ترفندهای آشپزی و کافه داری

ایده های جذب مشتری کافی شاپ

ایده های جذب مشتری کافی شاپ
محصول پیشنهادی
کتاب راه اندازی چیدمان۷,۵۰۰,۰۰۰ ریال۴۹۰,۰۰۰ ریالتهیه محصول

صنعت قهوه، به ویژه در رابطه با کافه ها، یک تجارت پررونق است. تنها در دهه گذشته، بیش از ۴۰۰ درصد افزایش در تعداد کافی شاپ ها داشته است. و اگرچه در سال ۲۰۱۸ نرخ رشد آهسته‌تری مشاهده شد، منحنی همچنان مثبت است – چیزی که برای بسیاری از صنایع دیگر اتفاق نیفتاده است.اما در مقاله زیر ایده های جذب مشتری کافی شاپ را بررسی می‌کنیم و آنها را تبدیل به مشتریان ثابت خواهیم کرد.

 

آموزش کارکنان برای ایجاد روابط خوب با مشتری

در ایده های جذب مشتری کافی شاپ کارکنان شما باید هنر احوالپرسی با مشتری را به گونه ای بیاموزند که مشتری احساس ارزشمندی و خاص بودن کند.(حتی در شلوغ ترین ساعات کاری). علاوه بر احوالپرسی شفاهی، باید لبخند بزنند و تماس چشمی برقرار کنند. چگونه کارکنان شما می توانند به کسب و کار شما کمک کنند
شما می خواهید کارکنانتان با ارائه یک پیشنهاد یا توصیه، مقدار پولی که مشتری در کافی شاپ شما خرج می کند را افزایش دهند. به عنوان مثال، هنگام سفارش قهوه، کارکنان شما می‌توانند با پرسیدن از مشتری که آیا مایل است ساندویچ مخصوص امروزی یا یکی از اسکون‌ های تازه پخته شده را که تازه از اجاق خارج شده و هنوز داغ هستند، سعی کنند کالایی را تبلیغ کنند. این برای موفقیت کسب‌وکار شما مهم است و اگر کارکنانتان از این فرصت‌ها استفاده نکنند، ضرر خواهید کرد.

نگرش کارکنان شما نقش مهمی در ایجاد و حفظ کسب و کار شما دارد. اگر آنها خوشحال و مشتاق به نظر برسند و خدمات عالی ارائه دهند، مشتری جذب می شود و به کافی شاپ شما باز می گردد. به کارکنان خود احترام بگذارید و زمانی که به خوبی کار می کنند آنها را تحسین کنید تا به یکی از مؤثرترین اشکال روابط عمومی شما تبدیل شوند.

برخورد با مشتریان مشکل پسند

برای بررسی ایده های جذب مشتری کافی شاپ، گاهی اوقات، با وجود بهترین تلاش کارکنان، مشتری ممکن است از چیزی که از آن راضی نیست شکایت کند. در این مواقع باید دیپلماتیک رفتار کنید و اگرچه ممکن است اغلب فکر کنید که مشکل تقصیر شما نیست، اما در بیشتر مواقع باید اجازه دهید مشتری برنده شود. یک مشتری ناراضی به طور متوسط به ۱۰ نفر از تجربه خود می گوید. شما می خواهید اطمینان حاصل کنید که مشتریان شما با برداشتی مثبت از کافی شاپ شما را ترک می کنند.

تبدیل وضعیت به نفع خود

مشتریان به دنبال خدمات با کیفیت هستند و اگر شما این خدمات را ارائه ندهید، خطر از دست دادن آنها را خواهید داشت و ممکن است در نهایت کسب و کار خود را از دست بدهید. با این حال، در برخی موارد می توانید با گوش دادن به آن شکایت را به چیزی مثبت تبدیل کنید

 

 

شکایت و درس گرفتن از آن همچنین اگر بتوانید شکایت مشتری خود را به طور رضایت بخش حل کنید، احساس رضایت خواهید کرد.

برخی از مشتریان مشکل پسندی که ممکن است با آنها روبرو شوید عبارتند از:

 • مشتری عصبانی که از حادثه ناراحت است.
 • مشتری عجولی که اصرار دارد کاری فورا انجام شود.
 • مشتری پرخاشگر که با بلند صحبت کردن، اظهارات کنایه آمیز و شاید انگشت اشاره به سمت یکی از کارکنان، خصومت نشان می دهد.
 • خنثی کردن وضعیت

اول از همه از مشتری خود بخواهید به یک مکان ساکت در کافی شاپ نقل مکان کند و به کارکنان خود دستور دهید که حرف شما را قطع نکنند. سپس سعی کنید وضعیت را با روش های زیر خنثی کنید:

 • آرام بمانید و اعصاب خود را از دست ندهید.
 • اجازه دهید مشتری خود صحبت کند.
 • گوش دادن به آنچه آنها می گویند؛
 • جمع آوری اطلاعات؛

 

حل مشکل

قبل از اینکه بخواهید راه حلی پیدا کنید، تا آنجا که ممکن است در مورد موقعیت یاد بگیرید. هنگامی که تمام اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری کردید، می توانید شروع به حل مشکل کنید. مشتری شما از برخورد سریع و حرفه ای شما با شکایت آنها قدردانی می کند.

از مشتری برای مطلع کردن شما از این حادثه تشکر کنید و به او اطمینان دهید که  دیگر تکرار نمی شود.

 

 

مشتری دفعه بعد که از کافی شاپ شما بازدید می کند، پول را بازپرداخت می کند و یک قهوه رایگان دریافت می کند. یا می توانید از آنها بپرسید که برای جبران هر گونه ناراحتی که برای آنها ایجاد شده است چه کاری می توانید انجام دهید. من شخصاً ترجیح می دهم از راه حل اول استفاده کنم زیرا اگر از کسی بپرسید که برای جبران خسارت چه کاری می توانید انجام دهید، معمولاً می گوید که به دنبال چیزی نیست.

اگر آرام و منطقی بمانید، احتمال زیادی وجود دارد که مشتری خود را آرام کنید. اگر قهوه رایگان ارائه دهید، ممکن است برگردند.

آن را شخصی نگیرید
گاهی اوقات یک شکایت ممکن است تقصیر یکی از کارکنان شما باشد. با این حال، ممکن است مشتری دائماً شاکی باشد، یا حتی سعی کند یک قهوه یا غذای رایگان دریافت کند. شکایت را شخصی نگیرید، به شیوه ای حرفه ای عمل کنید و به یاد داشته باشید که “همیشه حق با مشتری است”.

 

چند ایده دیگر برای جذب مشتری

 • بهترین روش تبلیغات دهان به دهان است، بنابراین خدماتی استثنایی و محیطی بی عیب و نقص ارائه دهید. مشتریان دوست دارند احساس مهم بودن کنند. کارکنان خود را آموزش دهید که هنگام خوشامدگویی به مشتریان لبخند بزنند، از آنها بپرسید که آیا از قهوه خود لذت برده‌اند یا خیر، و بگویید که مشتاق دیدار دوباره آنها هستند. یک مشتری خوشحال نه تنها برمی گردد، بلکه تعریف از کافی شاپ شما را برای دیگران میکنند.
 • در مشتریان خود وفاداری ایجاد کنید. می توانید یک پایگاه داده ساده بسازید و یا به آنها ایمیل بزنید یا یک بار در ماه با یک پیشنهاد ویژه ترجیحی برای آنها پست کنید. این کار باعث ایجاد اعتماد و وفاداری در مشتریان شما می شود و آنها را تشویق می کند که دوباره برگردند.
 • کارت وفاداری مشتری راهی موفق برای تشویق مشتریان به بازگشت است. از مشتریان بخواهید که هر بار که یک فنجان قهوه در مغازه شما خریدند کارت آنها مهر زده شود و پس از جمع آوری شش تمبر، یک فنجان قهوه رایگان دریافت می کنند. مشتریان شما به احتمال زیاد کیک، اسکون یا ساندویچ را برای همراهی با قهوه رایگان خود خریداری خواهند کرد، بنابراین بعید است که در طول تبلیغات پولی از دست بدهید. از مشتریان نپرسید که آیا کارت می خواهند. در عوض، فقط یکی را به آنها ارائه دهید. این کارت ها هر بار که کیف پول خود را باز می کنند، کافی شاپ شما را به مشتریان یادآوری می کنند.
 • کوپن های ترجیحی یا کارت های تخفیف را برای کارکنانی که برای شرکت های دیگر در منطقه شما کار می کنند ارسال کنید.
 • به کارکنان، دوستان و خانواده خود کوپن بدهید تا به افرادی که می شناسند بدهند تا به ایجاد پایگاه مشتری شما کمک کنند.
 • اگر در یک منطقه خرید شلوغ هستید، می‌توانید سینی‌هایی از قهوه‌های نمونه و مینی کیک تهیه کنید و به منطقه بروید و نمونه‌ها را به عموم مردم عرضه کنید و همچنین کوپن‌های پولی را برای جذب آن‌ها به کافی‌شاپ خود ارائه دهید.
 • می‌توانید نوشیدنی‌های ارزان‌قیمت، مانند یک قهوه معمولی (نه کاپوچینو یا قهوه‌های مخصوص) یا چای ارائه کنید. این احتمالاً فقط هزینه قهوه، چای و شیر شما را پوشش می دهد. احتمالاً متوجه خواهید شد که اکثر مردم به هر حال چیز دیگری می خرند. اغلب این کار بهتر از یک تبلیغ «رایگان» است.
 • ارائه شارژ مجدد رایگان در تمام قهوه ها و چای های معمولی معمولاً خوب عمل می کند.
 • اگر می‌خواهید نوشیدنی‌های ویژه را برای کسب سود بیشتر تبلیغ کنید، سعی کنید «نوشیدنی ویژه روز» را با قیمت پایین‌تر ارائه دهید. شما همچنین می توانید همین کار را با مواد غذایی انجام دهید.

 

توزیع پرسشنامه مشتریان

همانطور که یک مشتری خوشحال می تواند با اعلام رضایتمندی به ایجاد کسب و کار شما کمک کند، یک مشتری ناراضی دقیقاً برعکس می تواند انجام دهد. اگر مشتری ناراضی ای  دارید، سعی کنید شکایت او را همانجا حل کنید و اجازه ندهید که تشدید شود. پرسشنامه بازخورد مشتری می تواند بینش ارزشمندی در مورد نحوه مشاهده کسب و کار شما به شما بدهد.

اگر بازخورد بدی از مشتری دریافت کردید، ارزش آن را دارد که با آن مشتری تماس بگیرید، و در مورد مشکل صحبت کنید و به او اطمینان دهید که دیگر تکرار نخواهد شد. همچنین می توانید برای جبران تجربه بد مشتری، بازپرداخت یا یک ناهار رایگان به او بدهید. هیچ چیز برای کافی شاپ جدید شما بدتر از این نیست که یک مشتری ناراضی از تجربه بدشان به دیگران بگوید.

از مشتریان بخواهید در صورت وجود مشکل به شما اطلاع دهند تا بتوان آن را اصلاح کرد و مشتریان راضی را تشویق کرد تا به دوستان خود در مورد فروشگاه شما اطلاعاتی بدهند.

به مشتریان عادی اجازه دهید نمونه‌های رایگان کوچکی از موارد جدیدی را که در منوی خود قرار داده‌اید امتحان کنند. می توانید برای تشویق آنها به خرید بعدی یک کوپن با تخفیف ۱۰ درصدی به آنها بدهید. با این حال، تاریخ انقضای ۱۴ روزه را روی کوپن قرار دهید تا در این مدت بازگردند.

اگر از عاشقان صنعت آشپزی و خلق طعم های شگفت انگیز هستید میتوانید با مراجعه به صفحه کتاب آشپزی، به دنیایی از دستور پخت ها و رسپی های محرمانه بین المللی دست یابید و دانش آشپزی خود را تا عالیترین سطوح جهانی ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *