانش یا اعتبار بیشتر. این کار به شما اجازه میدهد تا نقش های پیشرفته ای را در صنعت قهوه به دست آورید. همانطور که در بالا ذکر شد، بیشتر اوقات، برنامه های آشپزی تخصصی، مدارک کسب و کار، یا برنامه های آموزش قهوه، مورد توجه قرار می گیرند.

 

آموزش و تخصص باریستا چیست:

در حالی که ممکن است یک باریستا مهارت های شغلی خود را با شرکت در دوره های آموزشی باریستا به دست آورد، معمولاً در محل کار توسط کارمندان قدیمی آموزش داده می شود. بسیاری از باریستاها به مهارت های خود افتخار می کنند و سال ها صرف تکنیک های خاص برای ساخت نوشیدنی های عالی می کنند. باریستاهای با تجربه تر اغلب وظیفه آموزش کارکنان جدید را بر عهده دارند. این آموزشها می تواند از ساخت نوشیدنی های روزمره گرفته تا تولید نوشیدنی های تخصصی تا یادگیری نحوه استفاده از ماشین آلات پیچیده را شامل شود.

معرفی دوره

باریستا چیست

ویژگی های یک باریستای خوب چیست:

 1. یک باریستای خوب باید دانش عمیقی در زمینه تهیه نوشیدنی های مبتنی بر قهوه داشته باشد. علاوه بر این،از یک باریستای خوب انتظار می رود که بداند چگونه با مردم گرم و صمیمی باشد. یک باریستای خوب باید ظرفیت برقراری ارتباط آزادانه و مؤثر با مشتریان را داشته باشد.
 2. یک باریستای خوب حافظه خوبی خواهد داشت تا بتواند تمام دستور العمل های نوشیدنی های محبوب را به خاطر بسپارد. بعلاوه، او خلاق بوده و کام خوبی برای تشخیص طعم های مختلف قهوه دارد.
 3. داشتن سرعت عمل مهم است. یک باریستای خوب باید هنگام انجام کار خود راندمان بالایی داشته باشد. این به معنای تلف نکردن زمان، به حداقل رساندن خطاها و انجام کار خوب است.
 4. یک باریستای خوب باید به جزئیات توجه کند و وظایف خود را نیمه کاره انجام ندهد. یک باریستای دقیق اطمینان حاصل می کند که تمام سفارشات قبل از تحویل به مشتری کامل است.
 5. یک باریستای خوب باید کاملاً آگاه باشد که محیط خود را تمیز و مرتب نگه دارد. تمیزی هر جنبه ای از محیط را پوشش می دهد، از کف تا میز تا پیشخوان. 
 6. یک باریستای خوب باید بتواند خدمات خوبی به مشتریانش ارائه دهد و نیازهای مشتری را در اولویت قرار می دهد و می کوشد به مردم احساس خاص بودن بدهد. آنها به ارایه خدمت روزانه به دیگران و همچنین ایجاد روابط طولانی مدت با آنها اهمیت می دهند.
 7. یک باریستای خوب یک هم تیمی خوب است. آنها در یک مجموعه کار می کنند، بنابراین درک اینکه آنها بخشی از تیمی هستند که برای ایجاد یک تجربه خوب برای مشتری تلاش می کنند، نباید سخت باشد.
 8. یک باریستای خوب باید مایل به یادگیری و بهبود توانایی های خود باشد. 
 9. یک باریستای خوب باید بتواند به صورت حرفه ای پول نقد را مدیریت کند.

 

تولید نوشیدنی های تخصصی:

برخی از باریستاها علاوه بر مهارت در تهیه دستی شات های اسپرسو و نوشیدنی های اسپرسو، برای تخصص هایی مانند لاته آرت، روست کردن قهوه، دانش عمیق قهوه، یا تهیه قهوه سرد شناخته شده اند. برگ ها یا قلب ها را در بالای شیر و نوشیدنی های اسپرسو دیده اید (لته آرت). این کار آنطور که به نظر می رسد هم آسان نیست. برای این کار باید شیر بخارپز را به گونه‌ای بریزید که با بالا آمدن آن روی سطح، طرح خاصی شکل بگیرد و با افزایش مهارت‌های یک باریستا، پیچیده‌تر شود.

تفاوت بارتندر و باریستا چیست؟

باریستا

شخصی که در کافی شاپ برای مشتریان قهوه تهیه می کند.

بارتندر

شخصی که در یک بار نوشیدنی سرد تهیه می کند و سرو می کند.

شخصی که در کافه بار خدمت می کند.بارنگه دارشخصی که نوشیدنی های را در یک بار مخلوط می کند
باریستا ایتالیایی: (baˈrista) برای شخصی است که معمولاً کارمند کافه است، که نوشیدنی های قهوه بر پایه اسپرسو را تهیه و سرو می کند.بارتندر (همچنین به عنوان بارکیپ، بارمن، باردار، یا میکسولوژیست نیز شناخته می شود) شخصی است که نوشیدنی ها و  نوشابه را در پشت بار، فرموله میکند. بارمن ها معمولاً لوازم و موجودی بار را نیز نگهداری می کنند.

 

اگر از عاشقان صنعت آشپزی و خلق طعم های شگفت انگیز هستید میتوانید با مراجعه به صفحه کتاب آشپزی، به دنیایی از تکنیک، دستور پخت ها و رسپی های محرمانه بین المللی دست یابید و دانش خود را در صنعت خوراک و نوشیدنی (آشپزی، بیکری، باریستا، بارتندری، میکسولوژی، رستری و ...) تا عالیترین سطوح جهانی ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *