ترفندهای آشپزی و کافه داری

دکوراسیون داخلی رستوران

دکوراسیون داخلی رستوران
پیشنهاد ما به شما
کتاب راهنمای مدیر رستوران۳۵,۰۰۰,۰۰۰ ریال۱,۳۵۰,۰۰۰ ریالتهیه و دانلود کتاب

طراحی دکوراسیون داخلی رستوران چیزی فراتر از ایجاد یک فضای زیبا است. یک روانشناسی در پس انتخاب عناصر طراحی وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که افراد از رستوران لذت می برند.

هنگام طراحی دکوراسیون داخلی رستوران، باید به نکات زیادی توجه کرد. روانشناسی طراحی رستوران تضمین می کند که یک رستوران به گونه ای طراحی شده است که مهمانان را هم از نظر زیبایی و هم از نظر فیزیکی درگیر می کند. غذا خوردن در یک رستوران یک تجربه کل نگر است که فراتر از صرف غذا را شامل می شود. تجربه غذا خوردن مشتریان شما از زمانی که وارد رستوران می شوند (و گاهی قبل از ورود به رستوران) شروع می شود. چیزهایی مانند محیط، نور، مبلمان، آکوستیک و سایر عناصر حسی در فضا، همگی با هم کار می کنند تا تجربه لذت بخشی را برای هر مهمان ایجاد کنند.

آیا تا به حال وارد یک رستوران شده اید و بلافاصله احساس آرامش، راحتی و آمادگی برای گذراندن اوقات خوشی می کنید؟ خوب، یک علم پشت این است که چرا شما چنین احساسی دارید. طراحی دکوراسیون داخلی رستوران عالی فقط به صورت تصادفی اتفاق نمی افتد. دلیلی وجود دارد که رستوران ها به همان شکلی که هستند طراحی شده اند.

روانشناسی طراحی دکوراسیون داخلی رستوران، به بررسی روش های مختلفی می پردازد که رستوران ها می توانند و باید طراحی شوند تا بهترین و مناسب ترین تجربه غذاخوری را به مهمانان ارائه دهند. این مقاله به شما آموزش می دهد که چگونه رستوران ها از روانشناسی برای طراحی داخلی خود استفاده می کنند.

روانشناسی طراحی دکوراسیون داخلی رستوران چیست؟

طراحی داخلی رستوران فراتر از خرید مبلمان زیبا و داشتن تم جذاب است. طراحان داخلی تمام تلاش خود را می کنند تا با استفاده از روانشناسی رستوران، فضای داخلی مناسب را برای یک رستوران ایجاد کنند.

روانشناسی طراحی دکوراسیون داخلی رستوران، فرآیند چیدمان شرایط محیطی برای ایجاد یک محیط کنترل شده و مطلوب در یک رستوران است. این تعادل مناسبی از عناصر مختلف در طراحی رستوران فراهم می کند تا بهترین تجربه غذاخوری را به مهمانان ارائه دهد. روانشناسی طراحی داخلی رستوران مستلزم یک تعادل ظریف و آگاهانه از چندین عامل است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

مهمترین عناصر روانشناسی طراحی دکوراسیون داخلی رستوران

۵ عنصر کلیدی وجود دارد که برای روانشناسی طراحی داخلی رستوران بسیار مهم هستند. ما قصد داریم در مورد این عناصر بحث کنیم و توضیح دهیم که چگونه رستوران ها از روانشناسی طراحی داخلی به نفع خود استفاده می کنند.

۱. رنگ

در طراحی داخلی رستوران، روانشناسی رنگ نقش مهمی دارد. سه رنگ وجود دارد که به دلیل کمک به تحریک اشتها به عنوان بهترین رنگ برای رستوران ها در نظر گرفته می شوند. قرمز، نارنجی و زرد هستند. این رنگ ها یک انتخاب رایج برای رستوران ها هستند و دلیل خوبی هم دارند. قرمز یکی از موثرترین رنگ ها برای تحریک اشتها است. قرمز روشن سیگنال قوی برای اشتها در مغز انسان تولید می کند. به همین دلیل است، که اکثر رستوران های بسته بندی مواد غذایی و فست فود از رنگ قرمز روشن به عنوان رنگ مشخص خود استفاده می کنند. کوکاکولا، مک دونالد، کی اف سی، کلوگز، کیت کت و غیره را در نظر بگیرید. نارنجی و زرد نیز محرک اشتها هستند و مغز این رنگ ها را با شادی و گرما مرتبط می کند. این بدان معنا نیست که باید کل رستوران خود را زرد رنگ کنید یا به خرید مبلمان قرمز بروید. علم و روشی وجود دارد که به شما امکان می دهد، تمام عناصر مختلف را با هم ترکیب کنید تا طراحی رستورانی را ایجاد کنید که با موضوع رستوران و اهداف تجاری شما مطابقت داشته باشد. آبی همچنین یک رنگ آرامش بخش است که خواب را القا می کند، بنابراین استفاده از آن در طراحی رستوران توصیه نمی شود. شما می خواهید مهمانانتان هنگام صرف غذا بیدار و هیجان زده باشند.

وقتی در مورد رنگ در روانشناسی طراحی داخلی رستوران صحبت می شود، سبز رنگی است که بسیار مهم است. در مورد اینکه آیا رنگ مناسبی برای طراحی داخلی رستوران است یا خیر، نظرات متفاوت است. سبز به طور کلی یک محرک خفیف اشتها محسوب می شود. با این حال، برخی استدلال می کنند که این یک محرک قوی اشتها است، زیرا سبز، رنگ طبیعت و برگ های

سبزیجات ، نشان دهنده سلامتی است. امروزه مردم نسبت به تغذیه سالم‌تر ، ارگانیک و تمایل به گزینه‌های گیاه‌خواری و وگان آگاه‌تر هستند. با توجه به این تغییر گسترده در عادات غذایی، به جرات می توان گفت که رنگ سبز یک محرک قوی اشتها است و نباید هنگام فکر کردن به رنگ برای طراحی داخلی رستوران، آن را نادیده گرفت.

۲. نورپردازی

نورپردازی یک رستوران حال و هوای عمومی را تنظیم می کند و یک جنبه بسیار مهم در روانشناسی رستوران است. سه نوع اصلی از نورپردازی رستوران وجود دارد. این سه نوع نورپردازی باید به طور یکپارچه با هم کار کنند تا حالت دلخواه شما را ایجاد کنند.

  • نورپردازی محیط

نورپردازی محیطی نورپردازی اصلی یک مکان است. نور محیط شما نحوه روشنایی رستوران شما و در نتیجه حال و هوای کلی مکان را تعیین می کند. نوع نور محیط بستگی به نوع رستوران دارد اما این قوانین اصلی اعمال می شود. نور روشن خلق و خوی پر جنب و جوش ایجاد می کند و برای رستوران های معمولی و سریع که مهمانان به سرعت می آیند و می روند مناسب تر است. به رستوران‌های فست‌فود و مکان‌های غذاخوری معمولی‌تر مانند کافه‌ها فکر کنید . نور کم برای رستوران های مجلل و ناهار خوری مناسب است. این یک محیط صمیمی و آرامش بخش ایجاد می کند که مهمانان را تشویق می کند تا آرام، اعتماد به نفس و تمایل به صحبت کردن داشته باشند. اگر رستورانی هستید که به عنوان مثال در تاریخ شام از مهمانان زیادی پذیرایی می کند، نور محیطی کم مناسب ترین است.

  • نورپردازی متعادل

آیا تا به حال به رستورانی رفته اید که آنقدر تاریک باشد که مجبور شوید چراغ گوشی خود را روشن کنید تا بتوانید منو را بخوانید؟ چنین رستورانی نورپردازی بدی دارد. نورپردازی به مهمانان و کارکنان کمک می کند تا کارهای اساسی مانند خواندن منو، پیدا کردن میز خود، راه رفتن به حمام و غیره را انجام دهند.

  • نورپردازی تاکیدی

نورهای تاکیدی یکی از ویژگی های طراحی داخلی هستند که می توانند یک مکان را متحول کنند و یک عامل شگفت انگیز ایجاد کنند. از نورپردازی تاکیدی برای جلب توجه به قسمت های خاص رستوران مانند نقاشی روی دیوار، مجسمه های منحصر به فرد و غیره استفاده می شود.

۳. رایحه

وقتی بازدیدکنندگان وارد رستوران شما می شوند، چه عطری را می خواهید خوشامدگویی کنید؟ بوی پختن غذا در آشپزخانه رستوران، بوی عطری خاص، چیزی فصلی مانند ادویه های پاییزی یا نعناع، ​​یا اصلاً هیچ؟ تحقیقات نشان داده است که بوی مطبوع و به یاد ماندنی در یک رستوران باعث می شود که مهمانان دوباره به آن سر بزنند. عطر یکی از پنج صحنه ای است که ارتباط نزدیکی با حافظه دارد، بنابراین مشخص می کند که مهمانان چگونه تجربه غذا خوردن خود را در رستوران به یاد می آورند. همچنین می تواند کل چشم انداز یک مکان را تغییر دهد. رایحه یکی از اصلی ترین راه هایی است که رستوران ها می توانند از روانشناسی به نفع خود استفاده کنند. به عنوان مثال نانوایی ها را در نظر بگیرید. آنها به شدت به روانشناسی بویایی وابسته هستند و از آن به نفع خود استفاده می کنند. بوی نان یا شیرینی های تازه پخته شده می تواند تقریباً همه را فریب دهد و هوس فوری ایجاد کند.

رایحه رستوران باید خوشایند باشد اما حواس پرت کننده نباشد. باید در پس زمینه بماند و تجربه غذاخوری را تکمیل کند. رستوران ستاره میشلن Alinea مستقر در شیکاگو، نقش رایحه را در تجربه غذاخوری بسیار جدی می گیرد. آنها به دلیل سرو ظروف همراه با یک روبالشی از بخار معطر ادویه معروف هستند که در هنگام سرو غذا سوراخ می شود.

 

۴. آکوستیک و موسیقی

آکوستیک عامل بسیار مهمی در روانشناسی غذاخوری است. نوع رستوران تعیین می کند که چه نوع صدایی باید داشته باشد. با این حال، شما نمی خواهید رستورانی را طراحی کنید که خیلی سر و صدا یا خیلی ساکت باشد. وقتی صدای رستوران خیلی بلند است، می تواند حواس مهمانان را از غذا منحرف کند و مکالمه آنها را مختل کند. به عنوان مثال، اگر موسیقی را خیلی بلند پخش کنید، باعث می شود مهمانان صدای خود را بلند کنند و در نتیجه نویز افزایش یابد. به یاد داشته باشید، مردم برای معاشرت غذا می خورند، بنابراین باید بتوانند صدای یکدیگر را بشنوند. در مقابل، زمانی که یک رستوران بیش از حد ساکت است، می‌تواند آن مکان را غیرمحبوب به نظر برساند یا باعث شود مهمانان احساس خودآگاهی و انزوا کنند. همچنین می تواند باعث شود مهمانان احساس کنند که حریم خصوصی ندارند زیرا مهمانان در میزهای دیگر می توانند هنگام صحبت آنها را بشنوند.

طراحی داخلی یک رستوران می تواند به کنترل آکوستیک کمک کند. به عنوان مثال، سقف های بلند یا غرفه های پر شده می تواند به کنترل صدا کمک کند. هنگام تصمیم به داشتن یا نداشتن یک آشپزخانه اپن، تأثیر آن بر آکوستیک رستوران را در نظر داشته باشید؛ زیرا سر و صدای آشپزخانه می تواند به سالن غذاخوری سرازیر شود و حواس مهمانان را پرت کند. مواردی وجود دارد که طراحی مکانی با صدای بلند اثر مطلوب است. مکان‌هایی مانند بارها یا رستوران‌هایی مانند کافه هارد راک یا بارکید دوست دارند مکان‌هایی با صدای بلند و پر سر و صدا باشد؛ زیرا باعث می‌شود مهمانان سریع‌تر غذا بخورند و بنوشند و بیشتر سفارش دهند.

یکی دیگر از جنبه های مهم محیط، نوع پخش موسیقی است. برخی از رستوران ها موسیقی پیانو را انتخاب می کنند (یا حتی یک نوازنده زنده پیانو دارند). این امر رایج است؛ زیرا موسیقی همراه با اشعار می تواند حواس مهمانان را پرت کند. اگر موسیقی را با اشعار پخش می‌کنید، مطمئن شوید که آهنگ‌هایی را انتخاب می‌کنید که متن‌های مبتذل یا پیشنهادی یا آهنگ‌های بیش از حد افسرده‌کننده که می‌توانند حال و هوای فضا را تضعیف کنند، ندارند.

۵. مبلمان و چیدمان

در طراحی چیدمان و انتخاب مبلمان برای رستوران، قانون اصلی این است: هر میز باید میز خوبی باشد. صرف نظر از اینکه یک مهمان در یک رستوران کجا نشسته است، آنها باید احساس کنند که یک صندلی عالی دارند و بنابراین یک تجربه غذاخوری عالی دارند. برخی از مهمانان معمولاً دوست دارند میز خود را انتخاب کنند یا ترجیح می دهند در قسمت های خاصی از رستوران بنشینند، به خصوص زمانی که آن مهمانان عادی هستند. با این حال، طراحی مبلمان و چیدمان مناسب در طراحی داخلی رستوران تضمین می کند که هر میز یک میز خوب است. و منظور از یک میز خوب، مبلمان و موقعیت مکانی راحت و خوب است تا مهمان احساس کمبود نکند. روانشناسی کلی غذاخوری بیرون از خانه این است که مهمانان می خواهند اوقات خوبی داشته باشند و احساس کنند که از آنها مراقبت می شود.

ستون های طراحی دکوراسیون داخلی رستوران

دو فاکتور مهم در طراحی دکوراسیون داخلی رستوران وجود دارد.

  • روایت طراحی
  • عملیات

اگر بخواهیم مسائل را ساده کنیم، می گوییم که روانشناسی طراحی داخلی رستوران بر این دو پایه استوار است. دست به دست هم می دهند.

روایت و داستان طراحی

داستان، مفهوم و ایده رستوران شما تعیین می کند که مشتریان شما هنگام بازدید چه احساسی داشته باشند. این موضوع کلی است که جنبه‌های مختلف طراحی رستوران شما را از رنگ دیوارها گرفته تا نوع کارد و چنگال‌هایی که انتخاب می‌کنید، به هم نزدیک می‌کند. به خاطر داشته باشید که داستان یا روایت طراحی شما یک موضوع نیست. بسیار مهم تر از آن است. یک روایت طراحی از طریق جزئیات مختلف طراحی رستوران از رنگ دکور گرفته تا کارد و چنگال و نوع مبلمان انجام می شود. این تضمین می کند که هر عنصر طراحی نقش منحصر به فردی را ایفا می کند که به طور منسجم در کل طرح طراحی قرار می گیرد. انسجامی را ایجاد می کند که ظریف و در عین حال قدرتمند است. داشتن یک داستان اطمینان حاصل می کند، که طراحی شما در دام حیله گر بودن، بیش از حد مد روز یا ناهماهنگ بودن قرار نمی گیرد و متد خاص خود را در پیش گرفته است.

برای خلق داستانی عالی، رستوران باید مشتری ایده آل را در ذهن داشته باشد. یک رستوران نمی‌تواند به همه افراد پاسخ دهد، بنابراین هنگام طراحی و تصمیم‌گیری درباره داستان رستوران، باید تصویر واضحی از مشتریان هدف وجود داشته باشد. وقتی می دانید مشتری شما چه کسی است، می توانید شروع به طراحی و راه اندازی رستوران خود کنید تا این نوع شام را جذب کنید و بهترین تجربه را در هنگام بازدید به آنها ارائه دهید.

عملیات

حتی اگر رستورانی با طراحی زیبا با تمام عناصر مناسب و حال و هوای عالی داشته باشید، اگر عملیات درست را تنظیم نکنید، کار نخواهد کرد. آیا پیشخدمت های شما می توانند به راحتی از آشپزخانه این طرف و آن طرف بروند؟ آیا مهمانان می توانند سرویس بهداشتی را به راحتی پیدا کنند؟ طراحی داخلی یک رستوران تضمین می کند که چیدمان عملیاتی یکپارچه جریان داشته باشد و با فعالیت کارکنان و مهمانان هماهنگ باشد. این به طور قابل توجهی به ایجاد یک تجربه غذاخوری مثبت برای مهمانان کمک می کند. این امر در مورد همه انواع رستوران‌ها صدق می‌کند، اعم از غذاخوری‌های خوب، معمولی، یا حتی رستوران‌هایی که فقط بیرون بر هستند.

 

اگر از عاشقان صنعت آشپزی و خلق طعم های شگفت انگیز هستید میتوانید با مراجعه به صفحه کتاب آشپزی، به دنیایی از تکنیک، دستور پخت ها و رسپی های محرمانه بین المللی دست یابید و دانش خود را در صنعت خوراک و نوشیدنی (آشپزی، بیکری، باریستا، بارتندری، میکسولوژی، رستری و ...) تا عالیترین سطوح جهانی ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *