طرز تهیه و دستور پخت

طرز تهیه قهوه ترک

طرز تهیه قهوه ترک
پیشنهاد ما به شما
کتاب قهوه۶,۵۰۰,۰۰۰ ریال۲,۴۹۰,۰۰۰ ریالتهیه و دانلود کتاب

قهوه ترک نوشیدنی‌ای غنی، غلیظ و لذت‌بخش است که باید به آرامی و در کنار دوستان خوب از آن لذت برد. این قهوه با استفاده از پودر قهوه آسیاب‌شده بسیار ریز و به میزان دلخواه شکر، درون یک قوری مسی به نام جذوه (jezve) دم می‌شود. درست کردن یک فنجان عالی از قهوه ترک، راهی فوق‌العاده برای به رخ کشیدن مهارت‌های قهوه‌سازی شماست.

طرز تهیه قهوه ترک

مواد لازم برای تهیه قهوه ترک:

 •  آب سرد فیلتر شده
 •  قهوه ترک: قهوه ترک بسیار ریزتر از قهوه معمولی است.
 • جذوه یا ایبریک (یک پات ته پهن مخصوص که معمولاً از مس ساخته می شود)
 •  فنجان های قهوه ترک
 •  شکر دانه ریز

مراحل تهیه قهوه ترک:

 1. مواد لازم را آماده کنید.
 2. آب را داخل جذوه بریزید. در صورت تمایل، قهوه و شکر را اضافه کنید. خوب هم بزنید تا قهوه و شکر حل شوند. از این مرحله به بعد دیگر هم نزنید.
 3. جذوه را روی حرارت متوسط روی اجاق قرار دهید. پس از چند دقیقه، قهوه بالا آمده و کف می‌کند.
 4. درست قبل از اینکه شروع به جوشیدن کند، جذوه را از روی حرارت بردارید. کف را جدا کرده و کمی از آن را به هر فنجان سرو اضافه کنید. جذوه را دوباره روی حرارت قرار دهید و بگذارید به آرامی دوباره کف کند.
 5. قهوه را به آرامی داخل فنجان‌های سرو بریزید تا کف روی آن بالا بیاید.
 6. بگذارید قهوه چند دقیقه ته نشین شود، سپس سرو کنید.

طرز تهیه قهوه ترک

طرز تهیه قهوه ترک

طرز تهیه قهوه ترک

نکات:

درست کردن قهوه ترک آسان است و نیازی به مهارت خاصی ندارد، به شرطی که چند ترفند را بدانید.

آب: همیشه از آب سرد و فیلتر شده استفاده کنید. برای اندازه گیری مقدار آب برای هر فنجان، از فنجان قهوه ای که قرار است در آن نوشیدنی تان را سرو کنید، استفاده کنید.

قهوه و شکر: برای هر فنجان قهوه، از یک قاشق غذاخوری قهوه آسیاب شده استفاده کنید. اگر یک فنجان با شکر آماده می کنید، در همان ابتدا آن را اضافه کنید و مخلوط را هم بزنید تا یکدست شود.
مخلوط را به آرامی روی حرارت متوسط به جوش بیاورید. این کار ۳ تا ۴ دقیقه طول می کشد، با گرم شدن قهوه، کف تیره ای ایجاد می شود.
سرو قهوه ترک با فوم روی آن مرسوم است. وقتی مخلوط به جوش آمد، از یک قاشق چایخوری برای انتقال مقداری فوم به هر فنجان قهوه استفاده کنید. جذوه را روی اجاق گاز برگردانید.
وقتی قهوه به جوش آمد، نیمی از قهوه را در فنجان ها، روی کف بریزید. قابلمه قهوه را روی اجاق برگردانید و باقی مانده قهوه را به مدت ۱۰-۱۵ ثانیه دیگر بجوشانید و فنجان ها را تا لبه آن پر کنید.

نکات تکمیلی رسپی قهوه ترک:

 • قهوه عربیکا تیره برشته به طور سنتی برای قهوه ترک استفاده می‌شود. انواع دیگر دانه‌های قهوه هم قابل استفاده هستند و ترکیب برشته تیره و روشن نیز طعم دلنشینی دارد.
 • آسیاب شدن پودرمانند قهوه است که آن را به قهوه ترک تبدیل می‌کند (در مقایسه، آسیاب درشت برای اسپرسو مناسب است). رسیدن به این درجه آسیاب با آسیاب قهوه معمولی خانگی دشوار است، بنابراین بهتر است این روش دم کردن را با قهوه ترک آسیاب‌شده‌ی آماده یاد بگیرید.
 • قهوه‌فروشی‌ها ممکن است در صورت درخواست آسیاب “ترکی” را ارائه دهند، و همچنین برندهایی مانند Kurukahveci Mehmet Efendi آن را دارند. آسیاب‌های مخصوص قهوه ترک نیز آسیاب ایده‌آل را به شما می‌دهند.
 • هدف ایجاد یک کف غلیظ (مشابه کف خامه‌ای روی اسپرسو) روی قهوه است. هم زدن یا جوشیدن قهوه باعث از بین رفتن کف می‌شود. جوشیدن قهوه همچنین باعث تلخی طعم آن می‌شود.
 • حرارت را کنترل کنید و صبور باشید. تنظیم حرارت به اجاق گاز شما بستگی دارد، اما دم کردن قهوه ترک باید بین هفت تا ۱۰ دقیقه طول بکشد.
 • به دلیل حجم کم جذوه، دم کردن حدود دو فنجان قهوه به طور همزمان راحت‌تر است. یک جذوه بزرگ‌تر می‌تواند چهار تا شش فنجان قهوه درست کند؛ به ازای هر “فنجان” آب، از ۱ قاشق غذاخوری قهوه استفاده کنید.
 • اگر جذوه ندارید، از کوچکترین قابلمه ممکن (ترجیحاً بلند و باریک) استفاده کنید. فنجان‌های اسپرسو و فنجان‌های چای کوچک جایگزین خوبی برای فنجان‌های قهوه ترک هستند.

 

تغییرات سلیقه ای دستور تهیه

میزان شیرینی را طبق سلیقه خود تنظیم کنید. سه سطح شیرینی برای قهوه ترک وجود دارد:

 • شیرین نشده (بدون شکر)
 • کم شیرین (از şekerli «شکرلی»): نصف قاشق چایخوری شکر به ازای هر فنجان
 • شیرین متوسط (orta şekerli «اورتا شکرلی»): یک قاشق چایخوری شکر به ازای هر فنجان (معادل مقدار قهوه)
 • خیلی شیرین (şekerli «شکرلی»): دو قاشق چایخوری شکر به ازای هر فنجان

برای داشتن قهوه‌ای غنی‌تر، به جای آب از شیر استفاده کنید. مراقب باشید که شیر نجوشد.
برای طعم کمی تند، یک عدد هل سبز یا ۱/۸ قاشق چایخوری پودر هل را به همراه قهوه و شکر به جذوه اضافه کنید.

 

طرز تهیه قهوه ترک

 

قهوه ترک در مقابل اسپرسو: نبرد غول‌ها!

قهوه ترک و اسپرسو هر دو از نظر طعم و میزان کافئین از قهوه معمولی قوی‌تر هستند. اما مقایسه این دو کمی متفاوت است.

از آنجایی که قهوه ترک فیلتر نشده است، طعم قوی‌تری نسبت به اسپرسو دارد. با این حال، اسپرسو تمایل به داشتن کافئین بیشتری دارد. یک فنجان ۵۷ گرمی قهوه ترک حدود ۵۰ میلی گرم کافئین دارد، در حالی که همین مقدار اسپرسو (یک دابل شات) می‌تواند حاوی ۵۸ تا ۱۸۵ میلی گرم کافئین باشد.

بنابراین، نتیجه‌گیری نهایی بستگی به اولویت شما دارد:

 • طعم قوی‌تر: قهوه ترک برنده است.
 • کافئین بیشتر: اسپرسو برنده است (مخصوصا دابل شات).

 

سرو قهوه ترک

همیشه قهوه ترک با آب سرد (یا دمای اتاق) سرو می شود ، زیرا یک جرعه آب به فرد این امکان را می دهد که کام خود را قبل از نوشیدن قهوه پاک کند تا بهترین لذت را ببرد. علاوه بر آب، بیشتر مردم دوست دارند آن را با یک خوراکی شیرین کوچک مانند شیرینی ترکی، شکلات، آب نبات و غیره سرو کنند.
از آنجایی که این نوع قهوه غلیظ تر از قهوه فیلتر شده است، نوشیدن بیش از یک فنجان مرسوم نیست. برخی افراد به قهوه خود شیر یا خامه اضافه می کنند، اما کسی در ترکیه به قهوه ترک خود شیر یا خامه اضافه نمیکند.

پس هنگام سرو قهوه ترک، نکات زیر را برای تکمیل این تجربه به یادماندنی مد نظر قرار دهید:

آب سرد یا هم‌دما با اتاق: در کنار قهوه ترک، همیشه آب سرد یا هم‌دما با اتاق سرو می‌شود. زیرا یک جرعه آب به فرد اجازه می‌دهد تا پیش از نوشیدن قهوه، کام خود را پاک کند و از طعم آن بیشتر لذت ببرد.

شیرینی همراه: علاوه بر آب، بسیاری از افراد دوست دارند قهوه ترک را با یک شیرینی کوچک مانند لقمه عثمانی (لذت ترک)، شکلات، آبنبات و غیره سرو کنند.

احترام به بزرگ‌تر: هنگام سرو قهوه ترک، مهم است که از بزرگ‌ترین فرد حاضر در جمع شروع کنید. این کار نشانه‌ای از احترام به سن و جایگاه اوست و بی‌احترامی تلقی می‌شود اگر او را فراموش کنید.

یک فنجان کافی است: از آنجایی که این نوع قهوه بسیار غلیظ‌تر از قهوه فیلتری است، معمولاً بیش از یک فنجان نوشیده نمی‌شود. در برخی وب‌سایت‌ها خوانده‌ام که بعضی افراد شیر یا خامه به قهوه خود اضافه می‌کنند، اما راستش را بخواهید، تا به حال ندیده‌ام کسی در ترکیه شیر یا خامه به قهوه ترک خود اضافه کند.

طرز تهیه قهوه ترک

مختصری درباره قهوه ترک

در ترکیه، وقتی به خانه کسی می روید، اولین سوال این نیست که آیا می خواهید قهوه ترک بنوشید، بلکه این است که چگونه می خواهید قهوه خود را آماده کنید. میزبان شما در مورد میزان شکری که می خواهید در قهوه خود داشته باشید می پرسد. برای پاسخ به این سوال، می توانید بگویید sade که به معنای بدون شکر است. az seker که به معنی شکر بسیار کم است. Orta به معنی با ۱-۲ قاشق چایخوری شکر؛ یا «سکِرلی» یعنی با ۳-۴ قاشق چایخوری شکر. هنگامی که درخواست خود را ارسال می کنید دادید،مسئولیت تهیه قهوه بر اساس ترجیحات قندی هر فرد بر عهده شخصی است که قهوه را درست می کند. معمولاً آن شخص کوچکترین دختر خانه است.

قهوه ترک که قرن‌هاست در سراسر خاورمیانه و بالکان مورد علاقه مردم بوده، روش تهیه‌ی سنتی آن بسته به منطقه و خانه کمی متفاوت است. درست کردن آن دشوار نیست، اما برای به دست آوردن کف مخصوص روی این قهوه‌ی غلیظ، نیاز به تمرین دارد.

برخلاف قهوه‌های دیگر، قهوه ترک فیلتر نمی‌شود. در عوض، قهوه آنقدر آسیاب می‌شود که شبیه آرد شده و بخشی از نوشیدنی می‌شود. واحدهای اندازه‌گیری نیز متفاوت هستند: از فنجان سرو برای اندازه‌گیری آب و از قاشق چایخوری برای اندازه‌گیری قهوه و شکر استفاده کنید. شما می‌توانید قهوه را با مقادیر مختلفی از شکر دم کنید یا آن را بدون شکر رها کنید.

قهوه ترک در فنجان‌های کوچک به اندازه دمی‌تاس سرو می‌شود که طرف‌های بلندی دارد و حدود ۷۵ گرم (۲.۵ اونس) گنجایش دارد. هرگز آن را در حین دم کردن یا بعد از آن هم نمی‌زنند. برخی افراد دوست دارند آن را با شیر دم کنند و افزودنی‌ها (شکر و شیر) همیشه به جای فنجان، به داخل قوه‌ی در حال دم اضافه می‌شوند. با طعمی قوی شبیه به یک اسپرسوی بسیار غلیظ، اغلب با یک لیوان آب سرد به عنوان پاک‌کننده‌ی ذائقه سرو می‌شود. لقمه عثمانی (لذت ترک) شیرینی محبوبی است که همراه با قهوه میل می‌شود، اگرچه شکلات نیز جایگزین خوشمزه‌ای است.

سوالات متداول:

آیا برای تهیه قهوه ترک به جذوه نیاز دارم؟

جذوه کف غلیظی به شما می‌دهد اگر برایتان اهمیتی ندارد می توانید از یک پات کوچک نیز استفاده کنید.

چگونه می توانید آن فوم غلیظ را روی آن بیاورید؟

هنگامی که آب، قهوه و شکر را مخلوط کردید ،آن را سریع مخلوط کنید اما بیش از حد مخلوط نکنید. از آنجایی که آن را در یک قابلمه بسیار کوچک می پزید، پس از جوشیدن، خودش مخلوط می شود.
وقتی اولین بار را ریختید، می توانید آن را مخلوط کنید زیرا قسمت کف غلیظ از قبل باید در فنجان باشد.
همانطور که دومی را می ریزید، خیلی آرام این کار را انجام دهید تا کف نشکند.

 

اگر از عاشقان صنعت آشپزی و خلق طعم های شگفت انگیز هستید میتوانید با مراجعه به صفحه کتاب آشپزی، به دنیایی از تکنیک، دستور پخت ها و رسپی های محرمانه بین المللی دست یابید و دانش خود را در صنعت خوراک و نوشیدنی (آشپزی، بیکری، باریستا، بارتندری، میکسولوژی، رستری و ...) تا عالیترین سطوح جهانی ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *