طرز تهیه و دستور پخت

طرز تهیه نان سیمیت

طرز تهیه نان سیمیت
 • نان سیمیت کلاسیک

پیشنهاد ما به شما
کتاب اصول شیرینی پزی و پخت کیک (۲۰۱۱)۲,۴۹۰,۰۰۰ ریال۶۹۸,۰۰۰ ریالتهیه و دانلود کتاب

سیمیت ترکی یک نان کنجدی لذیذ است که می توانید برای صبحانه میل کنید. با این آموزش گام به گام طرز تهیه سیمیت در خانه را بیاموزید.

 

مواد تشکیل دهنده نان سیمیت 

آرد

می توانید از آرد همه منظوره یا آرد نان استفاده کنید. آرد سبوس دار باعث می شود که سمیت کمی سفت شود، بنابراین استفاده از آن توصیه نمی شود.

 

مخمر

اگر از مخمر فوری استفاده می کنید، به سادگی آن را به مواد خشک اضافه کنید. با این حال، اگر از مخمر خشک فعال استفاده می کنید، باید آن را در آب گرم (بین ۴۱ تا ۴۴ درجه سانتیگراد) فعال کنید.

 

نمک و شکر

از نمک کوشر یا نمک خوراکی و شکر گرانول استفاده کنید.

 

روغن نباتی

از روغن کانولا نیز می توانید استفاده کنید.

 

شیره و کنجد

برای تزئین سیمیت قبل از پخت استفاده می شود. می توانید از شیره انگور یا توت استفاده کنید. ترکیب شیره و آب به این نان دایره‌ای رنگ قهوه‌ای منحصربه‌فرد می‌دهد که با شیرینی بسیار کمی همراه است.

طرز تهیه نان سیمیت

 • زمان آماده سازی: ۴۵ دقیقه
 • زمان پخت: ۱۵ دقیقه
 • زمان استراحت: ۱ ساعت ۵۰ دقیقه

 

مواد لازم برای نان سیمیت

 • ۲ قاشق چایخوری مخمر فوری
 • ۱ قاشق چایخوری نمک
 • ۱ قاشق غذاخوری شکر گرانول
 • ۴ فنجان آرد همه منظوره به اضافه ۲-۳ قاشق غذاخوری بیشتر در صورت نیاز
 • ۱ ½ فنجان آب گرم
 • ¼ فنجان روغن نباتی
 • ¼ فنجان شیره انگور
 • ½ فنجان آب
 • ۱ ½ فنجان دانه کنجد بو داده شده

طرز تهیه نان سیمیت 

۴ فنجان آرد، مخمر، نمک و شکر را در یک کاسه همزن بریزید و شروع کنید. آب گرم و روغن نباتی را اضافه کنید. آب خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد. 

با استفاده از قلاب خمیر هم بزنید تا خمیر کمی چسبنده شود. اگر خمیر خیلی چسبنده بود و به کاسه می چسبید، شروع کنید به اضافه کردن ۵ فنجان آرد یک قاشق غذاخوری. احتمالا فقط به ۲ یا ۳ قاشق غذاخوری آرد نیاز دارید.

بعد از اینکه خمیر جمع شد و کمی چسبناک شد، نوبت به ورز دادن خمیر می رسد. خمیر سیمیت را با استفاده از قلاب خمیر حدود ۸ دقیقه ورز دهید تا دیگر نچسبد. روی کاسه را بپوشانید و به مدت ۱.۵ ساعت بگذارید تا حجمش دو برابر شود.

طرز تهیه نان سیمیت

در همین حین، کنجد را تفت داده و در یک ظرف کم عمق و پهن (مثل ظرف پای) شیره و آب را با هم مخلوط کنید.

بعد از ۱.۵ ساعت روی خمیر سیمیت (که باید تا الان دو برابر شده باشه چک کنید) با احتیاط آن را به سمت پایین بکشید و برای چند ثانیه ورز دهید. خمیر را به ۱۶ قسمت تقسیم کنید.

دو تکه خمیر را باز کنید. آنها را به موازات یکدیگر قرار دهید و در جهت مخالف بچرخانید تا پیچ و تاب ایجاد شود (عکس های مرحله به مرحله را بررسی کنید). انتهای آن را در دو طرف به هم بچسبانید تا یک دایره تشکیل شود. با ۱۴ قطعه باقیمانده این کار را تکرار کنید تا ۷ سیمیت دیگر درست شود. یک روش جایگزین این است که خمیر را به ۸ تکه تقسیم کنید و باز کنید، سپس آن را تا کنید و بچرخانید.

طرز تهیه نان سیمیت

خمیرهای پیچ خورده را به مخلوط شیره و آب آغشته کنید و دو طرف آن را بپوشانید. سپس آنها را در کنجد برشته فرو کنید و مطمئن شوید که کاملا به کنجد آغشته شده است.

اجازه دهید خمیر ۲۰ دقیقه دیگر استراحت کنند. فر را با دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد گرم کنید و یک ورقه پخت را با کاغذ روغنی بپوشانید. سیمیت ها را به مدت ۱۲-۱۵ دقیقه در فر بپزید تا قهوه ای شوند و کاملا بپزند.

طرز تهیه نان سیمیت

نکات و ترفندها

برای بهترین طعم نان باید از کنجد تفت داده شده  استفاده کنید که برای این کار، یک تابه نچسب را گرم کنید و دانه های کنجد را با هم زدن گهگاهی بو داده کنید تا قهوه ای روشن شود و آن طعم آجیلی را احساس کنید.

در مخلوط روکش، آرد را بیرون نگذارید. قوام می دهد و کمک می کند مخلوط روی حلقه خمیر بچسبد.

برای اینکه نان ترد شود، بلافاصله پس از قرار دادن حلقه های خمیر آماده شده در فر، مقداری آب در فر بپاشید.

شکل آن مهم نیست: اگر این اولین بار است که دست خود را در تهیه این دستور تهیه سیمیت ترکی امتحان می کنید و اگر رشته های سیمیت شما شبیه آنچه در تصاویر است نیست، نگران نباشید. این نان با ور آمدن ظاهر بهتری پیدا میکنن و بدون توجه به ظاهرشون بعد از پخت طعمشون عالی میشه. 

دمای آب و شیر: برای اینکه مخمر خشک فعال ،فعال شود، آب شما باید حدود (۴۳ درجه سانتیگراد) باشد و شیر شما (یا خامه غلیظ) در دمای اتاق باشد. اگر سردتر یا گرمتر باشند، ممکن است مخمر فعال نشود و در نتیجه نان ترکی سیمیت صاف شود.

دمای آشپزخانه: دمای آشپزخانه شما روی میزان عمل آمدن خمیر تاثیر می گذارد. اگر در یک روز گرم تابستان در حال درست کردن سیمیت هستید، احتمالاً اندازه آن دو برابر خواهد شد. 

دمای فر: بیشتر دستور پخت سیمیت ترکی با فر ۲۰۰ درجه سانتیگراد شروع می شود، به مدت ۲۰-۲۵ دقیقه پخته می شود، درجه حرارت را به ۲۱۸ تا ۲۳۲   درجه سانتیگراد برسانید و سپس کمی بیشتر (معمولاً ۷-۵ دقیقه) بپزید. 

سیمیت استانبول در مقابل سیمیت خیابانی: اگر زمانی به ترکیه سفر کنید، می بینید که سیمیتی که در خیابان فروخته می شود این مقدار کنجد ندارد زیرا کنجد گران است. می توانید مقدار آن را تنظیم کنید و کمتر استفاده کنید.

 

 • نان سیمیت بدون گلوتن 

 

طرز تهیه نان سیمیت

 • زمان کل : ۲ ساعت ۳۰ دقیقه 
 • زمان آماده سازی: ۲ ساعت ۱۵ دقیقه
 • زمان پخت: ۱۵ دقیقه

مواد لازم برای نان سیمیت ترکی بدون گلوتن

برای خمیر

 • ۲۷۵ گرم آرد بدون گلوتن (از مخلوط آرد برای نان قهوه ای استفاده کنید)
 • ۲۰ گرم نشاسته ذرت 
 • ۷ گرم مخمر خشک
 • ۱ قاشق چایخوری شکر
 • مقدار اندکی نمک
 • ۲۰۰ میلی لیتر آب ولرم

برای لایه کنجد

 • شربت انگور ۳ قاشق غذاخوری 
 • ۲ قاشق غذاخوری آب
 • دانه های کنجد (مقدار زیاد)

 

طرز تهیه نان سیمیت بدون گلوتن

آرد بدون گلوتن و نشاسته ذرت را با هم در یک کاسه بریزید. شکر و مخمر را به آب ولرم اضافه کنید. آرد را به آب اضافه کنید و سپس نمک را اضافه کنید (مطمئن شوید که نمک مستقیماً با مخمر تماس پیدا نکند). خمیر را مخلوط کرده و با دست ورز دهید.

خمیر را در یک کاسه بریزید و روی کاسه را با پلاستیک بپوشانید. خمیر را به مدت یک ساعت در جای گرم بگذارید تا ور بیاید.

خمیر را به ۱۰ قسمت تقسیم کرده و به شکل توپ درآورید. ۱۰ گلوله خمیر را به مدت ۱۵ دقیقه دیگر در جای گرمی بگذارید تا ور بیاید.

شیره انگور را به همراه دو قاشق غذاخوری آب در یک بشقاب عمیق بریزید. دانه های کنجد را روی یک بشقاب عمیق دیگر تقسیم کنید.

یک یا دو ورقه پخت (بسته به اندازه ورقه پخت شما) را با کاغذ روغنی بپوشانید.

مقداری آرد بدون گلوتن را روی میز تقسیم کنید. گلوله های خمیر را با وردنه یا با دست به صورت رشته های نازک بلند در آورید. خمیر بدون گلوتن به راحتی خرد می شود، بنابراین مهم است که رشته ها را خیلی نازک نکنید و روی میز خود آرد زیادی نریزید. آنها را به طول ۲۵ سانتی متر بسازید. دو رشته از خمیر را بردارید و دو سر آن را با کمی آب به هم بچسبانید. دو رشته را به هم ببافید و انتهای رشته ها را نیز به هم بچسبانید. دو سر خمیر را به هم بچسبانید تا خمیر به شکل حلقه درآید. اگر در اولین تلاش از بین رفت، تسلیم نشوید! خمیر بدون گلوتن ممکن است گاهی اوقات سخت باشد، اما بعد از چند بار تمرین، بهتر می شود.

سیمیت را در شیره فرو کنید. سیمیت را ۳۰ ثانیه در شیره بگذارید و آن را برگردانید و برای طرف دیگر هم تکرار کنید.

سپس سیمیت را داخل کنجد بزنید. این کار را برای طرف دیگر هم تکرار کنید.

سیمیت بدون گلوتن را روی سینی فر قرار دهید و مراحل بالا را برای باقیمانده ی خمیر تکرار کنید.

روی سینی فر را با حوله آشپزخانه بپوشانید و ۳۰ دقیقه دیگر در جای گرم بگذارید تا سیمیت ور بیاید.

سیمیت ها را در فر با دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۵ تا ۱۷ دقیقه بپزید.

روش سرو نان سیمیت

شما می توانید سمیت را به چند روش بخورید:

طرز تهیه نان سیمیت

ساندویچ تهیه کنید: آن را از طول به دو قسمت برش دهید. پنیر، گوجه فرنگی و برگ های کاهو را بین آنها قرار دهید. یا حتی می توانید با آن یک ساندویچ شکلاتی درست کنید. فقط مقداری نوتلا بین دو قسمت بریزید.

کروتون درست کنید: فقط تکه های سیمیت را در یک تابه روی اجاق گاز یا در یک ورقه پخت در فر حرارت دهید تا ترد شوند. مقداری روی سوپ بریزیدس.

سیمیت را با سس بخورید: یک تکه بگیرید و آن را در سس تند آکوکا، هوموس یا دیپ پنیر بزنید! 

برای صبحانه سرو کنید: با پنیر سفید (فتا) یا لبنه، خیار و گوجه فرنگی. یا با پنیرهایی مانند موزارلا و مقداری گوجه فرنگی. همچنین سیمیت را به عنوان میان وعده با یک لیوان آیران (نوشیدنی ماست ترکی) سرو میکنند.

با مربا یا روکش شکلاتی بخورید: نیازی به گفتن نیست که تاهینی و شیره یکی دیگر از گزینه هاست.

 

تغییرات و جایگزین ها

در ترکیه می توانید این تغییرات را در سیمیت پیدا کنید:

Gevrek: نوعی سس خمیری که اغلب بدون دانه کنجد درست می شود

Catma: یک نسخه پیچ خورده

قندیل سیمیتی: حلقه‌های نان کوچکتر و تردتری هستند که در شب‌های مقدس مذهبی مسلمانان درست می‌شوند.

چرا برای تهیه سیمیت باید از شیره انگور استفاده کنیم؟

طعم بی نظیری را به سیمیت ما می دهد

شیره به چسبیدن دانه های کنجد روی خمیر کمک می کند

همچنین رنگ طلایی خوبی به نان سیمیت می دهد

 

جایگزین های شیره انگور چیست؟

 • شیره های دیگر مانند شیره انار استفاده کنید (که کمی ترش تر از شیره انگور است و در صورت نیاز از شکر بیشتری استفاده کنید)
 • عسل
 • شکر قهوه ای یا شکر سفید (ترجیحا شکر قهوه ای)
 • شربت های شیرین مانند شربت خرما

 

سوالات متداول 

چگونه نان سیمیت را ذخیره کنیم؟

نگهداری نان به خصوص در مورد نان خانگی بسیار مهم است. از آنجایی که نان‌های خانگی حاوی مواد نگهدارنده نیستند، اگر به‌درستی آن را نگهداری نکنید، به راحتی خراب می‌شود. شما می توانید از یک کیسه پلاستیکی برای نگهداری سیمیت استفاده کنید.

باقی مانده‌های نان را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و یک گره بزنید تا مطمئن شوید که با هوا در تماس نیست. همچنین می توانید آنها را در پارچه ای بپیچید و در جعبه نان قرار دهید. سیمیت معمولاً حدود ۲-۳ روز دوام می آورد.

 

آیا می توانم این دستور را بدون میکسر درست کنم؟

اگر شما یک میکسر پایه دارید، حتما از آن برای این دستور استفاده کنید. با این حال، اگر میکسر ندارید، به سادگی از یک کاسه بزرگ و یک قاشق چوبی (و بعداً دستها) برای درست کردن سیمیت استفاده کنید. 

 

آیا می توانم این نان را بدون کنجد درست کنم؟

کنجد طعم اصلی این نان است می‌توانید سمیت‌هایی را که با دانه‌های آفتابگردان یا بلغور جو دوسر تزئین شده اند پیدا کنید، اما نسخه کلاسیک آن همیشه دانه‌های کنجد دارد.

 

سیمیت من سخت بود و از داخل نرم نبود، چه مشکلی داشت؟

دلیل اصلی می تواند این باشد که بیشتر از مقدار مورد نیاز آرد اضافه کرده اید. با ۴ فنجان آرد همه منظوره شروع کنید و هر بار یک قاشق غذاخوری آرد بیشتری (حداکثر ۱ فنجان) اضافه کنید.

طعم سیمیت چگونه است؟

طعم آجیلی با شیرینی لطیفی دارد، به همین دلیل جزو غذاهای خوش طعم به حساب می آید و بیشتر با سایر غذاهای خوش طعم ترکیب می شود.

 

آیا سیمیت ها وگان هستند؟

بله چون در این دستور غذا از تخم مرغ یا لبنیات استفاده نمی شود.

 

چگونه سیمیت ها را دوباره گرم می کنید؟

می توانید آنها را دوباره در فر یا در تابه روی حرارت متوسط گرم کنید.

 

آیا می توانم آنها را فریز کنم؟

بله، می‌توانید برای چند ماه سیمیت‌ها را فریز کنید و هر زمان که خواستید آن‌ها را گرم کنید.

چگونه سیمیت را فریز کنیم؟

سمیت را به دمای اتاق برسانید، در کیسه فریزر قرار دهید، هوا را تا جایی که می توانید خارج کنید و در فریزر نگهداری کنید.

بعد از آماده شدن برای سرو، اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه روی پیشخوان آب شود و سپس آن را در فر از قبل گرم شده با دمای ۱۵۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۰ تا ۱۲ دقیقه گرم کنید.

 

سیمیت ترکی چه تفاوتی با باگل دارد؟

احتمالاً تنها شباهت بین سیمیت و شیرینی این است که هر دو دایره ای هستند. سیمیت به ضخامتش نیست و از نان شیرینی ترش تره. بافت سیمیت در مقایسه با نان شیرینی سبک تر است و کاملاً با دانه های کنجد پوشانده می شود.

 

تاریخچه نان سیمیت

سیمیت نوعی نان ترکی است که بیشتر به عنوان غذای صبحانه مصرف می شود. این غذا به عنوان غذای افراد پرمشغله یا افراد فقیر شناخته می شود زیرا ارزان ترین غذای خیابانی در ترکیه است. صبحانه آن را با یک لیوان چای ترکی و برای ناهار با نوشیدنی ماستی به نام آیران سرو میشود.

 

در مورد معنی؛ کلمه ترکی سیمیت در سال ۲۰۱۹ در فرهنگ لغت آکسفورد وارد شده است و به شرح زیر است: نوعی نان رول حلقه ای شکل که منشا آن ترکیه است که معمولاً با شیره پوشانده می شود و قبل از پخت با دانه های کنجد پوشانده می شود.

 

نان سیمیت بهترین صبحانه برای بسیاری از افراد شاغل و دانشجویان در روزهای هفته در ترکیه است. آنها اکثراً سیمیت و پنیر را با هم می خرند یا در راه سر کار / مدرسه یا در محل کار / مدرسه خود. همیشه یک فروشنده سیمیت وجود دارد که می توانید در این نزدیکی پیدا کنید. آنها سس کنجد تازه و بسته های کوچک پنیر خامه ای را با هم در چرخ دستی های کوچک خود می فروشند. و شما یک سیمیت و یک پنیر با هم برای سریع ترین صبحانه می خرید.

 

کلمه “سیمیت” از “حلقه آرد” گرفته شده است و در سراسر ترکیه انواع مختلفی دارد، اگرچه این نسخه کنجدی محبوب ترین نوع آن است.

 

اگرچه دانه هایی مانند کنجد رایج هستند، اما می توانید زیتون و سبزی های خرد شده (خشک یا تازه) را نیز روی خمیر بریزید. و از بازی با شکل نترسید. هنگامی که آن را به دست آوردید، از یک دایره فراتر بروید و یک مستطیل را امتحان کنید که در آن پنیر چدار ذوب شده و یا تکه هایی از گوشت گاو خشک شده ترکی را می توان در وسط قرار داده و پخت.

 

سیمیت معمولاً در استانبول به صورت چرخ دستی به فروش می رسد و به افرادی که آن را می فروشند سیمیتچی می گویند

 

اگر از عاشقان صنعت آشپزی و خلق طعم های شگفت انگیز هستید میتوانید با مراجعه به صفحه کتاب آشپزی، به دنیایی از تکنیک، دستور پخت ها و رسپی های محرمانه بین المللی دست یابید و دانش خود را در صنعت خوراک و نوشیدنی (آشپزی، بیکری، باریستا، بارتندری، میکسولوژی، رستری و ...) تا عالیترین سطوح جهانی ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *