ترفندهای آشپزی و کافه داری

اصول رستوران داری

اصول رستوران داری
پیشنهاد ما به شما
کتاب آشپزی سالم در بارداری۷,۵۵۰,۰۰۰ ریال۷۵۰,۰۰۰ ریالتهیه و دانلود کتاب

اصول رستوران داری به سمفونی منظمی از فعالیت ها اشاره دارد که موفقیت رستوران شما و مراکز مختلف آن را تضمین می کند. اصول مدیریت عملیات رستوران و شیوه‌های صنعت مدرن غذا و نوشیدنی که همواره در طول تغییر نیازها، روندها و سیاست‌های غذایی مصرف‌کننده در حال تغییر است. در این مقاله، بهترین روش‌هایی را که به شما در دستیابی به برتری عملیاتی در زنجیره رستوران‌هایتان کمک می‌کند، بررسی و یاد خواهیم گرفت. ما عمیقاً به ۱۱ عامل فردی که مستقیماً در مدیریت عملیات رستوران نقش دارند نگاه خواهیم کرد. به خواندن این وبلاگ ادامه دهید تا ایده کاملی در مورد چگونگی ایجاد و حفظ مداوم یک زنجیره کسب و کار رستوران پر رونق داشته باشید.

اصول رستوران داری

اصول رستوران داری چیست؟

قبل از اینکه به ۱۱ اصول رستوران داری عمیق‌تر برویم، اجازه دهید بفهمیم که این اصول و شیوه‌ها شامل چه مواردی می‌شوند. اصول و شیوه های مدیریت عملیات رستوران شامل هماهنگی همه عناصر کوچک و بزرگ است که بهترین تجربه غذاخوری را برای مشتریان شما ارائه می دهد. این شامل برنامه ریزی منو، تعامل کارکنان رستوران، خدمات مشتری، مسائل مالی، مدیریت کارمندان، بازاریابی، رعایت SOP و غیره است. اکنون، اجازه دهید نگاهی به برخی از مؤلفه‌های اصلی که به شما در ایجاد آینده‌ای موفق برای کسب‌وکارتان کمک می‌کنند بیاندازیم.

۱۱ اصول رستوران داری

۱. رویکرد مشتری محور

استراتژی مشتری مداری به معنای هدایت یک کسب و کار به سمت برآوردن و ارضای نیازهای مصرف کننده به روشی مناسب است. نکته قابل توجه این است که این رویکرد مشتری محور همه چیز را در مورد شرکت از جمله جنبه های بازاریابی، قیف فروش، بخش پس از فروش و مجموعه محصولات بر اساس دیدگاه مشتری در نظر می گیرد. کسب و کارهای مشتری مدار به ایجاد پیوندهای پایدار با مصرف کنندگان کمک می کند که منجر به افزایش وفاداری در بین مشتریان و همچنین مشارکت گسترده با یک شرکت در بخشی از مصرف کننده می شود.

از طریق ایجاد احساس قدردانی و درک مشتریان، آنها تمایل دارند به محصولات یا خدمات شما وفادار بمانند و نه به فروشندگان دیگر. حفظ مشتری را افزایش می دهد و هزینه های جذب را کاهش می دهد. قدرتمندترین حامیان برند توسط مشتریانی با محوریت مشتری و بسیار راضی ایجاد می شوند، که با افتخار درباره تجربه خود با یک برند خاص صحبت می کنند. آنها مایلند تجربیات خود را با دوستان، اقوام و انجمن های آنلاین به اشتراک بگذارند و از این رو ارجاعات احتمالی را ارائه می دهند. این یک تبلیغات رایگان است که تصویر بازار شما را بهبود می بخشد، مشتریان بیشتری را جذب می کند و فضای بازار شما را بر اساس اعتبار گسترش می دهد.

۲. مدیریت استراتژیک کارکنان

کارکنان شما چهره برند شما هستند، افرادی که در زمان واقعی با پایگاه مشتری شما تعامل دارند. مدیریت کارکنان شامل استخدام، آموزش، برنامه های وفاداری کارکنان، برنامه ریزی وظایف، تعیین وظایف و غیره است. هنگامی که کارمندان را جذب می کنید، روی یافتن نامزدهایی تمرکز کنید که مهارت های لازم را داشته باشند و با فرهنگ و ارزش های رستوران شما همسو باشند. اکثر رستوران ها در طول سوار شدن به هواپیما آموزش می دهند و هرگز به عقب نگاه نمی کنند. از این اشتباه رایج تازه کار اجتناب کنید و کارکنان خود را به طور منظم آموزش دهید تا آنها را ارتقا داده و آنها را به روز نگه دارند. مدیریت استراتژیک کارکنان همچنین شامل برنامه ریزی هوشمندانه کارکنان با درک ساعات اوج مصرف و زمان های کندتر است.

آموزش کارکنان رستوران بر بهبود مدیریت زمان تمرکز دارد. زمان در یک محیط رستوران بسیار مهم است و بنابراین کارکنان باید اطمینان حاصل کنند که در شرایط استرس زا به طور موثر عمل می کنند. آنها باید بدانند که چگونه وظایف را اولویت بندی کنند، زمان را به طور موثر مشاهده کنند و به عنوان یک گروه عمل کنند. زمان‌بندی کارکنان و سیستم‌های ارتباطی ابزارهای مدیریت نیروی کار هستند که برنامه‌ریزی را خودکار می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که شیفت‌های رستوران به طور بهینه پرسنل می‌شوند.

۳. ایجاد یک منوی مقاومت ناپذیر

جنبه دوم که به ایجاد هویت رستوران شما کمک می کند شامل منوی رستوران شما می شود. علاوه بر این، نقش مهمی در حصول اطمینان از حفظ مشتریان فعلی و همچنین اطمینان از اینکه اقلام جدید همچنان مشتریان بیشتری را جذب می‌کنند، ایفا می‌کند. اطمینان حاصل کنید که چیدمان طراحی و موضوع رستوران با تصویر رستوران شما به عنوان یک برند مطابقت دارد. منو در بیشتر موارد باید به مشتریان بگوید که چرا آنها برای آمدن به رستوران شما و صرف غذا در آن مایل بیشتری را طی می کنند. ظروف برجسته برای اقلام امضا یا محبوب ترین اقلام. قیمت منوی شما باید متعادل باشد تا هم برای مشتری و هم سودآوری کسب و کار شما عادلانه باشد.

۴. پیمایش موجودی و دینامیک زنجیره تامین

نگه داشتن موجودی اضافی در دسترس می تواند منجر به هزینه های حمل و نقل بالاتر شود، در حالی که موجودی کافی نمی تواند به معنای از دست دادن شانس فروش باشد. انجام سفارشی سازی و شخصی سازی در عمل ممکن است مستلزم همکاری با شرکا و تامین کنندگان مختلفی باشد، که هر یک از آنها کالاها یا خدمات خاصی را ارائه می دهند. تضمین تبادل روان اطلاعات و همکاری بین نهادهای مختلف ضروری است. تخصیص منابع زمانی دشوارتر می شود که خطوط تولید باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشند تا انواع مختلف محصول را در خود جای دهند.

برنامه ریزی تولید باید به طور موثر انجام شود تا زمان چرخش را کاهش دهد و استفاده از منابع را به حداکثر برساند. موضوع دیگر این است که کاهش ضایعات یکی از موضوعات اساسی پایداری در دنیای امروز به ویژه در مورد ضایعات مواد غذایی است. هدر رفت مواد غذایی بر جنبه های اجتماعی (گرسنگی)، اقتصادی (هزینه منابع) و زیست محیطی (استفاده از منابع و تولید زباله) پایداری تأثیر منفی می گذارد. ضایعات مواد غذایی به طور موثر با استفاده از فناوری پیشرفته برای بهبود سیستم مدیریت موجودی زنجیره توزیع مواد غذایی کاهش می یابد.

۵. حفظ کنترل کیفیت بی عیب و نقص

کنترل کیفیت با رشد زنجیره رستوران شما ، قوام را تضمین می کند. در زمانی که تجربیات غذایی به بخش مهمی از سبک زندگی معاصر تبدیل شده است، تداوم و تجربه غذاخوری به یاد ماندنی در مکان‌های مختلف حیاتی است. با گسترش این زنجیره ها، حفظ ثبات از نظر کیفیت، طعم و تجربه کلی مهمان چالش برانگیز خواهد بود. یک برنامه استراتژیک برای حفظ کیفیت رستوران باید یک کار روزانه باشد. اگرچه شرکت شما می تواند به سادگی بازرسی های سه ماهه انطباق را انجام دهد، اما دادن آزادی به کارکنان خود برای وقف خود به تعمیر و نگهداری منظم و توسعه می تواند تجارت شما را متحول کند. این تضمین می کند که اقلام و خدمات مطابق انتظارات هستند تا مشتریان هر بار که در رستوران شما ناهار می خورند راضی باشند. این باعث افزایش اعتبار می شود و شهرت کسب و کار شما به طور بالقوه باعث افزایش دارایی نامشهود شما می شود.

۶. بهداشت و ایمنی

حفاظت از سلامت مشتریانمان از لحظه ورود آنها به درب ما به همان اندازه مهم است که آنها را با یک تجربه عالی از خوراکی ارائه دهیم. مشتریان شما هنگام غذا خوردن در رستوران شما اعتماد خود را به رستوران می کنند. آنها به رستوران شما ایمان دارند، غذایی که قرار است سفارش دهند و بخورند، در یک محیط بهداشتی و ایمن، عاری از هر گونه آلودگی که ممکن است برای ما مضر باشد، تهیه شده است. کل صنعت رستوران به این بنیاد اعتماد متکی است. در میان مدیران رستوران ها و کارکنان آن ها به خوبی شناخته شده است که نظافت یک نیاز اساسی است و در آشپزخانه و ناهار خوری بی عیب و نقص از وقف به رفاه مهمانان مشهود است.

ایمنی غذا چیزی فراتر از رعایت بهداشت است و تمام مراحل فرآیند از مزرعه تا سفره را شامل می شود. ایمنی مواد غذایی تا حد زیادی به تهیه مواد اولیه بستگی دارد، که در مورد کیفیت مهم است. هر وعده غذایی که سرو می شود نتیجه گروهی از تیم های رستوران است که آموزش های گسترده ای را پشت سر می گذارند. آنها باید در همه چیز از تشخیص خطرات احتمالی گرفته تا مدیریت ایمن غذا آگاه باشند. سرمایه گذاری در آموزش کارکنان سرمایه گذاری در رفاه مهمانان شماست. به طور خلاصه، ایمنی مواد غذایی به همان اندازه که یک مسئولیت است، یک وعده است. این یک تعهد برای اولویت دادن به آموزش کارکنان، کنترل دما، کیفیت مواد، تمیزی و ارتباطات آزاد است.

۷. مسئول مالی

هر زنجیره کسب و کار رستوران می‌خواهد موفقیت طولانی و مستمر را تضمین کند، این امر مستلزم نظارت دقیق بر امور مالی است. این بدان معنی است که به طور منظم هزینه های رستوران و سودآوری خود را بررسی کنید. این یک کار خسته کننده است، به همین دلیل است که امروزه ما ابزارهای مدیریت مالی برای پیگیری امور مالی روزانه با سهولت و کارآمدی داریم. نکته دیگر این است که در مورد قیمت ها با تامین کننده خود به نفع خود مذاکره کنید که می تواند در هزینه شما صرفه جویی کند و در عین حال بتوانید غذای با کیفیت و تجربه غذاخوری را به مشتریان خود ارائه دهید.

۸. استفاده از قدرت فناوری

تصور کنید در محیطی غذا می خورید که در آن منوهای سفارشی بر اساس خواسته های شخصی ارائه می شود، پیشخدمت ها از کاهش زمان انتظار اطمینان می دهند و آشپزخانه کاملاً کارآمد است. این همان کاری است که بینایی با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در کنار خود انجام می دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به طور فزاینده ای توسط صنعت رستوران برای بهبود بسیاری از جنبه های عملیات خود مانند خدمات مشتری استفاده می شود. استفاده از هوش مصنوعی و ML همچنین به صاحبان رستوران فرصت های زیادی برای بهبود حاشیه سود خود در حالی که همچنان رضایت مشتریان خود را ادامه می دهند، می دهد.

استفاده از داده کاوی، پردازش زبان طبیعی، ربات‌های چت و تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده به رستوران‌ها این فرصت را می‌دهد تا مشتریان خود را درک کنند و به این ترتیب بازاریابی مرتبط و بهبود عملیات را برای افزایش فروش خود انجام دهند. استفاده از هوش مصنوعی و ML می تواند به مدیریت کارآمد رستوران ها از طریق فرآیندهای ساده سازی مانند کنترل سهام، سفارش، برنامه ریزی نیروی کار و غیره کمک کند. این امر خطای انسانی را به حداقل می‌رساند، هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و کارایی را افزایش می‌دهد و سایر مسائل رستوران‌ها را مرکزی می‌کند. ربات‌های چت و دستیارهای مجازی که از هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند به پرسش‌های مشتری، رزرو و ارائه بازخورد پاسخ دهند. دستیارهای مجازی پاسخ های فوری، در دسترس بودن شبانه روزی و راه حل های رضایت بخش مداوم را ارائه می دهند که زمان پاسخگویی را برای مشتریان کاهش می دهد.

۹. بازاریابی استراتژیک و هنر تبلیغاتی

یک طرح بازاریابی تعیین می کند که آیا یک رستوران موفق خواهد بود یا خیر. با این وجود، فروش در رستوران ها یکی از پیچیده ترین مشاغل است. این فقط برای ایجاد یک برداشت اول خوب نیست. علاوه بر این ، شما باید افراد را قادر به بازگشت بیش از یک بار دیگر به مکان خود کنید. علاوه بر این ، به عنوان مشتریان همچنان نیازها و خواسته های خود را تغییر می دهند ، صنعت رستوران نمی تواند محصولات خود را به خوبی در بازی های خود به بازار عرضه کند. برای تبلیغ برند خود سرمایه گذاری کنید. بنابراین ، شما باید رویکردهای بازاریابی مناسب را برای رستوران خود ارائه دهید.

استفاده از ایده های نوآورانه بازاریابی دیجیتال مانند رسانه های اجتماعی و پلت فرم های آنلاین و همچنین بازاریابی ویروسی به شما امکان می دهد با افراد بیشتری ارتباط برقرار کنید. همچنین، هنگامی که به روش صحیح انجام شود، می توانند در چند روز بهترین تجارت را برای شما به ارمغان بیاورند. قبل از بازاریابی برند خود باید بازار هدف خود را درک کرد. اطمینان حاصل کنید که گروه هدف شما برای برنامه ریزی و انتخاب استراتژی های مناسب بازاریابی رستوران به راحتی کاملاً واضح است.

۱۰. تکامل از طریق بهبود مستمر

بهبود مستمر اکنون پایه‌ای کلیدی است که اکثر کسب‌وکارها در دوران مدرن بر آن کار می‌کنند، از جمله اینکه چگونه کسب‌وکارها فرآیندها، تکنیک‌های مدیریت و رویکردهای خود را نسبت به مشتریان تجدید می‌کنند، اصلاح می‌کنند و احیا می‌کنند. سازمان هایی که متعهد به بهبود مستمر هستند، موقعیت بهتری برای پیشی گرفتن از هر تغییری دارند تا اطمینان حاصل کنند که عملیات آنها بهینه شده است و به سمت بهره وری و سود بالا می رود. کسب‌وکارها در حال حاضر دارای مجموعه پیچیده‌تری از ابزارها و تکنیک‌های بهبود مستمر نسبت به قبل با کمک فناوری مدرن هستند.

۱۱. قهرمانان پایداری

اهمیت پایداری در حال افزایش است و با اجرای شیوه‌های رستوران سبزتر، هر رستورانی این فرصت را دارد که به حفظ محیط زیست کمک کند. مشتریانی که به محیط زیست اهمیت می دهند و غذا خوردن را در رستوران هایی که از روش های تجاری پایدار استفاده می کنند ترجیح می دهند. در اینجا یک نکته سریع وجود دارد، خرید مواد غذایی فصلی و محلی یکی از بهترین راه هایی است که غذاخوری ها می توانند از آگاهی زیست محیطی حمایت کنند. با خرید مواد غذایی که در نزدیکی کاشته می شود، می توانید از کشاورزان محلی جامعه خود حمایت کنید و انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از حمل این کالاها در فواصل طولانی را کاهش دهید. علاوه بر این، تضمین می‌کند که اجزای فصلی تازه و باکیفیت تنها مواردی هستند که استفاده می‌شوند و نیاز به سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی فشرده را به حداقل می‌رسانند.

اصول رستوران داری

مدیریت عملیات رستوران دقیقا چیست؟

مدیریت روزانه هر چیزی که عملکرد رستوران شما را حفظ می کند به عنوان مدیریت عملیات رستوران شناخته می شود. این همه چیز، از جمله برنامه ریزی کارکنان، گزارش مالی، و نظارت بر فروشگاه عرضه را پوشش می دهد. علاوه بر این، نسبت به حفظ فضا در شرایط کاری خوب، صاحب رستوران مسئولیت های اضافی زیادی دارد. یک خط مشی مدیریت عملیات رستوران که به خوبی ساخته شده است، با در کنار هم قرار دادن همه چیز، عملیات یکپارچه تجاری را تسهیل می کند. به عبارت دیگر، تقویت همکاری بین آشپزخانه و کف رستوران برای افزایش تجربه غذاخوری برای مشتریان.

در نهایت، جمع آوری بازخورد پس از اجرای تصمیمات استراتژیک در مورد رستوران به عنوان ابزاری برای سنجش میزان اثربخشی آنها می تواند مفید باشد. از اعضای هر واحد عملیاتی بخواهید تا در مورد وظایف خاص خود صحبت کنند تا دریابید که آیا اینها توسط استانداردها و فرآیندهای رویه ای مؤثر پشتیبانی می شوند یا خیر. همچنین می‌توانید توصیه‌هایی درباره بهترین روش خودکارسازی فرآیندهای شما از طریق نصب نرم‌افزار خاص یا با تغییر برخی از برنامه‌ها درخواست کنید.

اگر از عاشقان صنعت آشپزی و خلق طعم های شگفت انگیز هستید میتوانید با مراجعه به صفحه کتاب آشپزی، به دنیایی از تکنیک، دستور پخت ها و رسپی های محرمانه بین المللی دست یابید و دانش خود را در صنعت خوراک و نوشیدنی (آشپزی، بیکری، باریستا، بارتندری، میکسولوژی، رستری و ...) تا عالیترین سطوح جهانی ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *