ترفندهای آشپزی و کافه داری

مدیریت آشپزخانه رستوران

مدیریت آشپزخانه رستوران

برای مدیریت آشپزخانه رستوران، ابتدا دریابید که در چه مهارت هایی باید توانایی داشته باشید و چگونه می توانید یک رهبر انعطاف پذیر برای غلبه بر چالش های روزمره مدیریت آشپزخانه باشید.
مدیریت آشپزخانه رستوران کار آسانی نیست. متغیرهای زیادی وجود دارند که هرگز سرعتشان کم نمی شود. یک رهبر ماهر باید کارکنان را مدیریت کند ، مشتریان را راضی نگه دارد، کیفیت غذای ثابتی را تضمین کند، با موجودی و حسابداری همراه باشد و خیلی چیزهای دیگر. هر روز چالش های جدیدی را به همراه دارد، بنابراین شما باید انعطاف پذیر و سازگار باشید و در عین حال بر طیف گسترده ای از مهارت ها تسلط داشته باشید. با این حال، با ایجاد درک روشنی از خواسته‌های ناشی از راه‌اندازی یک رستوران، اجرای استراتژی‌های اثبات‌شده و بهینه‌سازی فناوری جدید، می‌توان مدیریت آشپزخانه را کمی آسان‌تر کرد.

وظایف مدیریت آشپزخانه

دقیقاً نمی توان گفت که چه نوع چالش هایی می تواند در طول روز در یک رستوران ظاهر شود، اما در اینجا فقط برخی از وظایف معمولی که می توانید انتظار داشته باشید در لیست کارهای خود داشته باشید، وجود دارد:

 • نظارت بر آماده سازی غذا، شیوه های پخت، آبکاری، اندازه وعده ها و دما. در نهایت، مسئولیت اطمینان از اینکه تمام مواد غذایی قبل از ارسال به مشتری، مطابق با استانداردهای کیفیت و ایمنی هستند، بر عهده شماست.
 • شیفت های آشپزخانه و کارکنان را برنامه ریزی کنید. این می تواند به ویژه در رستوران ها چالش برانگیز باشد، زمانی که دوره های آهسته و شلوغ در طول روز و هفته وجود دارد.
 • با سرآشپز و صاحب رستوران کار کنید تا به طور دوره ای تغییراتی در طراحی منو ، اقلام و قیمت گذاری ایجاد کنید.
 • نظارت بر مسائل مربوط به رعایت قوانین بهداشتی در مورد تمیزی، شیوه های مناسب نگهداری مواد غذایی و غیره.
 • ردیابی و مدیریت موجودی و گزارش هزینه های هفتگی و ماهانه و سفارشات غذایی لازم.
 • کارمندان را آموزش دهید. حتی باتجربه ترین کارگران صنعت خدمات ممکن است بتوانند نرخ گردش جدول را بهبود بخشند و از تکنیک های فروش مناسب برای افزایش میانگین اندازه چک استفاده کنند ، اگر راهنمایی مناسب به آنها داده شود.
 • تجهیزات آشپزخانه و نرم افزار و سیستم های سخت افزاری POS را در صورت لزوم به روز کنید.

مدیریت آشپزخانه رستوران یک شغل همه جانبه است که مدیران را ملزم می کند تا نقش فعالی در هر بخش از رستوران داشته باشند.

نکاتی برای مدیریت آشپزخانه رستوران

بیایید نگاهی دقیق‌تر به برخی از بهترین راه‌ها برای نزدیک شدن به مسئولیت‌های مختلف مدیریت آشپزخانه برای اطمینان از عملکرد کارآمدتر و بهبود سود بیندازیم.

مدیریت موجودی

موجودی شامل هر عنصری است که برای ایجاد غذاهای در منو  نیاز است. در حالی که شما هرگز نمی خواهید موجودی آن تمام شود، همچنین نمی خواهید بیش از حد سفارش دهید و در نهایت با غذای فاسد مواجه شوید. توسعه یک استراتژی مدیریت موجودی، کلید مدیریت موثر آشپزخانه است.

سرمایه گذاری روی تجهیزات مناسب

شما می خواهید که کارکنان آشپزخانه و منتظر شما به طور کامل با بهترین تجهیزات و فناوری پشتیبانی شوند. این کار عملیات را ساده می کند و همه چیز را کمتر آشفته می کند. وقتی کارکنان ابزارهای کاربردی را به راحتی در دسترس داشته باشند، می توانند روی تهیه غذاهای بهتر و ارائه خدمات عالی به مشتریان تمرکز کنند.

نگهداری تجهیزات

رستوران ها مکان های شلوغی هستند و فرسودگی اجتناب ناپذیر است. هر چه بیشتر بتوانید تجهیزات را سرویس کنید، دوام بیشتری خواهد داشت. اطمینان حاصل کنید که از توصیه های سازنده برای تمیز کردن و نگهداری پیروی می کنید تا در نهایت با صورت حساب های بزرگ تعمیر یا تعویض مواجه نشوید.

مدیریت منو

با سایر کارکنان همکاری کنید تا نوع غذاهایی را که می‌خواهید سرو کنید، معرفی کنید. یک منوی کوچکتر و خاص تر می تواند به ایجاد برند شما کمک کند و زندگی را برای همه کارمندان آسان تر کند.

تصمیمات استخدامی هوشمندانه بگیرید

اینها افرادی هستند که رستوران و آشپزخانه شما را فعال نگه می دارند. به دنبال افرادی باشید که به این صنعت علاقه دارند و نه فقط کسانی که به شغل نیاز دارند. افراد مناسب قادر خواهند بود به ایجاد غذاهای جدید کمک کنند، برای بهبود فرآیندها پیشنهاداتی ارائه دهند و به ایجاد یک محیط کاری مثبت تر کمک کنند . همچنین زمانی را برای آموزش آنها در مورد مراحل و مراحل مختلف خدمات اختصاص دهید تا از همان ابتدا برای موفقیت آماده شوند.

برنامه ریزی کارکنان

هنگامی که یک کارمند عالی را استخدام می کنید، شیوه های برنامه ریزی خوب می تواند نقش مهمی در حفظ کارمندان داشته باشد. قبل از شروع سرویس، حتما به کارکنان زمان زیادی برای آماده سازی بدهید. مطمئن شوید که همه از آنچه باید انجام شود، اهداف روز و نقشی که ایفا خواهند کرد آگاه هستند. همچنین مهم است که نیازهای برنامه ریزی افراد را در نظر بگیرید و سعی کنید برای زمانی که برنامه آنها برای موقعیت های خاص تنظیم شود، تطبیق داده شود.

تکنولوژی مناسب را به کار ببرید

برای برخی از رستوران‌ها، فناوری می‌تواند نقش مهمی در پر کردن شکاف‌هایی داشته باشد که مدیریت آشپزخانه ممکن است احساس غرق شدن کند. همه چیز، از سیستم‌های سفارش آنلاین و برنامه‌های رستوران گرفته تا سیستم‌های نمایش آشپزخانه (KDS) که با سیستم‌های نقطه فروش ادغام شده‌اند، می‌توانند عملیات سنتی قلم و کاغذ را برای سفارش‌دهی و انجام کارآمدتر دیجیتالی کنند. سفارشات را می توان وارد سیستم کرد و به صورت دیجیتالی برای آشپزخانه نمایش داد. KDS حتی می تواند سفارشات را بر اساس زمان پخت اولویت بندی کند و داده هایی را در مورد عملکرد و تاریخچه سفارش ارائه دهد. این تنها راهی است که فناوری می تواند ارتباط و ارتباط بهتری بین آشپزخانه و جلوی خانه ایجاد کند و بخشی از بار مدیریت را از دوش بردارد.

مدیریت بهداشت

تمیز و مرتب نگه داشتن آشپزخانه نه تنها از آلودگی غذا جلوگیری می کند و اطمینان حاصل می کند که رستوران با تمام قوانین بهداشتی مطابقت دارد ، بلکه محیط کاری بهتر و کارآمدتری را برای همه فراهم می کند.

مهارت های ضروری برای یک مدیر آشپزخانه

از آنجایی که مدیران آشپزخانه کلاه‌های مختلفی برای پوشیدن دارند و مسئولیت‌هایی برای دستکاری دارند، لزوماً این شغل برای همه نیست. یک مدیر موفق باید دارای ویژگی های زیر باشد:

خلاق

آنها باید راه حل های جدیدی برای مشکلات و راه هایی برای بهبود رستوران بیابند و اطمینان حاصل کنند که مشتریان همچنان برمی گردند .

داشتن آرامش

شما باید تحت فشار آرام باشید.

جزئیات محور

باید به تمامی جزئیات حول محور کار، توجه داشته باشید

اشتیاق به آشپزی

مهم است که به نوع رستوران و غذاهایی که سرو می کنید و مدیریت می کنید اشتیاق داشته باشید.

مدیریت و رهبری

شما باید هم کارکنان را رهبری کنید و هم وظایف اداری را انجام دهید.

نکاتی برای تسلط بر مدیریت آشپزخانه

کارمندان را برای کار به خوبی انجام داده اند شناسایی کرده و به آنها پاداش دهید. زمانی که به دست آمد، تبلیغات را ارائه دهید. سازماندهی رفت و آمدهای کارمندان یا مشوق هایی را برای عملکرد استثنایی در نظر بگیرید.

 • یک ارتباط شفاف باشید

اگر کارمندان از اهداف رستوران، مسئولیت های فردی خود و شیوه های پاسخگویی آگاه نباشند، رفع این مشکلات بر عهده مدیریت است. به اشتراک گذاشتن یک چشم انداز و اهداف بلند مدت و کوتاه مدت به عنوان کل یک کسب و کار می تواند یک اثر وحدت بخش داشته باشد.

 • برای بازخورد باز باشید

هنگامی که ارتباطات قطع می شود و مشکلی وجود دارد، مدیریت آشپزخانه باید گوش خود را باز کند و به کارمندان اجازه دهد که بدانند شنیده می شوند و به نگرانی هایشان رسیدگی خواهد شد.

 • روی رشد و توسعه کارکنان سرمایه گذاری کنید

برنامه های آموزشی و سایر فرصت های حرفه ای را ارائه دهید که به کارکنان احساس ارزشمندی می کند. به آنها کمک کنید به اهداف شغلی خود برسند. حتی مربیگری می تواند راه موثری برای حمایت از کارمندان باشد. شما نیروی کار بهتر و شادتری ایجاد می کنید و حفظ و نگهداری را بهبود می بخشید.

 • به کارمندان کمک کنید تعادل کار/زندگی بهتری پیدا کنند

صنعت رستوران‌داری می‌تواند استرس‌زا و خواستار باشد. مدیران باید به کارکنان کمک کنند تا از فرسودگی شغلی جلوگیری کنند تا بتوانند شاد و سالم بمانند.

 • یک محیط کار امن ایجاد کنید

صدمات ممکن است در آشپزخانه اتفاق بیفتد، اما شما می توانید سهم خود را برای اجرا و اجرای دستورالعمل های ایمنی انجام دهید. این دستورالعمل‌های OSHA می‌توانند به شما کمک کنند تا در این زمینه پیمایش کنید و بهبودهایی را ایجاد کنید.

بهترین نرم افزار مدیریت آشپزخانه

خوشبختانه، مدیران آشپزخانه های امروزی به طور کامل در مورد مسئولیت های مختلف اداره یک رستوران کاملاً به تنهایی عمل نمی کنند. در حال حاضر، آنها تعداد زیادی از گزینه های فناوری رستوران را در دسترس خود دارند.

مدیر آشپزخانه بودن با پاداش ها و خواسته های زیادی همراه است. خوب است که با درک روشنی از این که موقعیت به چه چیزی نیاز دارد و چه مهارت هایی برای تقویت نیاز دارید شروع کنید. از آنجا به دنبال فناوری باشید که می‌تواند به ساده‌سازی و خودکارسازی فرآیندها برای آسان‌تر کردن وظایف برای همه کارکنان کمک کند. با ابزار مناسب، می توانید آشپزخانه را به طور کارآمد و بدون استرس مدیریت کنید.

سوالات متداول درباره مدیریت آشپزخانه رستوران

وظایف مدیر آشپزخانه چیست؟

مدیریت کارکنان و موجودی آشپزخانه؛ نظارت بر پخت و پز، آبکاری، اندازه بخش ها و اقدامات بهداشتی و ایمنی؛ آموزش کارکنان در مورد کلیه روش های خدمات، آماده سازی غذا و آبکاری؛ مدیریت و برنامه ریزی برنامه های کارکنان؛ با سایر اعضای تیم رهبری برای تنظیم آیتم های منو و قیمت گذاری کار کنید. به روز رسانی و نگهداری تمام تجهیزات؛ نظارت بر گزارش های هفتگی و ماهانه

چگونه کار آشپزخانه را مدیریت می کنید؟

همه موجودی ها  را پیگیری کنید، آیتم های منو و قیمت گذاری را مدیریت کنید، تجهیزات را حفظ کنید، استعدادهای مناسب را استخدام کنید، در زمان بندی کارمندان منصفانه و عادلانه رفتار کنید، از تمام فناوری های مربوطه استفاده کنید، و ایمنی و بهداشت مواد غذایی را در سراسر رستوران رعایت کنید.

مهارت های مهم مدیریت آشپزخانه چیست؟

مدیران موفق آشپزخانه باید رهبران و مدیران مؤثری باشند، در هنگام رشد کسب و کار خلاقیت نشان دهند، بتوانند آرامش خود را تحت فشار حفظ کنند، اشتیاق به آشپزی نشان دهند، اخلاق کاری محکمی داشته باشند و یک رهبر طبیعی باشند.

چند نکته خوب برای مدیریت آشپزخانه چیست؟

برای ایجاد انگیزه در کارکنان، ایجاد یک محیط حمایتی و مثبت، برقراری ارتباط شفاف با انتظارات و پذیرفتن بازخورد، تشویق تعادل کار و زندگی، و کاهش خطرات برای یک محیط کار ایمن تر، سخت کار کنید.

اگر از عاشقان صنعت آشپزی و خلق طعم های شگفت انگیز هستید میتوانید با مراجعه به صفحه کتاب آشپزی، به دنیایی از تکنیک، دستور پخت ها و رسپی های محرمانه بین المللی دست یابید و دانش خود را در صنعت خوراک و نوشیدنی (آشپزی، بیکری، باریستا، بارتندری، میکسولوژی، رستری و ...) تا عالیترین سطوح جهانی ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *