ترفندهای آشپزی و کافه داری, طرز تهیه و دستور پخت

میکسولوژی چیست

پیشنهاد ما به شما
کتاب آشپزی کاکائو۲,۵۰۰,۰۰۰ ریال۴۳۹,۰۰۰ ریالتهیه و دانلود کتاب

در پاسخ به سوال میکسولوژی چیست، بهتر است اینگونه پاسخ دهیم که میکسولوژی، تولد علم ترکیب نوشیدنی می‌باشد. بسیاری تصور می کنند که واژه “میکسولوژیست” (متخصص ترکیب نوشیدنی) اصطلاحی امروزی است، اما در واقع قدمت آن به قرن نوزدهم باز می گردد، زمانی که تنوع دستور العمل های کوکتل در آمریکا به طور تصاعدی افزایش یافت. به همین دلیل، بسیاری از مورخان این دوره را “عصر طلایی” میکسولوژی آمریکا می نامند.

 

دنیای مدرن ترکیب نوشیدنی (میکسولوژی)

در دنیای مدرن موکتل، واژه‌های «میکسولوژی» (علم ترکیب نوشیدنی) و «میکسولوژیست» (متخصص ترکیب نوشیدنی) به‌طور منظم در اصطلاحات بارها به کار می‌رود. این واژه‌ها اغلب به سبک خاصی از ترکیب موکتل‌ها و متخصصانی که این کار را انجام می‌دهند اشاره دارد. سوال این است که: چه چیزی یک میکسولوژیست را از یک بارمن متمایز می‌کند؟ پاسخ به این سوال آسان نیست، زیرا این دو عنوان شغلی با هم درآمیخته‌اند و مهارت‌های مورد نیاز در هر دو حرفه اغلب با هم همپوشانی دارند.

میکسولوژی چیست؟

در ساده‌ترین حالت، «میکسولوژی» اصطلاح دیگری برای «ترکیب نوشیدنی» یا «بارتندری» است و «میکسولوژیست» عنوان دیگری برای «بارمن» یا «سرآشپز بار» می‌باشد. با این حال، به طور کلی «میکسولوژی» رویکردی عمیق به هنر و مهارت ترکیب نوشیدنی در نظر گرفته می‌شود. می‌توان آن را مطالعه‌ی علم شیمی نوشیدنی‌ها در نظر گرفت و میکسولوژیست را فرد حرفه‌ای‌ای دانست که این علم را به کار می‌بندد.

 

یکی از نویسندگان به نام «درک براون» اشاره می‌کند که کلمه‌ی «میکسولوژیست» برای اولین بار در سال ۱۸۵۶ در مجله‌ی «نایکربوکر» به چاپ رسیده است و تا دهه‌ی ۱۸۷۰ به طور مرتب مورد استفاده قرار می‌گرفته است. فرهنگ لغت «مِریام وبستر» قدمت «میکسولوژی» را به سال ۱۸۷۲ نسبت می‌دهد و آن را به عنوان «هنر یا مهارت تهیه‌ی نوشیدنی‌های ترکیبی» تعریف می‌کند. این فرهنگ لغت «بارمن» را به عنوان «فردی که در بار نوشیدنی سرو می‌کند» تعریف می‌کند که اولین بار در سال ۱۸۲۵ ثبت شده است.

به طور کلی، تفاوت هر دو عنوان هم واضح و هم مبهم است.

تعریف و کاربرد «میکسولوژی» در جامعه‌ی حرفه‌ای بارمن‌ها مورد بحث قرار می‌گیرد. این بحث اغلب به این برداشت برمی‌گردد که یک میکسولوژیست نسبت به یک بارمن مهارت بیشتری دارد. این موضوع به سادگی درست نیست. هیچ کدام از این دو عنوان «بهتر» از دیگری نیست؛ هر کدام مجموعه‌ای از مهارت‌های مشابه و متفاوت را می‌طلبد و این دو عنوان اغلب به طور مترادف به کار می‌روند.

کار یک میکسولوژیست چیست؟

یک میکسولوژیست با تسلط بر علم پشت نوشیدنی‌های ترکیبی و دانش عمیق از این حرفه، قادر به اختراع موکتل‌های جدید است. او با یادگیری چگونگی و چرایی تهیه‌ی هر نوشیدنی و تکنیک‌های خاص آن شروع می‌کند.

میکسولوژیست درک می‌کند که چرا هر روش و تکنیکی باید یا نباید انجام شود و نه تنها چگونگی درست کردن یک موکتل، بلکه دلیل باکیفیت بودن آن را نیز می‌آموزد.

با گذشت زمان، یک میکسولوژیست با تسلط بر ترکیب طعم‌ها، قادر به ارتقاء طعم موکتل‌های سنتی و خلق طعم‌های جدید می‌شود. مهارت‌های او در بهبود منوی بار یا رستوران به خلق موکتل‌های منحصر به فردی کمک می‌کند که با فصل و طعم کلی غذاها همخوانی دارند.

 

برخی از میکسولوژیست‌ها به طور منظم پشت بار کار می‌کنند و برخی دیگر نه. همچنین، برخی دیگر سال‌ها به عنوان بارمن کار می‌کنند و سپس به مسیر شغلی که می‌توان آن را بهتر با عنوان «میکسولوژی» تعریف کرد، روی می‌آورند. در صنعت بار، عموماً پذیرفته شده است که یک میکسولوژیست کسی است که:

  • تحقیق و تلاش می‌کند تا به پیشرفت حوزه‌ی بارمن‌داری کمک کند.
  • موکتل‌های خلاقانه‌ای می‌سازد که اغلب از مواد اولیه‌ی منحصر به فرد، دست‌ساز یا تاریخی (و اکنون غیرمعمول) استفاده می‌کند.
  • در مورد موکتل‌های کلاسیک تحقیق و آن‌ها را بازآفرینی می‌کند و در عین حال تکنیک‌های مورد استفاده توسط نسل‌های گذشته‌ی بارمن‌ها را احیا یا اصلاح می‌کند.

میکسولوژیست‌ها همچنین به خاطر شهرت در حوزه‌ی ادبیات موکتل شناخته شده‌اند. برای مثال، لقب «تونی ابو-غنیم» «میکسولوژیست مدرن» است و یکی از محبوب‌ترین کتاب‌های او همین عنوان را دارد. «گری رگن» فقید، کتاب «شادی میکسولوژی» را تألیف کرد که بسیاری در این صنعت آن را منبعی ضروری برای بارمن‌ها می‌دانند.

بسیاری از میکسولوژیست‌ها همچنین کارهای مشاوره‌ای را برعهده می‌گیرند. آن‌ها اغلب با شرکت‌های تولید نوشیدنی ها همکاری می‌کنند و به توسعه‌ی موکتل‌ها و تبلیغ برند در رویدادهای عمومی کمک می‌کنند.

 

نقش پررنگ “بارمن” در دنیای نوشیدنی

واژه “بارمن” تصویری از مردان و زنانی را تداعی می کند که به سرعت و با مهارت، تعداد زیادی نوشیدنی ترکیبی و لیوان های پر از آبجو را آماده می کنند. آنها گروهی با استعداد و چند وظیفه ای هستند که می توانند همه این کارها را در حالی انجام دهند که فضایی شاد و پرنشاط را برای مشتریان فراهم کنند و انعام خوبی هم بگیرند.

مهارت های ضروری یک “بارمن” فراتر از تهیه نوشیدنی است. برخی از این مهارت ها ممکن است توسط یک “میکسولوژیست” به طور منظم مورد استفاده قرار نگیرد. یک “بارمن” نیاز دارد:

  • محبوب ترین و رایج ترین موکتل ها را به خاطر بسپارد.
  • به طور همزمان به چندین مشتری سرویس دهد.
  • با پول نقد کار کند و موجودی بار را مدیریت نماید.
  • کنترل جمعیت کافه را برعهده داشته باشد.
  • فردی خوش برخورد و باهوش باشد.

 

در حالی که بخش بزرگی از این شغل مهمان نوازی است، “بارمن های حرفه ای” در خلق موکتل به همان اندازه “میکسولوژیست ها” با استعداد هستند. گذراندن زمان زیاد پشت بار به آنها بینشی نسبت به سلیقه مشتریان و جدیدترین روندها می دهد و در عین حال به آنها اجازه می دهد تا مهارت خود را تقویت کنند. بسیاری از این “بارمن های” با استعداد، تاثیر بسزایی در خلق برخی از چشمگیرترین و خلاقانه ترین دستور العمل های موکتل داشته اند.

بحث همچنان ادامه دارد (یا نه؟)

البته، هر دو تعریف ارائه شده صرفا کلیشه هستند. بسیاری از متخصصان ترکیب نوشیدنی در هر دو دسته قرار می گیرند و بسیاری دیگر در یکی از این دو زمینه تخصص پیدا می کنند. این حوزه بسیار گسترده است و فرصت های شغلی زیادی را ارائه می دهد. نمی توان همه افراد را در یک یا دو تعریف خلاصه کرد.

هر جایگاه در دنیای موکتل، ارزش خاص خود را دارد. با این حال، بحث در مورد این موضوع در جامعه حرفه ای “بارمن ها” همچنان ادامه دارد. در واقع، بسیاری از افراد حرفه ای در این زمینه با استفاده از اصطلاح “میکسولوژی” به طور کلی مخالف هستند، حتی اگر خودشان را فردی بدانند که دیگران او را “میکسولوژیست” در نظر می گیرند.

چگونه میکسولوژیست شویم؟

برای تبدیل شدن به یک میکسولوژیست، گذراندن دوره‌های آموزشی حضوری در یک مدرسه‌ی بارتندری برای یادگیری مستقیم هنر درست کردن نوشیدنی از یک فرد حرفه‌ای ضروری است.

در حالی که میکسولوژی را می‌توان به صورت آنلاین، از طریق کتاب یا ویدیو آموخت، اما یادگیری اصولی و کسب تجربه عملی ارزشمند است.

هر میکسولوژیستی باید مهارت‌های یک بارتندر را بیاموزد، از جمله نگهداری از بار، درست کردن نوشیدنی‌های عالی و راضی نگه داشتن مشتریان. یک بارتندر می‌تواند طرز تهیه‌ی نوشیدنی‌ها را یاد بگیرد و پس از کسب این مهارت‌های اولیه، با آموزش و دانش گسترده‌تر می‌تواند به یک میکسولوژیست تبدیل شود.

 

اگر از عاشقان صنعت آشپزی و خلق طعم های شگفت انگیز هستید میتوانید با مراجعه به صفحه کتاب آشپزی، به دنیایی از تکنیک، دستور پخت ها و رسپی های محرمانه بین المللی دست یابید و دانش خود را در صنعت خوراک و نوشیدنی (آشپزی، بیکری، باریستا، بارتندری، میکسولوژی، رستری و ...) تا عالیترین سطوح جهانی ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *