طرز تهیه و دستور پخت

طرز تهیه قهوه ترک

در ترکیه، وقتی به خانه کسی می روید، اولین سوال این نیست که آیا می خواهید قهوه ترک بنوشید، بلکه این است که چگونه می خواهید قهوه خود را آماده کنید. میزبان شما در مورد میزان شکری که می خواهید در قهوه خود داشته باشید می پرسد. برای پاسخ به این سوال، می توانید بگویید sade که به معنای بدون شکر است. az seker که به معنی شکر بسیار کم است. Orta به معنی با ۱-۲ قاشق چایخوری شکر؛ یا «سکِرلی» یعنی با ۳-۴ قاشق چایخوری شکر. هنگامی که درخواست خود را ارسال می کنید دادید،مسئولیت تهیه قهوه بر اساس ترجیحات قندی هر فرد بر عهده شخصی است که قهوه را درست می کند. معمولاً آن شخص کوچکترین دختر خانه است.

طرز تهیه قهوه ترک

مواد لازم برای تهیه قهوه ترک:

● آب سرد فیلتر شده
● قهوه ترک: قهوه ترک بسیار ریزتر از قهوه معمولی است.
● جزوه یا ایبریک (یک پات ته پهن مخصوص که معمولاً از مس ساخته می شود)
● فنجان های قهوه ترک
● شکر دانه ریز

طرز تهیه قهوه ترک

درست کردن قهوه ترک آسان است و نیازی به مهارت خاصی ندارد، به شرطی که چند ترفند را بدانید.

آب: همیشه از آب سرد و فیلتر شده استفاده کنید. برای اندازه گیری مقدار آب برای هر فنجان، از فنجان قهوه ای که قرار است در آن نوشیدنی تان را سرو کنید، استفاده کنید.

قهوه و شکر: برای هر فنجان قهوه، از یک قاشق غذاخوری قهوه آسیاب شده استفاده کنید. اگر یک فنجان با شکر آماده می کنید، در همان ابتدا آن را اضافه کنید و مخلوط را هم بزنید تا یکدست شود.
مخلوط را به آرامی روی حرارت متوسط به جوش بیاورید. این کار ۳ تا ۴ دقیقه طول می کشد، با گرم شدن قهوه، کف تیره ای ایجاد می شود.
سرو قهوه ترک با فوم روی آن مرسوم است. وقتی مخلوط به جوش آمد، از یک قاشق چایخوری برای انتقال مقداری فوم به هر فنجان قهوه استفاده کنید. جزوه را روی اجاق گاز برگردانید.
وقتی قهوه به جوش آمد، نیمی از قهوه را در فنجان ها، روی کف بریزید. قابلمه قهوه را روی اجاق برگردانید و باقی مانده قهوه را به مدت ۱۰-۱۵ ثانیه دیگر بجوشانید و فنجان ها را تا لبه آن پر کنید.

طرز تهیه قهوه ترک

 

طرز تهیه قهوه ترک

 

طرز تهیه قهوه ترک

روش سرو قهوه ترک:

همیشه قهوه ترک را با آب سرد (یا دمای اتاق) سرو می شود ، زیرا یک جرعه آب به فرد این امکان را می دهد که کام خود را قبل از نوشیدن قهوه پاک کند تا بهترین لذت را ببرد. علاوه بر آب، بیشتر مردم دوست دارند آن را با یک خوراکی شیرین کوچک مانند شیرینی ترکی، شکلات، آب نبات و غیره سرو کنند.
از آنجایی که این نوع قهوه غلیظ تر از قهوه فیلتر شده است، نوشیدن بیش از یک فنجان مرسوم نیست. برخی افراد به قهوه خود شیر یا خامه اضافه می کنند، اما کسی در ترکیه به قهوه ترک خود شیر یا خامه اضافه نمیکند.

طرز تهیه قهوه ترک
نکته:

اگر قهوه ترکی را برای چندین نفر با ترجیحات شکر متفاوت درست کنم چه می شود؟
می توانید یکی از دو کار را انجام دهید.
ابتدا می‌توانید آن‌ها را در پات های مختلف درست کنید، اما برای این کار باید بیش از یک جزوه داشته باشید.
دوم اینکه میتونید بدون شکر شروع به درست کردنش کنید و در همه فنجان ها ریخته و در آبکش دوم شکر رو اضافه کنید.

طرز تهیه قهوه ترک

سوالات متداول:

آیا برای تهیه قهوه ترک به جزوه نیاز دارم؟

جزوه کف غلیظی به شما می‌دهد اگر برایتان اهمیتی ندارد می توانید از یک پات کوچک نیز استفاده کنید.

چگونه می توانید آن فوم غلیظ را روی آن بیاورید؟

هنگامی که آب، قهوه و شکر را مخلوط کردید ،آن را سریع مخلوط کنید اما بیش از حد مخلوط نکنید. از آنجایی که آن را در یک قابلمه بسیار کوچک می پزید، پس از جوشیدن، خودش مخلوط می شود.
وقتی اولین بار را ریختید، می توانید آن را مخلوط کنید زیرا قسمت کف غلیظ از قبل باید در فنجان باشد.
همانطور که دومی را می ریزید، خیلی آرام این کار را انجام دهید تا کف نشکند.

اگر از عاشقان صنعت آشپزی و خلق طعم های شگفت انگیز هستید میتوانید با مراجعه به صفحه کتاب آشپزی، به دنیایی از دستور پخت ها و رسپی های محرمانه بین المللی دست یابید و دانش آشپزی خود را تا عالیترین سطوح جهانی ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *